szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország számára az európai uniós források jelentik azt a gazdaságélénkítő eszközt, amellyel a gazdasági válság közepette munkahelyek százezreit, vállalkozások ezreit lehet talpon tartani - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter Brüsszelben, miután találkozott Danuta Hübner regionális fejlesztési európai biztossal.

Közös sajtótájékoztatójukon Bajnai elmondta, hogy a megbeszélésen sikerült megállapodni, miként lehet még gyorsabban és egyszerűbben több pénzt fizetni a vállalkozásoknak. Ennek köszönhetően már a következő napokban új hitelkonstrukciók és pályázatok jelenhetnek meg.

Fel tudták gyorsítani a már nyertes pályázatok előlegfizetését is: csak ezzel az egy intézkedéssel százmilliárd forintot meghaladó forrás jut ki a magyar gazdaságba a következő három hónapban.

Emellett tizenhét nagyberuházás vár Brüsszelben jóváhagyásra, amelyek a magyar építőipart jelentősen megindíthatják felfelé két szűk esztendő után.

Hübner leszögezte, hogy az uniós felzárkóztatási, támogatási politika az egyik legfontosabb válságkezelő eszköz több EU-tagállamban, így Magyarországon is. Megerősítette, hogy eszmecseréjük fő célja az volt, miként tudja Magyarország a befektetések növelésére, gazdaságélénkítésre használni a 25 milliárd euróra rúgó uniós támogatást a 2007-2013 közötti időszakban.

Elmondták, hogy Magyarország csaknem teljes egészében felhasználta a 2000-2006 időszakra megítélt keretét. A felhasználást Brüsszel ez év júniusáig meghosszabbította.

Bizottsági részről jelezték, hogy Magyarország továbbra is az élbolyban teljesít az uniós pénzek lehívását illetően. Mint Bajnai Gordon elmondta, tavaly 450 milliárd forint uniós támogatást fizettek ki mindennel együtt.

Hübner a sajtótájékoztatón ismertette azokat az intézkedéseket, amelyeket az Európai Bizottság hozott vagy javasolt a kifizetések rugalmassága és egyszerűsítése érdekében, elsősorban a gazdasági válságra való tekintettel. Kiemelte, hogy a válság miatt Brüsszel igyekszik a 2007-2013-as periódus végéről az eleje felé tolni a kifizetéseket.

Megnövelték például azt az összeget, amely előlegek fedezeteként fizethető ki az egyes országoknak: Magyarország esetében például idén 325,6 millió euróval nő az előlegfizetés lehetősége ez évre, elérve összesen a 996 millió eurót. A 25-50 millió eurónál nagyobb értékű beruházásoknál Brüsszel lehetővé tette, hogy már a végleges jóváhagyás előtt kifizethessék az uniós részt.

Az egyes beruházások kiegészítő költségeit átalányráta bevezetésével tették egyszerűbben kalkulálhatóvá. Az állami támogatásnál félmillió euró alatt nem kell átesni a szokásos eljáráson. Az új szabályok érdekében nem kell mindig közbeszerzési eljárás sok olyan pályázatnál, amelyeknél ez egyébként kötelező lenne.

Hübner leszögezte: a szabályok egyszerűsítése és rugalmasabbá tétele mellett figyelnek arra is, hogy ne lazuljon a pénzek ellenőrzése.

Kérdésre válaszolva elmondták, hogy a magyar nagyberuházások közül már a jóváhagyás utolsó szakaszaiban jár Brüsszelben a szegedi és a miskolci villamosközlekedési tervezet, valamint a békéscsabai csatornázási és szennyvízprogram. Bajnai Gordon bejelentette, hogy hamarosan 5 új magyar nagyberuházás tervezete érkezik Brüsszelbe.

A miniszter elmondta, hogy Magyarország is számos intézkedést hozott válságkezelésre. A pályázati nyertesek például immár a támogatás 35-40 százalékot kaphatják meg előlegként automatikusan. Magyarország indította el elsőként a kis- és középvállalkozásokat segítő, a mikrohitel-garanciára, illetve visszatérítendő támogatásokra épülő Jeremie programot. Kilencszáz vállalkozás már kapott kölcsönt vagy hitelgaranciát belőle, és mivel új bankok csatlakoztak hozzá, a következő időszakban gyorsulásra lehet számítani.

Múlt héten indult el az automatikus pályázatok rendszere, amelynek keretében kisvállalkozások akár 50 millió forintnyi támogatást kaphatnak alapvetően új technológiák vásárlására.

Bevezették a késedelmes fizetésre vonatkozó új szabályt is, amelynek alapján a jövőben az állam késedelmi kamatot fizet, ha a kifizetés nem ér oda időben a vállalkozáshoz. A pályázatok adminisztrációját is egyszerűsítették. Így mintegy harminc százalékkal kevesebb idő alatt el lehet intézni a papírmunkát.

A gazdaságélénkítés másik fontos útjának nevezte Bajnai Gordon, hogy az építési és az információs technológiai szektorba áramoljon minél több állami vagy uniós forrás. Ennek köszönhetően a következő öt negyedévben 1800 milliárd forintnyi építési beruházás indulhat be.

Olyan programokról van szó, amelyek rövid távon is kedvező hatásúak, de hosszú távon is jelentős előnyökkel járnak - hangoztatta a miniszter. Elmondta: az uniós források segíthetnek, hogy Magyarországon a gazdaság gyengülése kisebb legyen, a kilábalás gyorsabban indulhasson meg.

Hübner úgy ítélte meg, hogy Magyarország az egyik legjobban felkészült ország a cégek segítésére.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bajnai: Magyarország teljesíteni fogja a követelményeket

A gazdasági válság egész Európára kiterjedő váratlan mértékű mélysége miatt Magyarországon, mint valószínűleg minden más európai országban, szükség van a tervek kiigazítására és az elodázhatatlan változtatások megtételére - mondta Bajnai Gordon azon a miniszteri szintű pódiumbeszélgetésen, amellyel kedden megnyílt a hagyományos bécsi Euromoney-konferencia.

MTI Gazdaság

Bajnai is örvendezik a debreceni villamosprojektnek

Magyarország számára már önmagában is nagy siker az első magyar nagyprojekt brüsszeli jóváhagyása, a válság idején viszont még inkább szükség van arra, hogy az építőipart élénkítő nagyberuházások beinduljanak - nyilatkozta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Az Európai Unió elfogadta a 2007-2013. fejlesztési ciklus első magyar nagyprojektjét, a debreceni villamosberuházást.

Itthon

Bajnai: fel kell hagyni a sok-sok éve tartó önámításunkkal

A munkanélküliség növekedésének megakadályozása érdekében a kormánynak kiemelt feladata föllépni – hangoztatták többen is azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet Válságban a kapitalizmus is? címmel rendezett a XXI. Század Intézet. Surányi György és Bajnai Gordon a jegybank tevékenységének megítélésében nem volt azonos állásponton.

MTI Itthon

Bajnai bekeményít az önkormányzatoknál

Az elnyert uniós támogatások visszavonását és az esetleges szabálytalanságok kivizsgálását helyezte kilátásba a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azoknál az önkormányzatoknál, amelyek visszatartják a megbízást kapott cégek pénzét - írja szombati számában a Népszabadság.

MTI Gazdaság

A kormányt aggasztja a forint nagyon gyors árfolyamesése

A kormányt kifejezetten aggasztja a forint nagyon gyors árfolyamesése, illetve az, hogy a vállalatok és a magánszemélyek nagyon nehezen jutnak banki hitelhez - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn, miután a pénzügyi helyzetről tárgyalt Simor András jegybankelnökkel, Veres János pénzügyminiszterrel és Szűcs Erika szociális- és foglalkoztatásügyi miniszterrel a jegybank épületében.

MTI Gazdaság

Bajnai: javulhat a vállalatok finanszírozása 2009 elején

Várhatóan még 4-5 pénzintézet csatlakozik január közepéig, az elmúlt hetekben meghirdetett hitelprogramokhoz a már csatlakozott két bank példáját követve, így 2009 első hónapjaiban javulhat a magyar vállalatok finanszírozása - mondta Bajnai Gordon, az Országos Kereskedelmi Szövetség Kereskedelem 2009 konferenciáján.