Londoni elemzők kevés esélyt adnak a hétfői kamatemelésre

Kevés esélyt adnak az esetleges hétfői magyarországi kamatemelésre londoni feltörekvő piaci elemzők, akiknek többsége - de nem mindegyike - szerint ugyanakkor a következő monetáris lépés valószínűleg szigorítás lesz, az inflációs kockázat mellett különösen annak ismeretében, hogy az amerikai gazdaság változatlanul erőteljes teljesítménye miatt csökken a Federal Reserve kamatcsökkentési hajlama.

  • MTI MTI
Londoni elemzők kevés esélyt adnak a hétfői kamatemelésre
Ez utóbbival kapcsolatban a BNP Paribas befektetési csoport hétvégi feltörekvő piaci előrejelzésében megjegyzi, hogy a legutóbbi robusztus amerikai makroadatsor "késlelteti" a ház által megjósolt kemény landolást az amerikai gazdaságban.
 
A cég múlt havi hasonló előrejelzésében még azt írta, hogy a "piaci konszenzustól gyökeresen eltérően" az amerikai gazdaság kemény landolását várja. A BNP Paribas akkori elemzése 2007-re már csak 1,5 százalékos amerikai gazdasági növekedéssel számolt, és valószínűsítette, hogy a Federal Reserve az idén 3,0 százalékra csökkenti vissza irányadó szövetségi napikamat-célját a jelenlegi 5,25 százalékról.
 
A ház e hétvégi magyarországi előrejelzése szerint ha hétfőn még nem is, de februárban már várható egy 0,25 százalékpontos kamatemelés az MNB részéről. A BNP Paribas kitart azon jóslata mellett, hogy a magyarországi jegybanki kamatszint még az idei első negyedévben 8,75 százalékon fog tetőzni, áll az elemzésben.
 
A cég szerint az általa várt kamatemelések szükségesek az inflációs várakozás erősödésének megakadályozására. Ha Járai Zsigmond MNB-elnök jóslata a 10 százalék feletti 2007. eleji éves inflációs adatokról helytállónak bizonyul, a Monetáris Tanács rákényszerül majd a szigorításra, áll az elemzésben.
 
A BNP Paribas szerint a februári inflációs jelentés és a januári inflációs adatsor együtt "jó alkalmat fog teremteni" a kamatemelésre a következő hónapban.
 
A ház hétvégi elemzése felidézi a pénzügyminisztérium minapi pénzforgalmihiány-előrejelzését, amely szerint az idei pénzforgalmi szemléletű államháztartási hiányból az első negyedévre az időarányosnál várhatóan jóval nagyobb, 55,6 százalék esik. A BNP Paribas szerint ez 100 milliárd forinttal nagyobb hiány, mint a tavalyi hasonló időszakban, pedig "már akkor is magas volt a deficit".
 
Az elemzés szerint jóllehet a magyar kormány egyszeri tételekre hivatkozik, a háznak mégis kételyei vannak, különösen azért, mert e tételek egyike - az államigazgatás 13. havi bérének kifizetése - "aligha összeegyeztethető a költségvetési szigorítással".
 
Tekintve a kormány "rendkívül gyenge" múltbeli költségvetés-kezelési teljesítményét, a BNP Paribas elemzői attól tartanak, hogy a deficit jelentős év eleji emelkedését nem fogja ellensúlyozni jobb teljesítmény az év hátralévő részében, áll az elemzésben.
 
A Goldman Sachs Londonban kiadott hétvégi európai feltörekvő piaci előrejelzése "viszonylag alacsony valószínűségűnek" nevezi a hétfői magyarországi kamatemelést, a ház ugyanakkor fenntartja azt az álláspontját, hogy a következő pénzügypolitikai lépés szigorítás lesz.
 
Több galamb mint héja (Oldaltörés)

A GS szerint a hétfői kamatdöntő ülésen "a galambok még többen lesznek, mint a héják", ahogy az az előző két ülésen is történt, de a közlemény ki fogja emelni a felfelé mutató inflációs kockázatokat.
 
A tanács most konkrét adatokra vár annak meghatározása végett, hogy miként alakul az infláció és a béremelkedés január-februárban. A fogyasztói inflációval kapcsolatban nagy a bizonytalanság, tekintve a hatóságiár- és adóemelések hatásának meghatározásában meglévő módszertani problémákat, például a lakossági gázártámogatás jelentős változásait, áll a Goldman Sachs hétvégi londoni elemzésében.
 
A ház az inflációnál fontosabb tényezőnek nevezi a béremelkedés mértékét, mert szerinte ez az a tényező, amely "a galambokat is megingathatja". Az elemzés szerint a GS a béremelkedés tekintetében "nem derűlátó", és azt jósolja, hogy az erről szóló januári adatok kiadása után az MNB még egy kamatemelést végrehajt.
 
A JP Morgan hétvégi európai feltörekvő piaci előrejelzése szerint is erősen bizonytalan, hogy milyen szinten tetőzik a magyarországi infláció, de a ház - Járai Zsigmond 10 százalék feletti prognózisával szemben - arra számít, hogy a legutóbbi olajárcsökkenés a kétszámjegyű szint alatt fogja tartani az inflációt. A befektetési csoport londoni elemzése szerint az éves visszatekintésű fogyasztói infláció 2007 végére 5 százalék környékére süllyed vissza.
 
A JP Morgan szerint "nem kell aggódni" a költségvetési intézkedésekből esetlegesen eredő másodlagos inflációs hatások miatt, tekintve a belső fogyasztás csökkenését, és a stabil forintárfolyamot.
 
Az elemzés szerint jóllehet a magyarországi pénzügypolitika a következő hónapokban megjósolhatatlanabbá válik, a ház kitart azon előrejelzése mellett, hogy a kamatemelési ciklus a jelenlegi szinten tetőzött, és az MNB az év második felében 0,75-1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre.
 
A Dresdner Kleinwort hétvégi londoni feltörekvő piaci előrejelzése szerint is az a valószínű, hogy a hétfői ülésen a monetáris tanács tagjainak többsége a szinten tartásra szavaz, azon az alapon, hogy az inflációs kiugrást jórészt a költségvetési lépések okozzák, a piac most már kamatcsökkentésre számít a következő hónapokra, és a belső fogyasztás csökkenése várható az idén. Az esetleges kamatemelés hatása éppen a fogyasztás mélypontközeli állapotában érné el a gazdaságot, áll az elemzésben.
 
A DrK szerint ugyanakkor két kockázati tényező érvényesül. Az egyik az, ha a politikai fejlemények miatt kiújul a forintra nehezedő nyomás, a másik az, ha a béremelési nyomás nem csökken érezhetően és rövid időn belül.
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek