szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Világbank öt évre szóló új hitelprogramot hagyott jóvá Lengyelország számára, a hitel összege elérheti a 4,5 milliárd dollárt.

A nemzetközi pénzügyi szervezet közlése szerint a 2009-2013 közötti időszakra szóló program egyebek mellett az egészségügy, az oktatás, a szociális támogatási rendszer, a közlekedés területén segíti az átalakítást, és hozzájárul az üzleti környezet javításához is.

Lengyelország számára a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is jóváhagyott már egy 20,58 milliárd dolláros úgynevezett rugalmas hitelkeretet, amit elvileg a jól menő gazdaságoknak szán extra biztosíték gyanánt az IMF. A pénzügyminiszter-helyettes korábban jelezte is, hogy nem is akarnak költeni belőle, a hivatalos indoklás szerint a hitelt a jegybank tartalékának növelésére fordítják.

Az IMF március 24-én jelentette be, hogy megújítja, rugalmasabbá és feltételrendszerében áramvonalasabbá teszi hitelezési gyakorlatát, és ennek keretében alkották meg az IMF rugalmas hitelvonalát. Ezt a hitelvonalat elsősorban nem válságkezelésre, hanem válságmegelőzésre szánja az IMF.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Csökkenő bérek, növekvő munkanélküliség Lengyelországban

A lengyelországi bérek áprilisban átlagban 1,1 százalékkal voltak alacsonyabbak a márciusinál, de mint a lengyel statisztikai hivatal közölte, múlt hónapban az egy évvel korábbit 4,8 százalékkal haladták meg, 4,0 százalékos tizenkét havi infláció mellett.

MTI Gazdaság

A Világbank közel 4 milliárd dollár kölcsönt nyújt Lengyelországnak

A Világbank összesen 3,75 milliárd dollár (2,7 milliárd euró) értékben kölcsönt nyújt Lengyelországnak három részletben a munkaerőpiaci és az egészségügyi reformok finanszírozásához. A kölcsönfolyósítás első, 975 millió eurós részletéről tavaly decemberben született megállapodás.

MTI Gazdaság

Lengyelországban tabu a válság

Miközben Lengyelországban is sokasodnak a gazdasági válság jelei, a hivatalos kommunikációban a "válság" szó továbbra is tabu: nehézségekről beszélnek, amelyeket főként a térség gazdaságainak rossz teljesítményével, a német piac összeomlásával magyaráznak, ami az amúgy "jól működő" lengyel reálgazdaságra is kihat.