szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazai lízingpiac 70 százalékkal csökkent az előző év második negyedévéhez képest. A Lízingszövetség tagjai az év második felében a finanszírozási oldal konszolidációjával számolnak, így a lízingpiac alakulását elsősorban a kereslet fogja befolyásolni.

A lízingcégek által finanszírozott eszközök értéke ez év második negyedében 70 százalékkal csökkent 2008 hasonló időszakához képest, értéke alig érte el a 226 milliárd forintot. A szerződések száma szintén jelentősen, 74 százalékkal volt kisebb 2009. első felében

A legnagyobb piaci szereplők körében nem történt változás az elmúlt évben, elsősorban a középmezőnyben erősödött némiképp a piaci koncentráció. A top 20 cégből a legnagyobb 12, csaknem az összes szegmensben érdekelt maradt, néhány társaság azonban kivonult az általa kockázatosnak vélt területekről.

A lízingpiac megoszlása 2009 második negyedévében

© Lízingszövetség

„A válság hatására – a várakozásoknak megfelelően – megindult az informatikai piac finanszírozási szerkezetének átalakulása, a beruházók érdeklődése egyre inkább a külső finanszírozási források felé fordult. Ennek hatására az általános csökkenéssel szembe ment az IT finanszírozási piac, hiszen 4 százalékkal nőtt e berendezések finanszírozási volumene.” – hangsúlyozta Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.

A szövetség által a tagság körében végzett felmérés szerint általános a borúlátás, de 2009 második felére a visszaesés enyhe mérséklődésére számítanak. A válság mélyülésével fokozatosan megfigyelhető a várakozások változása is, habár a mostani előrejelzések még mindig a tény adatoknál kisebb éves visszaesést mutatnak.

„A lízingcégek az elmúlt egy évben folyamatosan alulbecsülték a piaci visszaesés mértékét, ez a gazdasági folyamatok kiszámíthatatlanságának, a bizonytalanság növekedésének a jele” – fejtette ki Lévai Gábor.


Csökken a tehervállaló képesség (Oldaltörés)



A gépjármű finanszírozásban – a PSZÁF szabályozás hatására – rövidült a futamidő, viszont más területeken a válság miatt egyértelműen csökkent az lízingelők tehervállaló képessége és nőtt a hosszabb futamidejű szerződések aránya a teljes portfólión belül.

Az autófinanszírozás drasztikus visszaesése a második negyedévben is folytatódott, éves szinten eddig 65 százalékos a csökkenés. A szerződésszám 66 százalékos csökkenése meghaladta még a gépjármű értékesítés volumenének visszaesését is, ami az elmúlt negyedévben 60 százalékot tett ki.

A finanszírozott gépek és berendezések
megoszlása, 2009.első félév
© Lízingszövetség
A flottafinanszírozásnál értékben 46 százalékos a visszaesés a vizsgált időszakban, de a szerződés számban csak 39,5 százalékos. Jellemző, hogy a piaci szegmens eltolódott a használt gépjárművek irányába.

A haszongépjárműveknél mind az érték állomány, mind a megkötött szerződések száma 66 százalékkal csökkent. Az év eleje óta pedig az új gépjárművek aránya 26 százalékkal esett.

A gépeknél és berendezéseknél az első félévben 46 százalékos volt a visszaesés a finanszírozott értékben és 66 százalék a szerződés számot tekintve. Az eszközöknél csökkent a mezőgép és építő ipari berendezések részesedése, viszont növekedni kezdett az IT és irodai berendezések aránya.

Az ingatlanlízingnél a korábbi évek növekedését 2009 első negyedévében 57, második negyedévében már 75 százalékos visszaesés jellemezte. Az év második negyedében egyre többen kerestek kisebb értékű ingatlant, s az újonnan kötött szerződések száma a tavalyi hasonló időszakhoz képest 89 százalékkal zuhant.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nincs készpénz: lízingelni kéne, de ehhez hiányzik a bizalom

A válság hatására az információtechnológia (IT) finanszírozási piacán felerősödhet a készpénzes és rövid lejáratú banki hitelkonstrukciókkal szemben a lízingfinanszírozás iránti kereslet – derül ki a Magyar Lízingszövetség eszközbizottságának tagjai által készített reprezentatív kereskedői felmérésből.

hvg.hu Vállalkozás

Válság: B-terv banki finanszírozásra

Ha pénzügyi válság, akkor megszorító intézkedések - legalábbis a vállalatok így reagálnak a gazdasági nehézségekre. Milyen stratégiát is takar mindez? Lehetőségként felmerül a létszámleépítés, rövidített munkahét, a termelés átmeneti leállítása, de a megtakarításra irányuló tervek között szerepelhet az ez évre tervezett beruházások elhalasztása is. Milyen következményekkel járnak ezek az intézkedések?

Vállalkozás

A Lízingszövetség válságkezelő javaslatai

A válság a lízingpiacot sem kímélte, a 2008 1.5 százalékos csökkenéssel zárult 2007-hez képest. A teljes listás adósnyilvántartás, pénzügyi lízing EU támogatásokban való elérhetővé tétele, etikai szabályozás a piac tisztulása érdekében– csak néhány a Magyar Lízingszövetség azon javaslatai közül, amelyekkel reagál a válság hatásainak enyhítésére.