szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha nemzetközi együttműködésben létre tud jönni egy olyan gázszállítási útvonal, amellyel át lehet venni a türkmén parton a gázt, Türkmenisztán kész gázt szállítani Európába - mondta Kóka János gazdasági miniszter azt követően, hogy találkozott Gurbanguli Berdimuhammedovval, Türkmenisztán elnökével szombaton Ashgabadban.

Gurbanguli Berdimuhammedov elnök nem zárkózott el a gáz Európába történő szállításától, ám hangsúlyozta, hogy a gázt a határon értékesítik - mondta Kóka jános gazdasági miniszter, hozzátéve: Magyarországnak fontos, ha új beszerzési forrásként megjelenik Türkmenisztán, hiszen onnan rövidebb úton és olcsóbban lehetne megvenni a gázt, mint Oroszországon keresztül. Türkmenisztán számára pedig lényeges lehet az, hogy a jelenlegi - iráni, oroszországi, kínai - útvonalak mellett, egy nyugati betáplálási pont jöjjön létre.
   
Kóka János megjegyezte: "a gáz árát nem tudjuk máshogy karbantartani, minthogy a beszállítói oldalon megpróbálunk versenyt teremteni, az orosz gázszállítási kizárólagossággal szemben megpróbálunk más útvonalakat kialakítani".

Az elnök nyitottan fogadta a felvetéseket, de - mint a gazdasági miniszter elmondta - ehhez egyebek mellett a Kaszpi-régió együttműködésére van szükség. A gazdasági miniszter elmondta: javaslatot tesz a kormánynak arra, hogy jelentősebb diplomáciai erőket koncentráljon Magyarország ezekre az országokra. A térség gazdasági, energetikai lehetőségei indokolttá tennék "valamiféle külképviselet nyitását".
   
A tárgyaláson szó volt arról is, hogy a Mol hogyan tudna részt venni türkmenisztáni kutatásokban, gázmezők feltárásában, és  gázvezetékek kiépítésében. Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a háromnapos törökországi, azerbajdzsáni és türkmenisztáni hivatalos utat értékelve elmondta: három eltérő állásponttal találkoztak, ebből látszik, hogy ezek között az országok között sincs még egyetértés arról, hogy hogyan jut el a Kaszpi-térségből a gáz Európába.
   
Törökország kész arra, hogy szállítson, ugyanakkor magának egyfajta többletjogot is igényel. Azerbajdzsán is kész arra, hogy szállítson, de folyamatosan köti le szerződésekben a rendelkezésre álló gázmennyiségét, többlet gázt pedig csak akkor fog termelni, ha biztos abban, hogy lesz szállítás. Türkmenisztán is kész lenne a szállításra, de nem hajlandó részt venni infrastrukturális beruházásokban - ismertette Hernádi Zsolt.  Hangsúlyozta: "értjük ezen országok álláspontját, sok beszélgetésre, találkozóra lesz szükség, hogy ebből egy közös álláspont alakuljon ki".
   
Kóka János és delegációja, amelynek része a Mol elnök-vezérigazgatója szerdán utazott hivatalos látogatásra Törökországba, Azerbajdzsánba és Türkmenisztánba. A látogatás célja, hogy tárgyalásokat folytasson a Nabucco-projektről, az energetikai és gazdasági kapcsolatok élénkítéséről. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A Gazprom 50 százalékkal drágábban kaphatja a földgázt?

Türkmenisztán mintegy 50 százalékkal, 100 dollárról 150 dollárra szándékozik emelni a Gazpromnak szállított földgáz árát ezer köbméterenként, s ezt azzal indokolja, hogy a Gazprom emelni tervezi a gáz árát Magyarországnak, a balti államoknak és Fehéroroszországnak - értesült a Kommerszant című moszkvai lap a türkmén elnökhöz, illetve a kormányhoz közelálló forrásból.

MTI Gazdaság

A Gazprom gázmegvonással fenyegeti Európát

Amennyiben az európai államok megakadályozzák a Balti-tenger alján kiépítendő Nord Stream (Északi Áramlat) gázvezeték és a Fekete-tengeren áthúzódó Déli Áramlat gázvezeték építését, Európa gázhiánnyal szembesül - jelentette ki Alekszandr Medvegyev, a Gazprom egyik vezetője.