Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
Christine Lagarde francia pénzügyminisztert választotta Európa idei legjobbjának a Financial Times (FT), amely szerint Oszkó Péternek, a magyar szaktárca vezetőjének a feladata a legnehezebbek között van az EU-n belül.
A londoni üzleti napilap szakértői véleményeket figyelembe véve rangsorolja évente az EU pénzügyminisztereit. A 27 tagállamból a legkisebbeket nem értékelik, így a listán 19 uniós tagállam pénzügyminisztere szerepel.
A brit gazdasági napilap az idei értékeléssel kapcsolatban kiemeli: az elmúlt év volt az az év, amikor a pénzügyminisztereknek a megszokott módszerektől eltérő eszközöket kellett alkalmazniuk és a politikai döntéshozatalban improvizálniuk kellett miközben Európa a második világháború utáni legsúlyosabb válságával küzdött. Ugyanakkor együtt is kellett működniük, össze kellett hangolniuk a tevékenységeiket, a válság megoldását célzó végelláthatatlan globális csúcstalálkozókon kellett megtalálniuk a visszavezető utat. Mivel a Lehman Brothers 2008. szeptemberi összeomlása óta kirobbant válság különösen intenzív időszakot takar, az FT negyedik, uniós pénzügyminisztereket értékelő listája az elmúlt 12 hónap világgazdasági drámájában tanúsított teljesítményt értékeli.
Az idén először szereplő Oszkó Péter az összesített értékelésben a 17. helyre került; a politikai képességek alapján felállított rangsorban a 16., a gazdaság teljesítménye alapján felállított értékelés alapján a 11., a hitelességi rangsorban pedig a 19. helyen áll.
A Financial Times a magyar szakminiszter értékelésében megjegyzi: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU támogatási programja korlátozza a mozgásteret, így Oszkó Péternek legtöbb uniós kollégájánál "nehezebb működési feltételek" közepette kell dolgoznia.
A vezető banki szakértőkből álló zsűri egyik tagja, Marco Annunziata - az UniCredit főközgazdásza – kiemelte Oszkó Péter szerepét a költségvetési konszolidációban. Annunziata szerint az elmúlt év válsága közepette néhány kelet- közép-európai pénzügyminiszter "szép teljesítményt nyújtott meglehetősen kedvezőtlen körülmények közepette ... különösen Oszkó Péter az, aki nehéz, de döntő jelentőségű költségvetési konszolidációs programot irányít".
Oszkó Péter nehéz, de döntő jelentőségű konszolidációs programot irányít az FT értékelése szerint © Stiller Ákos |
A "politikai" rangsorban, amelyben Oszkó Péter a 16. helyen van az idei listán, a szakértői testület egyebek mellett azt vizsgálta, hogy a szakminisztereknek milyen a "sztárpotenciáljuk a nemzetközi porondon".
Összesített lista |
1. Christine Lagarde, Franciaország 2. Peer Steinbrück, Németország 3. Didier Reynders, Belgium 4. Anders Borg, Svédország 5. Giulio Tremonti, Olaszország 6. Josef Pröll, Ausztria 7. Jacek Rostowski, Lengyelország 7. Alistair Darling, Egyesült Királyság 9. Claus Hjort Frederiksen, Dánia 10. Wouter Bos, Hollandia 11. Jean-Claude Junker, Luxemburg 12. Jyrki Katainen, Finnország 13. Eduard Janota, Csehország 14. Ján Pociatek, Szlovákia 15. Fernando Teixeira dos Santos, Portugália 16. Elena Salgado, Spanyolország 17. Oszkó Péter, Magyarország 18. George Papaconstantinou, Görögország 19. Brian Lenihan, Írország |
Az idei rangsor két utolsó helyén Georgiosz Papakonsztantinu görög, és Brian Lenihan ír pénzügyminiszter osztozik. Papakonsztantinu helyzetéről a londoni üzleti napilap azt írta: a "költségvetési horror-forgatókönyv", valamint a hitelesség helyreállításáért folytatott harc "Herkuleshez méltó munkát ad" a görög szakminiszternek. Ír kollégájának, Brian Lenihannek az értékelés szerint nem kevesebb a feladata, mint "visszahozni a katasztrófa széléről" az ír gazdaságot.
A Fitch Ratings éppen e hónap elején minősítette le agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal Írország szuverén adóskockázati besorolását. A legnagyobb európai hitelminősítő indoklása szerint az ír hazai össztermék az idén - nominálértéken - 9 százalékkal, 2007-2010 között összesítve 14 százalékkal zuhan, az ír államháztartási hiány az idén eléri a GDP-érték 12,5 százalékát, és jövőre is 12 százalékos lesz, a GDP-arányos bruttó ír államadósság pedig 2010 végére 110 százalék fölé emelkedik. A cég megjegyezte, hogy az ír adósságráta 2007 végén még alig 25 százalék volt.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service a múlt hónap végén a görög adósbesorolásra jelentett be leminősítést valószínűsítő felülvizsgálatot, azzal az indokkal, hogy a görög költségvetési helyzet romlása - a várhatóan szintén 12,5 százalékra duzzadó GDP-arányos államháztartási deficit - "súlyos kérdéseket" vet fel Görögország közfinanszírozási helyzetének fenntarthatóságával kapcsolatban.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset az osztrák extrémsportolóval.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral.