Tovább romlik az európai és globális vállalati adóssághelyzet

A nagybani likviditási válság kirobbanásának első évfordulójához közeledve sem javul, sőt, folyamatosan tovább romlik az európai és a globális vállalati szektor adósságpiaci és törlesztési helyzete a nemzetközi hitelminősítők Londonban kiadott új felmérései szerint.

  • MTI MTI
Tovább romlik az európai és globális vállalati adóssághelyzet

A Moody's Investors Service Londonban közzétett rendszeres európai hitelfolyamat-elemzéseinek szerdai összeállítása szerint az euróban kiadott, magas hozamú kategóriába sorolt európai cégadósság átlagos kockázati prémiuma az irányadó német államkötvény (Bund) felett a múlt hónap második fele óta meredeken ismét emelkedik, és már meghaladja a márciusban mért korábbi idei csúcsszinteket.

A Moody's kimutatása szerint a spekulatív osztályzatú európai vállalati adósság hozamfelára csak az elmúlt héten 0,837 százalékponttal 7,69 százalékpontra emelkedett.

A hitelminősítő megjegyzi, hogy az amerikai nem elsőrendű - subprime - adósi kör törlesztési képességeivel kapcsolatos félelmek miatt tavaly nyáron kirobbant nagybani likviditási válság első évfordulójához közeledve sincsenek jelei annak, hogy a hitelpiaci kondíciók javulnának.

Látva, hogy az inflációs nyomás erősödik, miközben az európai gazdaságok lassulására mind több adat utal, és a vállalati nem fizetővé válások gyakorisága is várhatóan nőni fog, a befektetők kivonulnak az alacsonyabb minőségi szintre besorolt adósságok piacáról, áll a Moody's szerdai elemzésében.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor még az alacsony hozamú, vagyis csekély kockázati szintre besorolt, legjobb minőségű cégadósság felára is növekszik valamelyest: e kategória kockázati prémiuma július eleje óta 0,03 százalékponttal 0,54 százalékpontra bővült a Bund felett.

Az elemzés szerint az euróövezeti jegybank (EKB) legutóbbi kamatemelése sem segítette a kötvénypiacot, tekintve, hogy a pénzügypolitikai szigorítás drágítja a kölcsönt.

Az EKB legutóbbi kamatdöntő ülésén - az általános piaci várakozásnak megfelelően - negyed százalékponttal 4,25 százalékra, hétévi csúcsra emelte irányadó rátáját, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumot, amelyen még elfogadja a kereskedelmi bankok repóigényeit.

Ugyanakkor az elsődleges vállalati adósságpiac, legalábbis Európában, mindeddig felhőtlenül alakult. Az euróövezetben a bankszektoron kívüli vállalatoknak nyújtott hitelek márciusban 15 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit: ez az ütem minden idők rekordja. Az éves növekedési ütem májusra mindössze 14,2 százalékra lassult, az EKB legfrissebb statisztikája szerint.

A Moody's már egy korábbi, e hét elején kiadott londoni elemzésében megkérdőjelezte az EKB kamatemelésének hasznosságát, azzal érvelve, hogy a teljes kosárra számolt - a 2 százalékra beállított tizenkét havi célt egyébként valóban kétszeresen meghaladó - infláció kívülről érvényesülő fő hajtóerőire a szigorítás úgysem hat, az ezek kiszűrésével számolt alapszintű euróövezeti infláció pedig eddig is alacsony volt.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's Londonban közzétett új összesítése a globális cégadósi nem fizetővé válások számának erőteljes emelkedését mutatja.

Az S&P adatai szerint a nála adóskockázati besorolással nyilvántartott vállalatok közül az év elejétől a múlt hónap közepéig 33 vált nem teljesítővé - összesen 38,3 milliárd dollár adóssággal -, vagyis az idén eddig hátralékba került cégadósok száma máris jóval több, mint a tavalyi egész évi 22. A törlesztéssel idén leállt 33 cégadós közül 32 amerikai.

A mozgó tizenkét havi fizetésképtelenségi ráta a spekulatív kategóriájú globális vállalati adósi körben májusban 1,45 százalékra, 31 havi csúcsra emelkedett.

A legrosszabb a helyzet az amerikai piacon, ahol 1,89 százalék volt a hátralékba került vállalati adósok aránya az S&P listáján magas hozamú besorolással szereplő cégek között; az európai ráta 0,5 százalék, a felzárkózó piacok vállalati körében pedig mindössze 0,17 százalék volt a nem fizetővé válók aránya az idei első öt hónapban.

A Standard & Poor's előrejelzési modellje a következő egy évre az amerikai spekulatív besorolású cégadósi körben 4,7 százalékra emelkedő nem fizetővé válási arányt jósol; ez meredek romlás lenne a 2007 véggén mért 0,97 százalékos arányról, amely negyedszázados mélypont volt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.