Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 októberében 7,2 százalékkal csökkent, a munkanaphatástól megtisztított adat ezzel megegyezik - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Elemzők nem számítottak ilyen rossz adatra. Úgy vélik, az ipari termelési adatok is mutatják, hogy megérkezett a gazdasági recesszió. Londoni elemzők a vártnál is mélyebb válságra számítanak.
A termelés volumene az év első tíz hónapjában 1,9 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 1,9 százalékkal csökkent.
Szeptemberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 0,7 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,3 százalékkal csökkent. A termelés volumene az idei év első kilenc hónapjában 3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 2,5 százalékkal mérséklődött.
Tavaly októberben az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 8,5 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 5,9 százalékkal nőtt.
© MTI |
A kormányzati prognózisnál borúlátóbb magyar GDP-előrejelzésekkel más nagy londoni házak is előálltak már. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének éppen e héten közölt, 2009-re szóló térségi előrejelzése Magyarországra 2 százalékos visszaesést jósolt.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt hónapban Budapesten tettek tájékozódó látogatást, és erről Londonban kiadott összefoglalójukban úgy fogalmaztak: az MNB és a pénzügyminisztérium egyaránt "viszonylag mérsékelt", éves összevetésben 1-2 százalékos GDP-csökkenést vár reálértéken jövőre, és "meglepődtek", amikor a JP Morgan elemzői annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a visszaesés ennek akár a kétszerese is lehet.
Az új ipari termelési adat várható pénzügypolitikai reakciójáról Neil Shearing pénteken azt mondta: a visszaesés és a globális nyersanyag-árzuhanás olyan mértékű, hogy az infláció már a forint gyengülése ellenére sem aggodalom forrása, így jövőre várhatóan 7,00 százalékra süllyedhet a magyarországi jegybanki kamat.
Ugyancsak komoly pénzügypolitikai enyhítést jósolt a pénteki ipari termelési adatok ismertetése után Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni feltörekvő piaci közgazdásza. Sampson az MTI-nek úgy fogalmazott: jóllehet az ipari termelés önmagában még nem feltétlenül utal arra, hogy a magyar gazdaság már recesszióban van - ezt sokkal több tényező határozza meg -, az azonban "nagyon valószínűtlen", hogy Magyarország jövőre el tudja kerülni a recessziót.
A recesszió mélységét az elemző szerint egyelőre nagyon nehéz megítélni; ez függ egyebek mellett attól is, hogy milyen mértékű lesz jövőre a hitelkiáramlás a gazdaságba.
A pénzügypolitikai kilátásokról az HSBC londoni közgazdásza számszerű előrejelzés nélkül azt mondta: várakozása az, hogy az MNB az októberi 3,00 százalékpontos emelést "viszonylag rövid időn belül" leépíti, és utána is még "jelentős mértékű" kamatcsökkentésre lesz mód.
Londoni elemzői körökben általános várakozás az agresszív magyarországi kamatcsökkentés, ennek mértékéről azonban eltérnek a vélemények. A legerőteljesebb jóslatok között van a Merrill Lynch bankcsoporté, amely e héten Londonban kiadott térségi előrejelzésében azt írta: várakozása szerint 2009-ben a magyarországi jegybanki kamatszint a jelenlegi felére, 5,50 százalékra csökken.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.