szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly 6,4 százalékkal kevesebb új lakást vettek használatba, mint 2004-ben, és az új lakások építésére kiadott engedélyek száma is csökkent.

A használatba vett új lakások száma 2004-ben még 23,5 százalékkal nőtt, ám az új építési engedélyek száma már akkor 3 százalékos visszaesést mutatott. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint: míg 2005-ben Budapesten 21,2 százalékkal több új lakást vettek használatba, addig az ország megyei jogú városaiban és a községekben 19,7 százalékkal esett vissza a lakásépítés.

Országos átlagban 12 százalékkal emelkedett az értékesítésre épített, vállalkozói lakások száma; ezzel párhuzamosan 18 százalékkal kevesebb lakás épült természetes személy beruházásában, saját használatra.

Az építési formák terén 2005 volt az első év, amikor az új többszintes, többlakásos és lakóparki épületekben több lakás épült, mint új családi házakban.

Az épített lakások átlagos alapterülete 87 négyzetméter volt, ami 6 négyzetméteres csökkenés jelent. Budapesten 62 négyzetméter volt az átlag, 9 négyzetméterrel kevesebb, mint az előző időszakban. A fővárosi új lakások 16 százalékának alapterülete nem éri el a 40 négyzetmétert, további 48 százalékának 40-60 négyzetméter közötti az átlagos nagysága.

A kiadott új lakásépítési engedélyek is a többszintes, többlakásos építkezések további térnyerését mutatják. A fővárosban létesítendő új lakások 92 százalékát, országos átlagban 57 százalékát ilyen formában kívánják megvalósítani, az egylakásos új családi házak 36 százalékos részarányt jelentenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Magyar cégek orosz lakásokat építhetnek

Az elmúlt időszakban a magyar építőipari vállalkozások 25 milliárd forint értékű üzletet kötöttek az orosz építőipari piacon. A közelmúltban indult orosz lakásépítési program kihívást jelenthet a hazai cégeknek is.

hvg.hu Gazdaság

Lakáslízingteszt

Immár igazi verseny folyik a lakáslízingpiacon, hiszen négy nagyobb cég kínálja alacsony önerejű konstrukcióit a vevőjelölteknek. Mi a különbség közöttük, milyen arányban finanszírozzák a vételt, és mennyi terhet kell fizetnünk, ha hitel helyett lízingelünk? A hazai sajtó első piaci összehasonlítása következik.