szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint hat százalékos árzuhanással zárt kedden a moszkvai tőzsde. A december 29-én kezdődött másfél hetes munkaszünet utáni első kereskedési napon valamennyi vezető részvény árfolyama csökkent, ám a legrosszabbul az olajipari cégek jártak.

A legnagyobb orosz olajipari cég, a Lukoil egy nap alatt kilenc százalékot vesztett értékéből, míg a gázipari állami monopólium, a Gazprom papírjai 5 százalékkal értek kevesebbet a nap végén. Az árfolyamcsökkenés fő oka a Belarusz és Oroszország közötti energiavita, amelynek következtében hétfő hajnal óta nem szállít olajat Európába a Belaruszon keresztül haladó orosz Barátság nemzetközi kőolajvezeték. Az energiaipari cégek mellett a legnagyobb orosz bank, az állam többségi tulajdonban lévő Szberbank is a fő vesztesek között volt: a pénzintézet árfolyama 8,1 százalékot zuhant. Az orosz tőzsde árfolyamok tavaly 75 százalékkal emelkedtek, az év végén 1921 pontig kúszott fel az irányadó index, az RTSZ.

Újabb árcsökkentést valószínűsít, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden bejelentette, nem kizárt, hogy az árvita miatt Oroszország – legalábbis átmenetileg – olajtermelése visszafogására kényszerül. Közben kedden nyilvánosságra hozták, hogy 2006-ban csak 2,2 százalékkal emelkedett az orosz olajtermelés: az új lelőhelyek üzembe helyezése szinte csak a kiürülő nyugat-szibériai mezők pótlására volt elégséges. Oroszországban tavaly 470,1 millió tonna olajat (9,65 millió hordó/nap) hoztak a felszínre, s a termelés évről évre egyre lassabban emelkedik: 2005-ben 2,7, 2004-ben kilenc, 2003-ban pedig 11 százalékos volt a bővülés.

Németh András, Moszkva

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Fitch nem minősíti le a térség olajcégeit

Közép-Európa orosz nyersolaj-ellátása megbízhatatlanabbá vált, áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely szerint a magyarországi szállításokban is fennakadások lehetnek.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Nincs gáz, van olaj!

Magyarország stratégiai olajkészlete több mint három hónapra elegendő, a gazdasági miniszter szerint ez a kőolajszármazékok forgalmazásban nem lesz fennakadás. A környező országoknak jobbára 2-4 hónapra elegendő olajkészletük van, a "válság" elhúzódására nem számítanak.

HavariaPress Gazdaság

Egyelőre kivárnak a magyar hatóságok az olajügyben

Még kivárnak a hazai hatóságok az oroszországi kőolajszállítás leállása ügyében. Ha azonban néhány napon belül nem rendeződik Oroszország és Fehéroroszország azon konfliktusa, Magyarország az Adria kőolajvezeték felől pótolja majd a Barátság kőolajvezeték kiesését. A Mol egyelőre tartja árcsökkentési előirányzatát.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Leállt a hozzánk érkező kőolaj a Barátság vezetéken

Leállt a Barátság vezetéken a kőolajszállítás Magyarországra, de a kőolaj és a kőolajszármazékok forgalmában nem kell fennakadásra számítani, sem az ellátás biztonsága, sem a Mol árpolitikája nem változik - ígérik az illetékesek. Oroszország vis maiorra hivatkozik, szerintük nem szegtek szerződést.

MTI Gazdaság

Kóka: halladéktalanul tárgyalni kell Moszkvával

Ha 24 órán át áll a Barátság kőolajvezeték, akkor elkezdődik a stratégiai tartalékok felszabadítása, így ellátási zavarokra Magyarországon nem kell számítani - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.