Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Több mint hat százalékos árzuhanással zárt kedden a moszkvai tőzsde. A december 29-én kezdődött másfél hetes munkaszünet utáni első kereskedési napon valamennyi vezető részvény árfolyama csökkent, ám a legrosszabbul az olajipari cégek jártak.
A legnagyobb orosz olajipari cég, a Lukoil egy nap alatt kilenc százalékot vesztett értékéből, míg a gázipari állami monopólium, a Gazprom papírjai 5 százalékkal értek kevesebbet a nap végén. Az árfolyamcsökkenés fő oka a Belarusz és Oroszország közötti energiavita, amelynek következtében hétfő hajnal óta nem szállít olajat Európába a Belaruszon keresztül haladó orosz Barátság nemzetközi kőolajvezeték. Az energiaipari cégek mellett a legnagyobb orosz bank, az állam többségi tulajdonban lévő Szberbank is a fő vesztesek között volt: a pénzintézet árfolyama 8,1 százalékot zuhant. Az orosz tőzsde árfolyamok tavaly 75 százalékkal emelkedtek, az év végén 1921 pontig kúszott fel az irányadó index, az RTSZ.
Újabb árcsökkentést valószínűsít, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden bejelentette, nem kizárt, hogy az árvita miatt Oroszország – legalábbis átmenetileg – olajtermelése visszafogására kényszerül. Közben kedden nyilvánosságra hozták, hogy 2006-ban csak 2,2 százalékkal emelkedett az orosz olajtermelés: az új lelőhelyek üzembe helyezése szinte csak a kiürülő nyugat-szibériai mezők pótlására volt elégséges. Oroszországban tavaly 470,1 millió tonna olajat (9,65 millió hordó/nap) hoztak a felszínre, s a termelés évről évre egyre lassabban emelkedik: 2005-ben 2,7, 2004-ben kilenc, 2003-ban pedig 11 százalékos volt a bővülés.
Németh András, Moszkva
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Sokáig úgy tűnt, Donald Trump veje, Jared Kushner építhet luxusingatlant az egykori jugoszláv hadsereg 1999-ben lerombolt központjának helyén, ám Szerbiában egyre többen ellenzik ezt.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.