szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság időszakában mindent meg kell tenni az emberek munkában tartásáért, mivel a munkanélküliség eszkalálódásának jelentős pénzügyi és társadalmi költségei lennének – jelentette ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke.

Kovács Árpád ÁSZ-elnök. Segíteni azon, akinek van piaca, de nincs pénze
© Stiller Ákos
A munkanélküliség megugrása azzal járna, hogy a nem létező költségvetési bevételekből kellene finanszírozni a most mintegy 400 milliárd forintot kitevő munkanélküli-ellátás növekedését – mondta az ÁSZ elnöke. Járulékos hatásként többek között a bűnözés növekedésével kellene számolni, s ennek kezelése további forrásokat igényelne.

Olyan pénzügyi lépésekre van szükség szerinte, amelyek elősegítik az olyan vállalkozások működését, amelyeknek van piacuk, de jelenleg finanszírozási nehézségekkel küzdenek, s támogatják a sikeresnek látszó reorganizációkat, a beruházni és fejleszteni képes cégeket. Ugyanakkor súlyos tévedés lenne a fekete- és a szürkegazdaság eltűrése, ahogy az a kilencvenes évek elején történt – mondta Kovács Árpád a Csongrád Megyei Jogásznapon tartott előadásán. A válságkezelés sikere nagymértékben függ attól, hogy a magyar pénzügyi rendszerrel mi történik – vélekedett.

Bár a pénzügyi szektor számára a külföldi finanszírozás és tőketámogatás rendelkezésre áll, a jövedelmezőség mérséklődése miatt nagy a kockázata a likviditás és a profittermelő képesség további romlásának – vélekedett Kovács Árpád. Szerinte a kialakult helyzetben számítani kell a magyar pénzügyi szektor hitelkockázatainak növekedésére is. Figyelmeztető jel a lakossági adósságszolgálat magas szintje és ennek további növekedése. Kovács elsősorban a lakáshitel-piacon lát veszélyeket. „Nem lehet százezres nagyságrendben lakást elkobozni” Az államnak oly módon kell beavatkoznia, hogy átvállalja a terhek egy részét, elősegíti a hitelek átütemezését – mondta az ÁSZ elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kovács Árpád: a közintézmények átalakulása túlságosan átpolitizált

A közintézmények átalakulása Magyarországon túlságosan átpolitizált, ez nemcsak a közszférát érintő reformok területén tapasztalható, hanem a költségvetés kidolgozásának folyamatában is – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a Gazdasági kormányzás című könyv bemutatóján.

Szabó Zsuzsanna Gazdaság

Kovács Árpád: elhúzódó stabilizációra kell számítani

A jóléti rendszerek válsága ellenére az államra szükség van, szerepének eltúlzása ugyanolyan helytelen, mint alapvető funkcióinak megkérdőjelezése - fogalmazták meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) reformműhely rendezvényének résztvevői, amelynek központi témája az állam szerepe, versenyképessége volt.

MTI Gazdaság

Kovács Árpád: nincs Magyarországon privatizációs kényszer

Jelenleg nincs Magyarországon privatizációs kényszer, így az állami vagyon hasznosítását szakmai alapokon, a társadalmi összefüggésekre figyelemmel lehetne végezni – közölte Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke pénteken Szegeden.

MTI Gazdaság

Kovács Árpád: a vártnál súlyosabb hatása is lehet a válságnak

A pénzügyi válság hatására elképzelhető a kormány által utoljára prognosztizáltnál is rosszabb gazdasági helyzet, a költségvetési bevételek további csökkenése, valamint az állami kiadások vártnál nagyobb emelkedése – mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitájának elején hétfőn a parlamentben.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Kovács Árpád: a gazdaságpolitikát fiskális alkoholizmus jellemzi

Hosszú távú tervezési szemléletet, alternatív tervek kidolgozását, a törvények hatástanulmányainak összeállítását sürgette egyebek között Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSz) elnöke a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) által a közpénzekről rendezett szerdai konferencián.

Gazdaság

Kovács Árpád a gazdaságról: a reform nem egyenlő a kísérlettel

Az állami támogatások mértékét tekintve éllovasok vagyunk, évente 1500 milliárd forintot fordítunk gazdaságfeljlesztésre, ennek ellenére leszakadunk. A bizonytalanság miatt dráguló hiteleken keresztül pedig újabb százmilliárdos terheket veszünk a nyakunkba. Kovács Árpáddal, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökével beszélgettünk a jelenlegi gazdasági nehézségek hátteréről, és arról, hogy mi jöhet még?