Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A világ pénz- és tőkepiacain a dollár gyengülése kötötte le a befektetők figyelmét, hiszen a régen várt gyengülés meglehetősen gyorsan és a vártnál nagyobb mértéket öltve következett be. Ha a nagy piaci szereplők kivárnak, mi se tegyünk másképpen.
Az amerikai gazdaság gyors ütemben egy konjunkturális minimum felé tart, csak az a kérdés, hogy ez átcsap-e negatív előjelű növekedésbe, vagy pozitív tartományban marad a gazdasági növekedés. A növekedés összevont adatait ugyan az első becsléshez képest felülmódosították 1,6 százalékról 2,2 százalékra, de a részadatok azt mutatják, hogy a készletek emelkedése jelentős többletet generált. Tehát az eladatlan árukészletek gyarapodnak, miközben az ingatlanpiaci helyzet egyre rosszabb lesz, ami az amerikai fogyasztó hitelképességét rontja. Ez pedig a belső fogyasztás zsugorodását vetíti előre.
Mindezek a folyamatok a gyorsan növekvő béreken keresztül gerjesztett inflációs nyomás közepette jelentkeznek a világ vezető gazdasági hatalmánál s ez a globális növekedésre is negatív hatást gyakorolhat a jövőben. A helyzet tehát nem valami biztató, hacsak azt nem tekintjük annak, hogy a gyorsan gyengülő dollár ma még kedvez a fejlődő piaci befektetéseknek.
Devizapiacok. Az előbb említett folyamatok heves mozgást generáltak a közeli egy-két napon, ami meglephette a befektetők egy részét, hiszen az előző egy évben meglehetősen korlátos volt az EUR/USD deviza-pár mozgása.
Kötvénypiac. A devizapiaci események annyira lekötötték a befektetők figyelmét, hogy a kötvényekre már alig fordítottak gondot. Ez látszik is, hiszen a hozamok alig, vagy egyáltalán nem változtak. Közben azért a hazai piacon a külföldiek által birtokolt állampapírok állománya történelmi rekordot ért el, miközben az átlagos hátralévő futamidő emelkedett. Ez akár a bizalom jele is lehetne, de nem feltétlenül az. Ez tipikus kivárás, ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni. A hozamok változatlansága, az erős forint és ezzel együtt a gyenge dollár jó lehetőséget biztosít a profit kivételére a piacról.
Részvénypiac. Vegyes mozgásokat láthattunk az elmúlt napokban, hiszen a vállalati eredmények és hírek az egyes cégek árazását nem befolyásolták jelentősen, de a globális folyamatok hazánkban is hatottak, tehát a régióval együtt mozgott a piac.
Ennek azért van különös jelentősége, mert a globális növekedés lassulása a vállalati eredményeket is erodálja, miközben a vállalati felvásárlások mértéke ismét (a 2000-es év után) a csúcsok közelében jár, ami mindig egy felfelé ívelő periódus végén szokott bekövetkezni. Aztán jön a konszolidáció. Ajánlásunk tehát egyértelműen: eladás!
Állampapír piac:
- állampapírok: 3 hónap: tartás, többi futamidő: eladás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás
Befektetési alapok:
Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.