szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem maradhatnak áram nélkül iskolák és kórházak, meg kell akadályozni, hogy csőd közelbe kerülhessenek közintézmények csak azért, mert nem tudják kifizetni a villanyszámlát - reagált Daróczi Dávid kormányszóvivő a Népszabadság azon értesülésére, miszerint a közintézmények számára várhatóan mégis külön "sávban" adná a kormány a jövő évi áramot.

A Népszabadság szombaton arról írt, hogy így ez a kör átlagosan 10-15 százalékos áremelésre számíthatna az áramár liberalizációja után. Daróczi Dávid kormányszóvivő emlékeztetett arra, a kormány elkötelezett az árampiac megnyitása mellett, mert ez a fogyasztók érdeke: a verseny hosszú távon az árak féken tartásához és jobb szolgáltatásokhoz vezet.
   
Hangsúlyozta ugyanakkor az átmeneti időszakban szükség van a piaci folyamatok tompítására. A kormánynak ugyanis az a dolga, hogy figyelembe vegyen más szempontokat is, ne csak a piac érdekeit, és ha valóban fontos érvek szólnak mellette, akkor közbeavatkozzon. A kormányszóvivő hozzátette: ezért teremtett a kormány lehetőséget arra, hogy - a lakossági fogyasztók mellett - a közintézményeknél is tompítsa a jövőre várható áremelkedés hatásait. A megoldás piackonform: annak érdekében, hogy a közintézményeket olcsóbban szolgálják ki árammal, a Szlovákiából alacsonyabb áron importált áram egy részét erre a célra tartják fenn.

A kormányszóvivő jelezte, hogy a rendszer részletein még dolgoznak a kormány szakemberei, és most még azt sem lehet megmondani pontosan, hogy mekkora lesz a drágulás jövőre.  A szakértők előzetes számításai alapján azonban a lakosság körében kisebb lesz 10 százaléknál, és a közintézményeknél sem valószínű 10-15 százaléknál nagyobb mértékű áremelkedés - mondta.
  
Daróczi Dávid kitért arra, a közintézmények védelme egyébként nem jelent többletkiadást az adófizetők számára: a Magyar Villamos Művek nyeresége kisebb lesz emiatt, de nincs szükség semmilyen költségvetési támogatásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lesz még áramár-emelés

A villamos energia árának további emelkedésére számít a német E.ON-csoport. A vállalat vezérigazgatója, Wulf Bernotat a Focus magazinban utalt arra, hogy "olyan világban élünk, amelyben folyamatosan növekszik a kereslet az energia iránt, miközben a kínálat nem növekszik ennek megfelelő ütemben". Emiatt az energia egyre szűkösebb, s egyre drágább lesz.

Vélemény

Magyar áramimport a Szaharából?

A Negev-sivatag kellős közepén működő izraeli kutatóközpont jelentős áttörést ért el a napenergia gazdaságossá tételében; egy izraeli vállalat már az új rendszer ipari alkalmazásán dolgozik. Az intézetet vezető David Feiman professzor szerint nincs messze az idő, amikor Magyarország is olcsó napenergiából fedezheti majd áramszükségletét - a Szaharából induló távvezetéken keresztül.

MTI Gazdaság

Jól profitál a magyar áramcégek tulajdonosa

A legnagyobb német áramtermelő, az RWE teljesítménye az első félévben gyorsulva, a harmadik negyedévben kissé lassulva növekedett, de így is 2,827 milliárd euró lett az adózott eredménye, 35,1 százalékkal több a tavalyi első kilenchavi 2,092 milliárdnál.

MTI Gazdaság

GKM: 10 százalék alatti lakossági áramáremelés várható

A végső fázisban van a döntően a lakosságot villamos energiával ellátó egyetemes szolgáltatásról szóló rendelet megalkotása, amelyben kihirdetik az ilyen szolgáltatók árrését – mondta Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára.