szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Rosneft orosz kőolajtársaság egyelőre nem fontolgatja annak lehetőségét, hogy partnerségre lépjen a Mollal. A magyar társaság iránt korábban érdeklődő Lukoil viszont kész megvizsgálni egy ajánlatot, ha a Moltól érkezik ilyen – írta a Kommerszant című orosz gazdasági-politikai napilap szerdai számában.

A magyar Mol védelmet keres Oroszországban című cikk két szerzője azután kereste meg a Rosneft és a Lukoil illetékeseit, hogy Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Népszabadság keddi számában megjelent interjúban kifejtette álláspontját az osztrák OMV felvásárlási ajánlatáról. A más térségbeli országokkal való összeolvadást firtató kérdésre Hernádi azt mondta: „Inkább partnerségről beszélnék. De hozzátenném, ha kellő hozzáadott értéket képvisel, egy összeolvadás is lehetséges... De most fel tudnék sorolni legalább tíz vállalatot, amellyel ésszerűbb a partnerség, mint az OMV-vel. Ilyen lehet például az orosz Lukoil vagy a Rosznyeft, vagy más orosz termelők."

A Kommerszant a Lukoil menedzsmentjétől származó információkra hivatkozva már tavaly megírta: az olajtársaság mérlegelte annak lehetőségét, hogy részesedést szerezzen a Molban, ám a magyar hatóságok ellenkezése miatt lemondott erről a szándékáról. A Lukoil Oroszország legnagyobb olajtársasága, és a világon a második legnagyobb bizonyított kőolajkészlet birtokosa. Társasági alapszabálya lehetővé tesz 10 százalékos pótlólagos részvénykibocsátást, az abból befolyó pénzt más, köztük európai vállalatok részvényeinek felvásárlására kell fordítani.

Thomas Hümer, az OMV szóvivője „meglehetősen emocionálisnak” minősítette Hernádi nyilatkozatát. Az OMV azt várja a Moltól, hogy racionális megfontolások alapján dönt majd a partner megválasztásánál – mondta a Kommerszantnak.

Orosz ágazati szakértők véleménye szerint nemigen érdemes komolyan venni a Mol felső vezetésének kedden elhangzott nyilatkozatait. Dmitrij Caregorodcev, a moszkvai KIT Finance beruházási bank elemzője úgy látja, hogy a Mol szempontjából elméletileg logikusabb az összeolvadás nyersanyagszállító orosz társaságokkal, „de egyelőre több mint valószínű, hogy tisztán pr-fogásról van szó”.

Valerij Nyeszterov, a Troika Dialog befektetési cég elemzője rámutatott, hogy Kelet-Európában mindig hűvös volt az orosz befektetők iránti viszony, s ez alól Magyarország sem kivétel. Nyesztyerov nem hiszi, hogy most nagyobb lelkesedéssel viszonyulnának az orosz társaságokhoz. Ugyanakkor nem zárja ki, hogy az orosz kőolajvállalatok hasznot húzhatnak a Mol és az OMV szembenállásából. Szerinte a további sajátrészvény-vásárlás céljából a Mol egyebek között elkezdheti a tulajdonában lévő más részvények eladását, például a horvát INA olajtársaságban 2003-ban megszerzett 25 százalékos részesedését. Az INA iránt a Rosneft is érdeklődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Mol több mint másfél millió részvényt adott át az MFB-nek

A Mol Nyrt.csütörtökön 1 millió 553 ezer 884 darab Mol részvényt adott kölcsön, és transzferált át az MFB Invest Zrt. részére, emellett 225 ezer darab sajátrészvényt vásárolt, 28 333 forintos átlagárfolyamon - közölte a társaság a BÉT honlapján pénteken.

MTI Gazdaság

Mol: nem vonzó az OMV-vel való fúzió

Függetlenségünket nem akarjuk minden áron megőrizni, de egy átvétel éppen az OMV részéről nem lenne sem vonzó, sem ésszerű, sőt versenyjogi okokból aligha lenne végrehajtható - jelentette ki a Mol-csoport kommunikációs igazgatója, miután a Mol vezérigazgatója hivatalosan is elutasította az osztrák OMV júniusi, nem hivatalos felvásárlási ajánlatát.

MTI Gazdaság

OMV: "nem tettünk ajánlatot a Molra"

Az osztrák OMV állítja, június 25-i levelük a Mol vezetésének nem tartalmazott hivatalos átvételi ajánlatot. Az OMV szóvivője a Mol vezérigazgatójának hétfői budapesti sajtóértekezletén elhangzottakra reagált.

MTI Gazdaság

A Mol meghúzta a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX hétfőn 318,09 pontos emelkedéssel, 30.005,10 ponton, új történelmi csúcson zárt, ez a pénteki záró értékhez képest ez 1,52 százalékos erősödés.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Mol elutasította a "barátságtalan" OMV-t

A Mol igazgatósága elutasította az OMV megkeresését, amelyben a magyar cég felvásárlását célozta meg - tette közzé a magyar olajipari vállalat hétfőn a BÉT hivatalos honlapján. A Mol megbízást adott az ING Banknak és az OTP-nek további Mol részvények vásárlására

MTI Gazdaság

OMV: "megkérdőjelezhető" a Mol stratégiája

Megkérdőjelezi az osztrák OMV olaj- és gázipari cég a Mol vállalatvezetési módszereit és stratégiáját, különösen a saját részvények visszavásárlása kapcsán, írta a szerdai Financial Times.

MTI Gazdaság

A Mol saját részvényeket vásárolt

A Mol Nyrt. 2007. június 22-én tett bejelentése alapján, 2007. július 13-án 148884 darab saját részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén az ING Bank Zrt. és az OTP Bank Nyrt. mint befektetési szolgáltatók közreműködésével, 28 684 forintos átlagárfolyamon - jelentette be a társaság pénteken, a BÉT honlapján.

MTI Gazdaság

BÉT: a Mol tovább erősödhet

A Mol sajátrészvény vásárlásának folytatását, az árfolyam további erősödését várják az üzletkötők a Budapesti Értéktőzsdén.