szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) és az innovációban kiemelten érintett szakmai szövetségek tiltakoznak az ellen, hogy a kormány a 2010. évi költségvetési tervezetben nem irányzott elő állami befizetést az innovációs alapba - mondta Szabó Gábor, a MISZ elnöke sajtótájékoztatón, amelyet több szakmai érdekképviselettel közösen tartottak.

A szakmai szövetségek - a Magyar Innovációs Szövetség, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége, a Magyar Rektori Konferencia, a Magyar Biotechnológiai Szövetség, a Magyar Gépjárműipari Szövetség, a Menedzserek Országos Szövetsége és a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége egyaránt úgy véli, ha az állam nem fizet be az innovációs alapba, ez veszélyezteti a magyar innováció, a kutatás-fejlesztés jövőjét.

Szabó Gábor emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi jogszabály alapján az innovációs alapba a vállalatok fizetnek be, amelyhez a kormány az előző két év vállalati befizetésének átlagával hozzájárul, ez az összeg 2010-ben 25 milliárd forint lenne. Az innovációs szövetség elnöke úgy vélekedett, hogy 2010-ben a vállalati befizetések is csökkenni fognak, mert az innovációs járulékfizetés alapjául szolgáló vállalati korrigált árbevételnél is mérséklődés várható. Véleménye szerint ezekkel a folyamatokkal veszélybe kerülhet a már futó kutatás-fejlesztési pályázatok finanszírozása is.

Utalt arra, hogy az innovációs alapforrásaiból már korábban is 25 százalékot elvontak, amikor 2008-ban 55 milliárd forintot zároltak a korábbi befizetésekből. Egy megállapodás alapján ezt az összeget három évre elosztva lehetett volna felhasználni, egyszer 10 milliárd forintot már realizáltak, a többiről egyelőre nincs szó. A MISZ elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az innováció, kutatás-fejlesztés egy folyamat. Rámutatott: az innovációra költés befektetés a jövőbe, és ezt veszélyezteti a kormány azzal, hogy nem fizet be az innovációs alapba.

Duda Ernő, a Magyar Biotechnológiai Szövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy a biotechnológia, gyógyszeripar stratégiai ágazat, amelyben a kutatás-fejlesztés elengedhetetlen.

Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia vezetője utalt arra, hogy 19 regionális egyetemi tudásközpont is érintett az innovációban, kutatás-fejlesztésben, és egyre nehezebb a kutatások finanszírozása. Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke arról szólt, hogy az innovációnak, kutatás-fejlesztésnek jelentős szerepe van a gazdaság stabilizálásában, korábban a GDP-növekedéshez a fejlett országokban 70 százalékban, Magyarországon 45 százalékban járult hozzá.

Keresztesi János, az Informatikai Vállalkozások Szövetsége elnöke elfogadhatatlannak tartotta, hogy az állam a válságos időkben nem akar befizetni az innovációs alapba, hiszen - szerinte - a válságból kivezető út az innováció. Rappensberger Csaba, a Magyar Gépjárműipari Szövetség ügyvezető titkára szerint a gépipar számára alapvető, hogy az innovációs források megmaradjanak.

Dénes Gábor, a Menedzserek Országos Szövetsége főtitkára durva és elfogadhatatlan lépésnek nevezte, hogy a kormány lépését. Szerinte attól lehet tartani, hogy az állam a vállalati befizetéseket is "lenyeli".

Koós Attila, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke, a szövetségen belül működő nagyvállalatokat tömörítő klub tagja rámutatott: a kormány most egy korábbi szóbeli megállapodást mondott fel. Az innovációs alapba való befizetést ugyanis a vállalatok úgy fogadták el, hogy a cégek járulékához az állami is hozzájárul, és az így létrejövő alap csak kutatás-fejlesztésre, innovációra fordítható. Szerinte a kormányzati lépés következménye az lehet, hogy a multik meggondolják, itthagyják-e kutató-fejlesztő bázisukat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Európai Innovációs és Technológiai Intézet: alakuló ülés

A hatékonyság és a versenyképesség növelését, a kapacitások jobb kihasználását és az innovatív, tehetségközpontú szemlélet fontosságát emelte ki az Európai Bizottság elnöke. Barroso, a magyar kormányfő, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a többi magas rangú hazai és nemzetközi felszólaló az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EITI) igazgatótanácsának hétfői alakuló ülésén, Budapesten.

Tech

Magyar Bálint az unió új innovációs intézetéről

Az Európai Bizottság július 30-án kinevezte a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (The European Institute of Innovation and Technology, EIT) Igazgató Tanácsának tagjait. A testület – amelyben helyet kap Magyar Bálint is – szeptember 15-én tartja alakuló ülését fővárosunkban. Magyar Bálintot kérdeztük, milyen célokat követ az újsütetű intézmény? Miképpen próbálja ledolgozni kutatás és fejlesztés terén Európának az USA-val szemben jelentkező lemaradását?

hvg.hu Vállalkozás

Kitolták három innovációs pályázat beadási határidejét

Három országos kiírás és közép-magyarországi tükörpályázata határideje járt volna le 2008. december 1-én, mindhárom témája a kutatás-fejlesztés és az innováció. Mivel pénz még van bőven, a pályázók pedig kevesen, újabb öt hónap áll rendelkezésre a projektjavaslatok benyújtására.

hvg.hu Vállalkozás

Vállalati innováció: kimerülhet a 2 milliárdos keret

A várakozásoknak megfelelően még idén újra meghirdeti a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a vállalati folyamatmenedzsmentet és a vállalati innovációt támogató pályázatot. Az előbbi a tavaszihoz képest némileg még kedvezőbb feltételeket is tartalmaz, amelyek visszamenőleg is érvényesek.

hvg.hu Vállalkozás

Magyar innováció: erőtlen teknősök, újszerű ötletek

Sokan, sok helyen megjelölték már a kutatás-fejlesztést és az innovációt, mint a Magyarország számára lehetséges egyetlen járható utat a globális versenyben. Azt is tudjuk, utolsókból is lehetnek elsők, de hogyan? A támogatások nagyobb arányú és hatékonyabb kihasználásával és a szellemi alkotások eredményes védelmével – mondják most a szakértők.

hvg.hu Tech

Magyar innováció: a naivitás gyilkos, az állam kerülendő

Az állami támogatás minden, csak nem hálás jutalom, az üzleti terv hiánya és a naivitás biztos halál, aki pedig nem bővíti ismeretségi körét, az a fiókban marad - hangoztatják azok, akik rálátnak a magyar startupokra. Mégis, miként lehet elindulni egy ötlettel? Vélemények, tippek és meglátások a magyar technológiai- innovációs élet képviselőitől.

MTI Gazdaság

Változnak a k+f és az innováció támogatási szabályai

A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter csütörtöktől módosítja a vállalkozások kutatás-fejlesztési (k+f) és innovációs támogatásainak szabályait, egyebek mellett csökken több támogatás intenzitása - a rendelet a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg.