szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Görögország nem kér pénzügyi segítséget az EU-tól államháztartási gondjainak megoldásához – ismételte meg vasárnap Londonban a görög miniszterelnök, aki néhány napon belül másodszor nyilatkozott ilyen értelemben.

Jeórjiosz Papandreu a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a görög kormánynak nem pénzügyi, hanem politikai támogatásra van szüksége, valamint időre, hogy bemutathassa: azokat az intézkedéseket, amelyeket bejelentett, végre is hajtja, és így ismét hitelessé válhat. Papandreu kijelentette, hogy „ez már egy másik kormány”, amely a változtatás programjával nyert mandátumot, és – jóllehet a változások fájdalmasak – a görög lakosság „nagy bátorsággal” támogatja ezt a programot.
 
Arra a kérdésre, hogy – amint az a piacokon elterjedt – Görögország a héten ismét megpróbálkozik-e egy kötvénykibocsátással, a kormányfő azt mondta: „jelen pillanatban” Görögországnak nincs szüksége újabb hitelre, finanszírozási igényei március közepéig fedezettek. Hozzátette: kormánya ahhoz kér segítséget, hogy más országokéhoz hasonló kamattal juthasson hitelhez, mert a magasabb hitelkamatok éppen a gazdaságpolitikai változtatások lehetőségét szűkítik.

Megismételte: nem pénzügyi kisegítésre, nem pénzösszegek közvetlen folyósítására van szükség. A segítség formái között említette – részletek kifejtése nélkül – valamilyen garanciavállalás lehetőségét, de nem tért ki arra, hogy ezt ki vállalná. Papandreu már vasárnapi nyilatkozata előtt, a „Haladó kormányzás”" című – a brit Munkáspárt és több nagy külföldi balközép párt vezetőinek, illetve nemzetközi intézmények szakértőinek részvételével összehívott - pénteki londoni értekezleten is kijelentette: téves feltételezés, hogy Görögország olyan pénzügyi segélyben reménykedik, amilyet a bankok is kaptak.

„Mi nem kérünk pénzügyi segítséget, nem kérünk pénzt más országoktól... a görög kormány minden szükséges intézkedést megtesz az általa kitűzött költségvetési hiánycsökkentési célok elérésére” – mondta a rendezvényen görög miniszterelnök. A közvetlen pénzügyi segítség lehetőségéről és esélyeiről megoszlanak a citybeli vélemények.

Otmar Issing, az euróövezeti jegybank (EKB) volt igazgatótanácsi tagja a Financial Timesban Görögország esetleges kisegítéséről a minap azt írta: a más EU-országoktól vagy uniós intézményektől érkező közvetett vagy közvetlen pénzügyi segítség uniós szerződéseket sértene, és az euróövezet alapelveit kezdené ki. Issing szerint ha Görögországot most kisegítik, akkor „átszakad a gát ... egy olyan ország megsegítése után, amelyik megsértette a szabályokat, lehetetlenné válna a segély megtagadása más (euróövezeti) tagállamoktól”.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő nemrégiben kiadott londoni elemzése szerint azonban „nehéz elképzelni”, hogy azok az kormányok, amelyek Magyarországot és Lettországot is kisegítették, szükség esetén megtagadnák a likviditási támogatást egy euróövezeti tagállamtól. A Moody's az egyetlen a három nagy hitelminősítő közül, amelyik még az elsőrendű „A” kategóriában tartja a görög adósosztályzatot. A Fitch Ratings és a Standard & Poor's már átminősítette Görögországot a közepes befektetői sávba.

Görögország az első – és eddig az egyetlen – olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő visszasorolt a közepes befektetői „BBB” kockázati osztályba.

Eközben a német pénzügyminisztérium vasárnap „alaptalannak” minősítette és cáfolta a Der Spiegelnek azt az értesülését, miszerint eldöntött, hogy Görögországnak 20-25 milliárd eurós európai segítséget kell kapnia. A német magazin információi szerint az egyes euróövezeti államok az Európai Központi Bankban való részesedésük arányában járulnának hozzá a Görögországnak nyújtandó pénzügyi segítséghez, így Németországnak 20 százalékot, azaz 4-5 milliárd eurót kellene adnia. A lap úgy tudja, hogy a segítség főként hitel, részben pedig állami garanciavállalás lenne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Folk György (hvg.hu) Világ

Bajnai: Európának ki kell állnia Görögország mellett

A görögországi gazdasági és pénzügyi helyzet ragadja magához az államfők és a sajtó figyelmét az eredetileg az EU 2020-as versenyképességi törekvései miatt összehívott idei első EU-csúcson. Bajnai Gordon úgy nyilatkozott, hogy ”az egy mindenkiért, mindenki egyért” elv mentén kell haladnia a huszonhét tagállamnak.

hvg.hu Gazdaság

Három évet kapott Görögország a deficitcsökkentésre

Elfogadta az Európai Bizottság szerdai döntésével azt a tervet, amelynek alapján Görögország 2012 végére a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá szorítja államháztartási hiányát a jelenlegi 13 százalékról, de jelezte azt is, hogy további intézkedéseket tart szükségesnek a tervekhez képest.

hvg.hu Gazdaság

"A vér, veríték és könnyek" programja várhat Görögországra

Az EU-országok pénzügyminisztereinek keddi brüsszeli tanácskozása előtti estén Görögország beleegyezett abba, hogy március közepén újabb intézkedéseket tesz, ha a jelek arra mutatnak, hogy az addig meghozott döntésekkel nem sikerül elérni a célul kitűzött deficitlefaragást.

MTI Gazdaság

Az euróövezet tagjai kihúzzák a bajból Görögországot

Az euróövezet pénzügyminiszterei csütörtökön megállapodtak, hogy „határozott és összehangolt akciót” indítanak Görögország megsegítésére – közölte a Reuters tudósítójával egy magát megnevezni nem kívánó brüsszeli bizottsági forrás.