szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2006-ban, 80 versenytörvénysértést állapított meg, amelynek során, a GVH fennállása másfél évtizedes történetének legmagasabb - összesen 11,4 milliárd forintos - bírságát szabta ki - tájékoztatott Mihálovits András, a GVH sajtóreferense.

A 11, 4 milliárdos bírság esetszámot tekintve 27-tel, értékben pedig csaknem 9
milliárd forinttal több a 2005. évinél. Az idén 180 versenyfelügyeleti eljárás zárult le határozattal, annyi, mint tavaly. Az idén is a legtöbb bírságot, 8,5 milliárd forintot kartell megállapodás miatt vetette ki a versenytanács, míg 2005-ben 2,153 milliárd forintot, 2004-ben 8,199 milliárd forintot szabtak ki.

Ebből 7,43 milliárdot egy autópálya kartell ügy tett ki. Az idén a kartell eljárásokon belül is kiemelkedett az Allianz Hungária Biztosító Zrt., a Generali-Providencia Biztosító Zrt., a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége, a Magyar Peugeot Márkakereskedők Biztosítási Alkusz Kft., a Magyar Opelkereskedők Bróker Kft., valamint a Porsche Biztosítási Alkusz Kft.
piackorlátozó magatartása miatt kirótt összesen 6,8 milliárd bírság.
   
Ez a hivatal történetének második legnagyobb összegű összesített bírsága. Ezen belül az Allianz Hungária Biztosító Zrt.-nek egyedül több mint 5,3 milliárd forintot kell fizetnie, ami az egyedi versenybírság összegek közül rekordnak számít Magyarországon. A 2006. évi kartellügyek közül még említést érdemel az International System House Kft.-re, az IBM Kft.-re, valamint az SAP
Kft.-re kivetett összesen 1,5 milliárd forint összegű bírság. 
   
A 2006. évi összes bírságból 1,77 milliárd forintot a fogyasztók megtévesztésével kapcsolatban róttak ki, ami a tavalyit értékben 1,2 milliárddal meghaladta. Ezek közül kiemelkedik a vezetékes és a mobil telefontársaságok,
a banki szolgáltatók, illetve a nagyméretű kiskereskedelmi láncok elmarasztalása megtévesztő reklámok miatt. Gyakori volt az is, hogy cégek úgy hirdették terméküket, hogy annak megalapozatlanul gyógyhatást vagy egészségmegőrző hatást tulajdonítottak. 
   
A GVH versenytanácsa ebben az évben az erőfölénnyel való visszaéléssel kapcsolatban összesen 1,16 milliárd forint bírságot szabott ki, ezzel szemben 2005-ben mindössze 40 millió forintot vetettek ki. E csoportból kiemelkedett a MÁV 1 milliárd forintos bírsága, amit azért kapott a vasúttársaság, mert a magánvasutakkal kötendő pályahasználati szerződés előfeltételeként bankgarancia nyújtását írta elő, valamint nehezítette, késleltette, illetve megakadályozta a magántársaságok hozzáférését a tulajdonában vagy kezelésében álló ipari és rakodóvágányokhoz. 
   
Az év során 50 fúzió iránti kérelmet bírált el a hivatal. A fúziós kérelmek elbírálásakor újonnan megjelent gyakorlatként több ízben is előfordult, hogy a GVH csak bizonyos vállalások teljesítése esetén engedélyezte az egyesülést. Ilyen volt például a Chellomedia és a Sport1 fúziója, valamint az F-Log, a Ringier, a Népszabadság és a Sanoma közös lapterjesztő társaságának létrehozása.
   
A GVH ebben az évben is aktív versenypártolási tevékenységet folytatott, és e munkája keretében nagy számú jogszabálytervezetet és előterjesztést véleményezett, amelynek hatására versenybarát jogszabályok születhettek. Így például a patikaszabályozás újonnan hatályba lépő változásai döntő módon a GVH 2003-ban javasolt modelljére épülnek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A GVH jóváhagyta a Kereskedelmi Etikai Kódexet

A Gazdasági Versenyhivatal a 2007. december 31-ig tartó időszakra jóváhagyta a Kereskedelmi Etikai Kódexet, ami szabályozza a jelentős piaci erővel rendelkező vállalkozások beszállítói kapcsolatait. A közlemény szerint a kódexet több hipermarket is elfogadta.

MTI Gazdaság

A GVH 4 millió forintra bírságolta a Tigázt

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa a gazdasági erőfölényével történő visszaélés miatt 4 millió forintra bírságolta a gáz elosztásával foglalkozó Tigáz Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt.-t. A cég esetenként háromszor akkora csatlakozási díjat szabott meg, mint ami a jogszabályi hatósági árban szerepel.