szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az idei első negyedévi, ezermilliárd dollárt meghaladó rekordról május elejére – vagyis mindössze egy hónap alatt – csaknem újabb ezermilliárd dollárral emelkedett a világ vállalatainál idén eddig bejelentett egyesülési és felvásárlási (mergers and acquisitions – M&A) ügyletek összértéke, jelentette egyszerre két pénzügyi adatszolgáltató cég.

A londoni City. Csak gyűlik a pénz
© hvg.hu
A Thomson Financial – amely maga is 16 milliárd dollárra becsült, egyelőre előzetes és baráti átvételi ügylet keretében készül a Reuters hír- és pénzügyi információszolgáltató megszerzésére –, valamint a Dealogic egybehangzó kimutatása szerint május első hetének végére átlépte a kétezer milliárd dollárt (360 ezer milliárd forint) a világszerte bejelentett új M&A-tranzakciók összértéke. Ez 63 százalékos emelkedés a tavalyi azonos időszakban mért 1235 milliárd dolláros egyesülési és felvásárlási értékhez képest.

Csak áprilisban 647 milliárd dollár értékű új M&A-ügyletet jelentettek be a cégek világszerte, ez minden idők havi rekordja. Az előző havi rekord márciusban volt, 577 milliárd dollárral. Tavaly egész évben meghaladta a négyezer milliárd dollárt a globális M&A-tevékenység összértéke, ez az eddigi éves rekord, de londoni elemzők szerint – a még mindig olcsó hitelek és a globalizációs folyamat kényszere által hajtva – az idén ez is minden bizonnyal megdől.

A legnagyobb aktivitást a pénzügyi szektor mutatja, amelyben az idén eddig több mint 400 milliárd dollárnyi egyesülési és felvásárlási ügyletet jelentettek be. A jelenleg alakuló megatranzakciók közül is kiemelkedik a holland ABN Amro bankért folyó 100 milliárd dolláros átvételi csata.

A rendkívül erőteljes egyesülési és felvásárlási tevékenység ugyanakkor nem arat osztatlan sikert az elemzői körben. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő tavaly év végi londoni elemzése szerint a megállíthatatlan, adósságból fedezett M&A-hullám miatt az idén várhatóan tovább romlik az európai vállalati szektor adósminősége. A decemberi S&P-elemzés szerint az európai vállalati szektorban tavaly végrehajtott adóskockázati leminősítések 40 százaléka M&A-tranzakciókkal volt összefüggésben.

Az M&A-láz ugyanakkor kifejezetten jót tett a city befektetési banki alkalmazottainak bankszámláival. A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) – az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző ház – néhány hete kiadott becslése szerint a 2006-2007-es prémiumszezonban a londoni pénzügyi központ befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatási területeken dolgozó alkalmazottai az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3400 milliárd forint) jutalmat vihettek haza. A CEBR szerint az idei szezonban a City alkalmazottai közül 4200-an részesültek egymillió font feletti jutalomban a tavalyi 3000 prémiummilliomos helyett.

A citybeli pénzözön londoni kormánykörökben nem aratott egyértelmű tetszést. Peter Hain északír-ügyi miniszter, a kormányzó Munkáspárt balszárnyának kabinetbeli szószólója néhány hete egy lapinterjúban azt javasolta, hogy a bankárok adják oda a 8,8 milliárd font kétharmadát jótékonysági célokra, vagy „olyan rehabilitációs beruházásokra, amelyek a City bőségétől egy mérföldre élő munkanélküli fiatalok javát szolgálják”.

A brit pénzarisztokrácia leggazdagabb ezer tagja ugyanakkor éppen a Labour-kormány eddigi tíz éve alatt gyarapította minden korábbinál nagyobb mértékben vagyonát. A The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lap minden év tavaszán összeállított vagyonlistája, a Rich List idei kiadása szerint a felső ezres kaszt összvagyona a tavalyi 300,96 milliárd fontról 20 százalékkal 360 milliárd fontra (137 ezer milliárd forintra) duzzadt. A legvagyonosabb ezer brit gazdagsága az elmúlt tíz évben 263 százalékkal gyarapodott; ugyanezen idő alatt a brit lakosság egészének átlagos vagyongyarapodása 120 százalékos volt az idei Rich List szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lezárta a HTCC az Invitel felvásárlását

A Hungarian Telephone and Cable Corp. (HTCC) végrehajtotta az Invitel felvásárlását és a 200 millió euró értékű változó kamatú, előre sorolt kötvények kibocsátását - közölte a társaság pénteken.

MTI Gazdaság

Nyugati cégfelvásárlásokra költik befolyó pénzüket az oroszok

Oroszország olaj- és gázeladásból származó bevételeit célzottan nyugati cégek felvásárlására fordítja - írja a Die Presse annak kapcsán, hogy előző nap Bécsben bejelentették: Oleg Gyeripaszka orosz milliárdos 1,05 milliárd euróért megvásárolta a Strabag osztrák építőipari nagyvállalat részvényeinek 30 százalékát.

MTI Gazdaság

Eddig 3368 billió dollár az idei vállalati felvásárlások értéke

A vállalategyesülések- és felvásárlások értéke az idén eddig 3368 billió dollárt ért el, ez új történelmi rekord, közölte összesítésének eredményét a Dealogic kutatóintézet a Reuters befektetésibank-konferenciáján New Yorkban. Az előző rekord 2000-ben volt, 3,332 billió dollárral.

MTI Gazdaság

Felvásárlásokra alapít vegyes vállalatot a Lukoil és a Gazprom

Külföldi és oroszországi felvásárlásokra tervez vegyes vállalatot alapítani az orosz energiaágazat két legnagyobbja: a vezető orosz olajcég, a Lukoil és a Gazprom gázmonopólium, olajipari egysége, a Gazpromneft révén. A Lukoil vezérigazgatója a Vesti 24 tv-adónak úgy nyilatkozott, hogy a vegyes vállalati szerződést rövidesen aláírják.

MTI Gazdaság

A Nemetschek megkezdi a Graphisot részvények felvásárlását

A Nemetschek AG (Nemetschek) a mai napon nyilvánosságra hozta a Graphisoft SE (Graphisoft) részvényeire vonatkozó nyilvános vételi ajánlatának a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által jóváhagyott dokumentációját. A felügyelet által jóváhagyott dokumentáció szerint a Nemetschek ajánlatának elfogadására nyitva álló időszak 2007. február 4-én kezdődik és március 21-én ér véget.

Cégvilág

Sikeres BC-felvásárlás.

Részvényenként háromezer forintot fizetve, 66,43 százalékos részvénypakettet szerzett nyilvános felvásárlással a...