szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A heti események nem hoztak sok jót a befektetőknek – legalábbis azoknak, akik az árak további emelkedésében bízva tették meg tétjeiket. Ma semmilyen szinten nem ajánljuk hazai és nemzetközi részvények vételét.

A hét eleji kisebb korrekció (emelkedés) a tőzsdéken még bizakodásra adhatott okot, de aztán kiderült, hogy a piaci hangulat nem alkalmas arra, hogy tartós emelkedés alakuljon ki. Ennek oka, hogy az amerikai gazdaságról érkező makroadatok ismét azt mutatják, a gazdasági növekedés megtorpanása a foglalkoztatottság csökkenésével járhat, miközben a fogyasztás bővülése is elmaradhat a várttól.

A nyáron bekövetkezett korrekció (esés) idején a carry-traderek még találtak menekülési utakat, így ért történelmi csúcsra az olaj, a kínai piac, de India is jól teljesített. Ennek oka az volt, hogy a piaci szereplők azt gondolták, a nem elsőrendű válsággal szemben Ázsia teljesen védett, így az itteni piacokon nem érdemes eladni, sőt, inkább a vételeket kell tovább erőltetni, mivel itt még mindig átlag feletti megtérüléssel lehet számolni. Aztán kiderült, az immunitás csak illúzió, mivel a távol-keleti áruk piacai még mindig az Egyesült Államok, a belső fogyasztás nem képes felszívni az itt megtermelt árumennyiséget, így az exportárak révén továbbra is jelentős a függés a világ vezető gazdaságától. Ennek „köszönhetően” a Távol-Keleten is az eladók kerültek túlsúlyba.

Devizapiac. A devizapiaci hangulat is hullámzó volt, de általánosan jellemző, hogy a hiteldevizák (JPY, CHF) trendszerűen erősödtek.



Ez azt jelenti, hogy a pozíciók zárása folyik. Az EUR/JPY 164-ről 161-re változott, míg az USD/JPY 112-ről 110-re csúszott. Közben az EUR/USD nem változott jelentősen, de az érdekes volt, hogy a dollár erősödése idején a CHF és a JPY hirtelen gyengülésbe váltott, mintha a gyengülő dollár valami módon támogatná a carry-traderek tevékenységét, a pozíciónyitást. Aztán ez a helyzet is változott, mivel az olajár elkezdett enyhén csökkenni és az arany ára is mérséklődött. Valószínű, hogy korábban ennek a két terméknek a dollár alapú jegyzése tartotta alacsonyan a JPY és a CHF árfolyamát. Amikor erősödik a dollár, a carry egyre nyereségesebb, így újabb pozíciók nyithatók.

Miután azonban a fenti termékek áremelkedése is megállt, nincs hová vinni a tőkét, így a kör lassan bezárul. Talán a brazil és az indiai piac kínál még további lehetőségeket. Itt is fontos azonban, hogy a megfelelő deviza-fedezeti ügyleteket kössük meg a különböző értékpapír-vásárlások esetén. Olyan pozíciókat kell felvenni, ahol a JPY erősödése hoz nyereséget.


A hazai piacon a nemzetközi hangulatnak megfelelően a forint enyhén gyengült, de kisebb volt a gyengülés mértéke, mint általában a feltörekvő piacokon. Mivel a korábbi emelkedő trend is elkerülte hazánkat, az esésben sem vezetünk. Ettől függetlenül a forint erősödésére nem számíthatunk, mivel ma senki nem keresi a feltörekvő piaci befektetéseket, a hazai makrogazdasági adatokban pedig nincs olyan átütő erő, hogy ez a nemzetközi trenddel szemben mozgatná a forint árfolyamát. Mivel a forint gyengülésére/stagnálására, valamint a dollár erősödésére számítunk, ma a dollár alapú termékek vásárlását javasolhatjuk. Itt pedig a rövid kötvényeket, valamint az ezeket tartalmazó befektetési alapokat ajánljuk.

Még nem beszélhetünk trendről (Oldaltörés)

Kötvénypiac. Az amerikai tíz éves állampapírok hozama kétéves mélypontra esett, miután a befektetők menekülnek a részvénypiacokról, mert a vállalati nyereségek jövőbeni alakulását most sötétebben látják, mivel a foglalkoztatottság gyenge adatokat mutat, az infláció emelkedőben van, a fogyasztás pedig nem nő a várt mértékben.

Jó példa erre a Cisco esete, amely a negyedéves – várakozások feletti – eredménye ellenére komoly esést szenvedett el, mivel jelzése szerint e negyedik negyedévben már csökken a teljesítmény, ami arra lesz elég, hogy az eredetileg tervezett éves eredmény jelenjen meg a könyvekben. Ez általános jelenség; a befektetők a hírek rossz üzeneteit árazzák, míg korábban mindig a pozitívumokat igyekeztek megragadni. A mai helyzetben mégis az amerikai állampapírok vásárlását ajánljuk, mivel a dollár erősödése mellett ez még mindig jelentős hozamot biztosíthat.



A hazai piacon emelkedtek a hozamok, de az emelkedés mértéke még mindig nem jelentős. Ezért – megelőzendő a nagyobb veszteségeket – még most érdemes eladni a hazai államkötvényeket, a rövid futamidőket is csak tartani – kifutásig. Nagyon könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a korábbi csúcsot jelentő szinteket érik el a hozamok, mivel a kamatkörnyezet erősen romlik. A bankok egymás közti hitelezési gyakorlatában kiugróan magas kamatok alakultak ki, miközben a jegybank kamatvágása is kitolódott; véleményünk szerint ebben az évben már nem lesz kamatvágás.

Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiaci események a volatilitás emelkedését hozták, mivel a korábbiakban szokatlan változékonyságot mutattak az amerikai részvénypiacok. Mivel még mindig a Wall Street a világ értékpapír-központja, az erős mozgások az egész világon szélsőséges ármozgásokat generálnak. Amikor az amerikai piacok nagyot estek, az európai – főként a német – részvénypiac stabil tudott maradni, a 7800-as DAX erős támasznak bizonyult. Miután ez a szint elesett, gyorsan 7600-ra került az index, és itt is kialakulhat egy hosszabb eső trend, ami nem túl biztató a jövőre nézve. Ugyanez igaz az Footsie-ra is, de nem kivétel a francia piac, sőt, a teljes európai piaci kör sem.

A feltörekvő Európában egyedül a Richter-sztori mozgatja meg a befektetők fantáziáját, hiszen a hazai gyógyszergyártó vásárlása és egyesülése a lengyel és orosz partnerekkel Kelet-Európa legnagyobb gyógyszeripari konglomerátumának létrejöttét jelenti, olyan piaci háttérrel, ahol a jövőben a világátlagot meghaladó növekedés várható. A hazai piac tehát a Richter jelentős – 37 000 forintról induló és péntekre 40 000 közelébe kerülő árral – emelkedése következtében tompítottan érezte meg a nemzetközi trendet, de az OTP és a Mol piacán azért jelentősek voltak a veszteségek, különös tekintettel a bankpapírra.


Ezzel együtt sem esett még annyit a piac, hogy trendről beszélhessünk, de a mai helyzetben azt gondoljuk, a trend kialakulóban van. Így ma semmilyen szinten nem ajánljuk hazai és nemzetközi részvények vételét. Talán a Richterrel érdemes lehet próbálkozni, de 42 000-es, esetleg a 44 000-es szint már eladási jel lehet.

Ajánlások (Oldaltörés)

Ajánlások

Állampapír piac:

- állampapírok: 3-6 hónap vétel/tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: eladás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

- Egyéb feltörekvők: Brazília - vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: eladás

Befektetési alapok:

- Dél-Amerika, Oroszország, alapok tartás

Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!