szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyeken 2006-ban a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 3,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Gresham Pallace budapesten. A hotelek kihasználtsága
tavaly 47,5 százalék volt
© Gresham
A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 5 százalékkal nőtt, miközben a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés 6 százalékos volt. A szállodák 2006-ban átlagosan 47,5 százalékos szobakihasználtsággal működtek, ami alig maradt el a 2005-ben elért 48,1 százalékos foglaltságtól. Az elmúlt évben 3,2 millió külföldi vendég 9,8 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldi vendégek száma 6, a vendégéjszakáké 9 százalékkal csökkent 2005-höz képest. A visszaesés – január kivételével – az év minden hónapjára jellemző volt, különböző mértékben. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 11 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint 2005-ben.

Az ország számára a legjelentősebb küldő országok közül a Németországból, Hollandiából, Olaszországból és Nagy-Britanniából érkező állampolgárok vendégéjszakáinak száma 13-17 százalékkal csökkent, az Ausztriából érkezők vendégéjszakáinál a mérséklődés 3 százalék volt. Ezzel szemben az amerikai vendégek 5, az Ukrajnából és az Oroszországból érkezők 14, illetve 30 százalékkal több éjszakát töltöttek a szálláshelyeken 2005-höz képest.

Tavaly a kereskedelmi szálláshelyek 3,7 millió belföldi vendéget és 9,2 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek és a vendégéjszakák száma 3 százalékkal haladta meg az előző évi adatokat. A kereskedelmi szálláshelyek összesen 228 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2006-ban, ez folyó áron 5 százalékos növekedés. A szállásdíj bevétel – amelyből az összes bevétel több mint fele származott – 13 százalékkal növekedett a vizsgált évben.

A folyó áras pénzügyi mutatók értékelésénél figyelembe kell venni, hogy az euró árfolyama 2005-ben 241 és 256 forint, 2006-ban 250 és 283 forint között ingadozott, és csak a két vizsgált év decemberében egyezett meg megközelítőleg. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások vizsgált évre számított árindexe 5 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a vendéglátásban 5, a szálláshely-szolgáltatás területén 6 százalékos áremelkedést mértek.

A KSH adatai szerint 2006. december 31-én 1841 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 686 szálloda, 842 panzió és 313 egyéb szálláshely – turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping – üzemelt az országban. A működő szállodák száma 6-tal, a panziók száma 65-tel csökkent a 2005 decemberében működő egységek számához képest. A szállodák, az üdülőházak és az ifjúsági szállások szobakapacitása nőtt, a többi szállástípusé csökkent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Hajléktalanokat vendégelt meg egy pesti luxushotel

Konyakba áztatott aszalt szilvás vaddisznó terrin, konyakos szilvazselével, vörösboros tanyasi csirkebecsinált, desszertnek karácsonyi csokoládés fatörzs, vörösbor, kávé, üdítő - ezt a vacsorát szolgálták fel hétfőn este 25 hajléktalannak az ötcsillagos Le Meridien szállodában.

MTI Gazdaság

Kevesebb vendég a magyar szállodákban

Miközben a vendégek által eltöltött éjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken 3 százalékkal csökkent, a szálláshelyek összes bevétele folyó áron 5 százalékkal nőtt az idén az első háromnegyedévben az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).