Ellentmondásosnak tartja a VOSZ a kormány válságkezelő intézkedéseit

Ellentmondásosnak tartja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) a kormány válságkezelő intézkedéseit - mondta Dávid Ferenc, a szövetség főtitkára egy salgótarjáni fórumon.

  • hvg.hu hvg.hu
Ellentmondásosnak tartja a VOSZ a kormány válságkezelő intézkedéseit

A főtitkár a pozitívumok közé sorolta a 13. havi nyugdíj és a közszolgálatban a 13. havi illetmény megszüntetését, valamint a tb járulék csökkentését, ugyanakkor rossz üzenetnek nevezte a munkabérek bruttósítását és azt is, hogy egy szintre emelkedik az élvezeti cikkek és az üzemanyag jövedéki adója.

Dávid Ferenc "rendkívül bátor lépésnek" nevezte, hogy a Bajnai-kormány meghozta azokat a kiadáscsökkentő döntéseket, amelyekre már évekkel ezelőtt szükség lett volna. Ide sorolta a 13. havi nyugdíj és a közszolgálatban a 13. havi illetmény megszüntetését, a nyugdíjrendszer változtatásait, az élőmunka terheinek csökkentését.

A VOSZ főtitkára kedvezőtlennek ítélte viszont a rehabilitációs hozzájárulás ötszörösére emelését és a természetbeni juttatások megadóztatását. A bruttósítást azért nevezte rossz üzenetnek, mert ezáltal mintegy egymillió minimálbért kapó dolgozó nem veszi ki a részét a közteherviselésből, miközben abban mindenki egyetért, hogy szélesíteni kellene az adózók bázisát.

Nem tartja jónak a főtitkár azt sem, hogy egy szintre emelkedik az élvezeti cikkek és az üzemanyag jövedéki adója. Hozzátette, hogy erre vonatkozóan európai uniós követelmények vannak, de szerinte halasztást, kedvezményt lehetett volna kérni.

Dávid Ferenc arról is beszélt, hogy a VOSZ-nak "presszionálnia kell az új hatalmat" a közlekedési, az önkormányzati, az egészségügyi és a felsőoktatási rendszer átalakítására, mert a versenyszféra mindezt már nem tudja tovább finanszírozni.

Palócz Éva, a Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet Zrt. vezérigazgatója három okot nevezett meg, ami miatt Magyarországot más országoknál jobban sújtotta a válság: a nagy államháztartási hiányt, az ország iránti alacsony bizalmat, és azt, hogy nagyon gyenge gazdaságot ért el a válság.

A Bajnai-kormány lépései nyomán az elmúlt fél évben jelentősen javult az ország külső megítélése és pénzügyi stabilitása - tette hozzá. Az idén 6-7 százakkal csökkenő GDP 2010-ben stagnál, ennek ellenére jövő év végéig tovább romlik a foglalkoztatási helyzet - prognosztizálta az elemző.

Palócz Éva a kitörési pontok között sorolta a további adócsökkentést, amihez viszont az államháztartás kiadásait is csökkenteni kell, mert a hiány "nem növelhető semmilyen körülmények között".

A kiszámítható gazdaságpolitikai környezet mellett ő is elkerülhetetlennek nevezte az egészségügy, az oktatás, a közlekedés és a közigazgatás megreformálását. Hozzátette: ez nem csak nem történt meg, de még tervek sincsenek az átalakításokra.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.