szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első félév végén 52,8 milliárd forint volt az Egészségbiztosítási Alap hiánya, 48,4 milliárd forinttal több az előirányzatnál. A bevételek 31,6 milliárd forinttal (4,48 százalékkal) maradtak el, a kiadások pedig 16,7 milliárd forinttal (2,4 százalékkal) haladták meg a félére előirányzott összeget - derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapján olvasható adatokból.

A járulékbevétel és hozzájárulás címén az első félévben beszedett 485,7 milliárd forint 7,0 százalékkal kevesebb, mint az előirányzat volt. A bevételi tételek közül lényegében csak a gyógyszergyártók és forgalmazók befizetése haladta meg a költségvetési előirányzatot: a támogatott gyógyszerek termelői áron számított forgalmának 12 százaléka és az orvoslátogatói díj címén befizetett 22,9 milliárd forint 5,1 milliárddal több a tervezettnél. Igaz, a gyógyszerár támogatásra kifizetett 164,9 milliárd forinttal az OEP 14,9 milliárddal lépte túl az előirányzatot. Míg a gyógyszergyártók és forgalmazók az előirányzatnál 28,8 százalékkal többet fizettek be az első félévben, a gyógyszerkassza túllépésének mértéke 10 százalék volt.

A központi költségvetés teljesítette a 156,8 milliárd forint járulék befizetési kötelezettségét, míg az egészségbiztosítási tevékenységgel kapcsolatos 25,4 milliárd forint egyéb bevétel 16,4 százalékkal volt több az előirányzatnál. A működési célú egymilliárd forint bevétel pedig már június végére meghaladta az egész évre tervezett 936 millió forintot.

A kiadások közül a táppénzre kifizetett 56,1 milliárd forint 4,7 milliárddal volt több a tervezettnél. A nagy tételt jelentő aktív fekvőbeteg ellátásra 12,2 milliárd forinttal többet, 175,2 milliárd forintot fordítottak az első félévben, míg krónikus fekvőbeteg ellátásra 28,8 milliárd forintot, az előirányzottnál 1,8 milliárd forinttal többet költöttek. Túllépték a keretet járóbeteg szakellátásban is: az erre elköltött 57,5 milliárd forint 4,3 milliárddal volt több az előirányzatnál. A működési kiadások is meghaladták az előirányzatot közel egymilliárd forinttal: az ezen a címen elszámolt  12,2 milliárd forint 867 millió forinttal több az időarányosan tervezettnél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Táppénzcsalás: új adalék a Magyar Telekom elleni perben

Az Országos Egészségpénztár (OEP) törölte két, a munkaerő-kölcsönző Trenkwalder Kft. alkalmazásában álló dolgozó biztosítási jogviszonyát. Megállapította, hogy szerződéseiket nem munkavégzés céljából kötötték. Az OEP visszaköveteli a jogszerűtlenül felvett táppénzt és terhességi gyermekágyi segélyt. Mitől érdekes egy alig félmillió forintos ügy? Egy 4,2 milliárdos perben is szerepe lehet, ahol az egyik alperes a Magyar Telekom.

MTI Itthon

Új receptek: nagyobb vény, extra vonalkód

Új típusú vényeket vezetett be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és júliustól extra vonalkódot is nyomtatnak a receptre; a változásokról Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának vezetője tartott sajtótájékoztatót hétfőn Budapesten.

MTI Itthon

Milliárdokat követel az OEP-től a debreceni Kenézy kórház

Négymilliárd forintot követel az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) a Hajdú-Bihar megyei Kenézy Gyula kórház arra hivatkozva, hogy a Legfelsőbb Bíróság jogerősen törvénysértőnek mondta ki a 2007-es ágyszámleépítésről szóló miniszteri határozatot - jelentette be Rácz Róbert, a megyei közgyűlés fideszes elnöke és Pesti Imre fideszes országgyűlés képviselő.

MTI Itthon

OEP: júliustól változik a jogviszony-ellenőrzés

Pontosítja jogviszony-nyilvántartó rendszerét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP); július elsejétől két további visszajelzéssel bővül a rendszer, a zöld és piros mellett megjelenik a kék és a barna jelzés is - mondta Farkasinszki Ildikó, az OEP Nyilvántartási Főosztályának vezetője.