szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelenlegi 4752 köbméter cseppfolyós propán-bután gáz (LPG) tároló kapacitását 2014-re 130 ezer köbméterre növeli a KEG Közép-európai Gázterminál Nyrt. – közölte Steier József, a KEG operatív vezérigazgatója a társaság részvényeinek pénteki, első tőzsdei kereskedését megelőzően.

A társaság 1-1,5 éven belül nemzetközi részvénykibocsátásra készül a jelentős ráfordítást igénylő beruházások finanszírozására – mondta el Tóth Péter, a fő tulajdonos, a Phylaxia 1912 Holding elnök-vezérigazgatója. A KEG az idén közel 2,5 milliárd forint árbevételt tervez a 2008. évi 1,3 milliárd forinttal szemben. A 2009-re tervezett több mint 300 millió forint üzemi szintű profit pedig duplája az elmúlt évi 142 millió forintnak.

A prezentációból kiderült: a KEG a Dunaalmásiban lévő telephelyén az idéntől 2014-ig összesen több mint 33 milliárd forint értékű beruházás megvalósítását tervezi, ebből mintegy egymilliárd forintot az idén hajt végre.

A kazahsztáni Azovi LPG terminál vezérigazgatója, Dimitrij Tkacsenko arra emlékeztetett, hogy 2009. január elsejétől vámmentes lett a termék, ami jelentősen csökkentette az árat.

Mohai György, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója a tőzsdei bevezetés előnyeként az olyan, pénzügyileg közepes méretű vállalkozások esetében, mint a KEG, a banki kölcsönnél kedvezőbb tőkéhez jutást, az üzleti bizalmat és az ismertséget említette meg.

Tóth Péter közölte: a KEG a tőzsdei bevezetéshez 50 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott.

A KEG az idén közel 2,5 milliárd forint árbevételt tervez, az árbevétel növekedését a tavaly év végén átadott négyezer köbméteres tároló alapozza meg. Az idén újabb négyezer köbméteres tárolót adnak át.

A tervek szerint 2014-ben a KEG összesen 130 ezer köbméter kapacitása lesz, és évi 220 ezer tonna árumennyiséget forgalmaz, ami 300 millió köbméter földgáz mennyiséggel egyenértékű.

Steier József kifejtette: lobbiznak azért, hogy az LPG-t is figyelembe vegyék a primer energia stratégiai tárolásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az iraki kormány elutasítja a Mol érdekeltségű kurdisztáni gázüzletet

A iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által aláírt megállapodást, amely a tervezett Nabucco földgázvezetéket látta volna el földgázzal. A Mol és az osztrák OMV is tagja a konzorciumnak.

MTI Gazdaság

Orosz kézben az egykori magyar gázcég

A svájci bejegyzésű RosGas AG tulajdonába került az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. - erősítette meg a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilap hírét Gallyas Igor, az Emfesz szóvivője. A svájci cég az orosz Gazprom "érdekkörébe tartozik".

Gazdaság

Csökkenni fog a földgáz ára?

Júliustól az áfaemelés ellenére bizonyosan nem nő a gáz ára, októberben pedig akár húsz százalékkal is csökkenhet a tarifa - olvasható a Népszabadságban.

MTI Gazdaság

Nem sietik el a gáztársaságok a tárolók feltöltését

A januári orosz-ukrán gázválság és a hideg idő miatt a fűtési szezon végére az E.On Földgáz Trade Zrt. tárolóiban mindössze 700 millió köbméter gáz maradt, szemben a tavalyi évvel, amikor 1,5 milliárd köbméteres gázkészlettel zárult a téli szezon – számol be a Napi Gazdaság kedden.

MTI Gazdaság

Medvegyev a tettek mezejére hívja a gázvezeték-építőket

A Gazprom helyesnek tartja az európai vezetők stratégiáját, hogy változatosabbá tegyék a földgázszállítási útvonalakat, most azonban ideje a szavakat tettekre váltani – írta az orosz energiaipari konszern vezérigazgató-helyettese egy osztrák napilap hétfői számában.