szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az uniós ügyek francia államtitkára csütörtökön Budapestre utazik, tájékozódni, milyen feltételekkel lehetne az eurócsatlakozás menetrendjét felgyorsítani.

”Franciaország bizonyítani fogja szolidaritását a kelet-közép-európai országok iránt ... A gazdasági és pénzügyi válságban, amelyhez szociális válság is társul, semmi nem lenne tragikusabb Európa számára, mint egy új nyugat-keleti megosztottság. Nincs többé olyan, hogy nyugat- és kelet-európai országok, csak európai országok léteznek, és mind egy családba tartoznak, mindnek joga van a szolidaritásra - hangsúlyozta a francia államtitkár, Bruno Le Maire a France 24 francia hírtelevíziónak nyilatkozva, elutazása előtt.

A térségnek nyújtandó közös alap lehetőségét azonban az országok közti különbségekre hivatkozva a francia kormánytag is kizárta, és "egyetlen elképzelhető programnak" azt nevezte, hogy "áttekintjük, a jelenleg az euróövezethez még nem tartozó országok milyen feltételekkel csatlakozhatnának, felgyorsított menetrendben". Hozzátette: "az eurózóna kiszélesítése Európa feladata".

Arra a kérdésre, hogy pontosan mely országokra gondolt, az államtitkár azt válaszolta: "azokra, amelyek megfelelnek minden kritériumnak, mert a szolidaritás mellett felelősnek is kell maradni". „Ha olyan országokat is beengedünk az euróövezetbe, amelyek nem felelnek meg a (maastrichti) kritériumoknak, akkor importáljuk a bizonytalanságot az övezetbe. Fel kell gyorsítani a menetrendet, de a szabályokat és a kritériumokat be kell tartani, meg kell vizsgálni, hogy mely országok érettek már a belépésre” - magyarázta Le Maire, majd hozzátette: "máris indulok Budapestre", majd onnan tovább a többi országba, "megnézni a helyzetet".

Le Maire szerint elképzelhető, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az euróövezeten kívüli uniós országokat támogassa az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Világbank hitelei mellett, de szerinte azt ki kellene zárni, hogy az IMF egy eurózövezeten belüli tagállamnak nyújtson kölcsönt. „Az eurózóna független övezet saját valutával, ráadásul erős valutával, egy olyan pénz, amely számít a világban, ezért az eurózónának teljesen egyedül kell a nehézségeit megoldania” - vélekedett a francia államtitkár.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Economist: ha Kelet-Európa elbukik, magával ránthatja az EU-t

Kelet-Európa esetleges összeomlása nyomán gyorsan kérdésessé válna az EU egészének jövője is - írta pénteki elemzésében a The Economist, amely szerint a gyorsított euróövezeti felvétel a kis balti gazdaságok esetében járható út lehet, a nagyobb közép-európai országok számára azonban nem.

MTI Gazdaság

Aggódnak a kelet-európai bankfelügyeletek

Aggodalmukat fejezték ki kelet-európai uniós tagországok bankfelügyeletei a szerintük "félrevezető és leegyszerűsítő kommentárok" miatt, amelyekkel országaik pénzügyi szektorának kockázatait illetik. Állásfoglalásuk szerint ezek a megnyilvánulások árthatnak a térség gazdaságának és bankjainak egyaránt.

MTI Gazdaság

WIIW: Kelet-Európa rászorul a külföldi segítségre

Eltérő hatással van a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság az egyes kelet- és közép-európai országok gazdaságára. Az elmúlt években a viszonylag gyorsan és tartósan növekedő országok, mint Szlovákia, Csehország vagy Lengyelország könnyebben átvészelhetik a nehéz időket, mint a többiek, írták a bécsi WIIW gazdaságkutató intézet (Wiener Instituts für Internationale Wirtschaftsvergleiche) elemzői csütörtökön megjelent, új legújabb prognózisukban.

MTI Gazdaság

„Kelet-Európa nem egy ország”

A teljes kelet-európai régió gazdasági zuhanás felé halad, és ennek pénzügyi terhét Nyugat-Európa fogja megfizetni - írta a Le Monde című napilap kedden.

hvg.hu Gazdaság

Andor László: „Az európai civilizáció jövője a tét”

Brüsszelben elvetették a kelet-közép-európai régió 180 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagra vonatkozó javaslatát, mondván, az unió egyenként támogatja a nehéz helyzetbe került tagállamokat. Ugyanilyen sorsra jutott a gyorsított euróbevezetés javaslata is. Maradt tehát egyelőre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által pénteken bejelentett 24,5 milliárd eurós segítség Kelet-Európának, amelynek instabilitása komoly fenyegetést jelent az euróövezetre nézve is. Mire lehet elég ez a pénzügyi mentőöv? Andor Lászlóval, az EBRD igazgatóságának tagjával beszélgettünk.