szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.

A Mol és az OMV üzletei több országban átfedik egymást, így fúzió esetén üzletrészeladásra lenne szükség. Így az osztrák nagykereskedelemben eladott dízelüzemanyag 20 százaléka a Moltól származna, az OMV és a Mol együtt 70 százalékos piaci részt és ezzel csaknem monopolpozíciót élvezne Ausztriában. Magyarországon és Szlovákiában a két cég együttesen monopolhelyzetben lenne és Romániában is hasonlóan erős lenne a piaci részesedése - fejtette ki Ferencz I.Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója, akit az APA hírügynökség idézett.
 
"Egyesülés esetén cégrészeket kellene kiszervezni, ami csökkentené a cég értékét - mondta, hozzátéve: a Mol vezetése meg van győződve arról, hogy a cég elegendő potenciállal rendelkezik a szerves növekedéshez. Ferencz ugyanakkor hangsúlyozta: azt, hogy egy részben állami külföldi cég a Magyarország számára oly jelentős Mol ellenséges felvásárlását tervezi, azt sok magyar politikus a magyar állammal szembeni elleni becsületsértésnek tekinti. Az olajipar történetében még sohasem ment végbe ellenséges átvétel az érintett kormány ellenében.
 
A szóvivő újólag megvédte a Mol stratégiáját, azt, hogy nagy mennyiségben saját részvényt vásárol fel. A sajátrészvény-vásárlás mindenképpen értékteremtő a részvényesek számára és megvan az a "mellékhatása" is, hogy megvéd a felvásárlástól - jelentette ki. Az elmúlt hetekben a Mol több mint egymilliárd euróért vásárolt fel saját részvényt, így együtt a "baráti cégeknél" parkoló részvényekkel több mint 30 százalékos részvényállománnyal számolhat.
 
Ferencz ugyanakkor rámutatott: a Mol nem ellenőrzi ezeket a részvényeket, és a cég vezetése a következő, 2008 április végi-május eleji közgyűlésen azt indítványozza majd, hogy a most felvásárolt részvényeket vonják be, automatikusan növelve ezzel a maradék részvények értékét. A szóvivő ugyanakkor az OMV-vel való jó együttműködés iskolapéldájának nevezte a Nabucco-tervet.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

OMV: "megkérdőjelezhető" a Mol stratégiája

Megkérdőjelezi az osztrák OMV olaj- és gázipari cég a Mol vállalatvezetési módszereit és stratégiáját, különösen a saját részvények visszavásárlása kapcsán, írta a szerdai Financial Times.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Mol elutasította a "barátságtalan" OMV-t

A Mol igazgatósága elutasította az OMV megkeresését, amelyben a magyar cég felvásárlását célozta meg - tette közzé a magyar olajipari vállalat hétfőn a BÉT hivatalos honlapján. A Mol megbízást adott az ING Banknak és az OTP-nek további Mol részvények vásárlására

MTI Gazdaság

OMV: "nem tettünk ajánlatot a Molra"

Az osztrák OMV állítja, június 25-i levelük a Mol vezetésének nem tartalmazott hivatalos átvételi ajánlatot. Az OMV szóvivője a Mol vezérigazgatójának hétfői budapesti sajtóértekezletén elhangzottakra reagált.