szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország szervező szerepet szeretne vállalni a regionális energiapiac harmonizálásában, amelyhez megfelelő feltételt nyújt az ország tranzit lehetősége - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtökön a Corvinus Egyetem Energiapolitikai Regionális Kutató Intézetének konferenciáján Budapesten.

Magyarország egyre inkább elosztó központtá válik - mondta, példaként hozva fel a Mol regionális szerepét és az ország kedvező infrastruktúráját. Kóka János hangsúlyozta, hogy miután az év eleji energiaellátási problémák idején az Európai Unió nem mutatott megfelelő aktivitást, szükség van az egyes országok együttműködésére.
 
"Szükség van közös fellépésre az Európai Unió és az orosz fél felé, és nem szabad figyelmen kívül hagyni olyan távoli országokat, amelyek  az európai energia ellátás szempontjából fontosak lehetnek" - mondta a miniszter.
 
Úgy vélte, a délkelet-európai országok fontos szerepet játszanak majd az Európai Unió villamosenergia ellátásában, és ebben Magyarországnak fontos tranzitszerepe lehet.
 
Kaderják Péter, az intézet igazgatója elmondta, hogy másfél éve kezdődött el a közép- és kelet-európai energiapiac (C3EM) projekt, amelynek célja a régióban a piaci korlátok megszüntetése, a harmonizált regionális piac kialakítása. A projekt zárókonferenciáján a Magyar Energia Hivatal volt elnöke kiemelte: a projekt annak a folyamatnak a része, amely az egységes európai energiapiac kialakításához vezet.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az energiaipar az együttműködés gerince

Az orosz és a magyar agrártárca együttműködési megállapodást ír alá Vlagyimir Putyin orosz elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői találkozója alkalmával – erősítette meg a szocsi csúcs előtt egy Kreml-tisztségviselő, aki a kétoldalú kapcsolatok fellendülését jórészt a magyar szociálliberális koalíció 2002-es hatalomra jutását követő „mély, pozitív fordulatnak” tulajdonította.

MTI Gazdaság

Konferencia az alternatív energiaforrásokról Szegeden

Az energiaszektorban érdekelt irányító és végrehajtó szervezetek külföldi és hazai képviselői tartanak előadásokat az Alternatív energiaforrások című tudományos és befektetési konferencián, amelyet a Csongrád Megyei Önkormányzat (CSMÖK) május 24-25-én rendez Szegeden - jelentették be pénteken, a Tisza-parti városban.

MTI Gazdaság

Magyarországon hosszú távú energiapolitika kell

Európa és ezen belül Magyarország számára nagy kihívást jelent a következő tíz évben az, hogy Oroszország - az optimálisabb szállítási távolság miatt - Kínában adja el a földgázt - közölte Dalicsek István, a PricewaterhouseCoopers (PwC) energetikai- és közmű iparágért felelős vezetője.