szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három ország kapta vissza a válságot megelőző minősítését, de a Coface arra figyelmeztet, hogy az euróövezetben lassabb fellendülés várható. Magyarországon viszont olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendjei egyébként javulást ígérnének.

Három ország − Kanada, Ausztrália és Új-Zéland − ismét a legmagasabb országkockázati minősítést, azaz A1-es besorolást kapta, amely azonos a válságot megelőző kockázati szinttel. (A nemzetközi hitelbiztosító országkockázati besorolása nem a szuverén államadósságra vonatkozik, hanem egy adott országban a rövid távú üzleti tranzakciók esetén felmerülő átlagos kockázatszintet tükrözi.) Ezekben az országokban javult a vállalati fizetési morál és a fizetésképtelenségi eljárások növekedése egyértelműen lelassult. A Coface szerint ennek az az oka, hogy ezen országok profitálni tudnak a globális fellendülésből, főként az Ázsiába irányuló alapanyagexport növekedéséből.

A Coface pozitív megfigyelési listára tette az Egyesült Államokat A2 minősítéssel. Az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedévében elért jó teljesítménye engedte, hogy a Coface felülvizsgálja növekedési ütemét és 2,3 százalékra felfelé javítsa. Ám a biztató jelek ellenére (különösen a feltörekvő országok felé irányuló export vonatkozásában), az ország még mindig nem éri el a válság előtti A1-es minősítését. Sőt, a Coface az év során bekövetkező lassulástól tart, amelyet a gyengülő költségvetési élénkítő hatások okozhatnak.

Az euróövezet viszont még mindig az Egyesült Államok mögött áll, növekedési mértékét lefelé, 0,8 százalékra módosította a Coface. A tavalyi utolsó negyedévben a növekedési ütem az euróövezetben nagy csalódást okozott: stagnált Németországban, negatív maradt Spanyolországban és Olaszországban. A Coface szerint a fellendülés ebben a zónában három különböző országprofilt mutat, ám 2010-re összességében gyenge növekedési előrejelzést mutatnak.

A hagyományos nagy exportőrök (például Németország, Hollandia) általában támaszkodnak a vállalatok exportberuházásaira. Az exportban azonban csak szerény fellendülés várható mivel nem lesz erőteljes a kereslet az európai partnerek között. Franciaországban és Olaszországban nagyobb mértékben hat a háztartások fogyasztása, amely a munkaerőpiacon bekövetkezett romlás miatt csak kis mértékben növekszik. A harmadik országtípusban − például Görögországban és Spanyolországban − 2010-ben a kereslet minden összetevője továbbra is zsugorodik. A legnagyobb kockázat ezekben az országokban az, hogy a szigorú költségvetési politika tovább súlyosbítja a recessziót – áll a Coface elemzésében.

Magyarországot a Coface a múlt évben A3-ról A4-re minősítette le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek. Nincs jelentős változás a magyar a vállalkozások helyzetében − hangsúlyozta Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója. A legújabb minősítések nincsenek számottevő hatással a hazai vállalkozásokra, hiszen a magyar export növekedése szempontjából az európai növekedést kell elsősorban figyelembe venni és nem a világgazdaság egészére adott prognózisokat mivel a magyar export jelentős része az EU felé irányul.

Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendjei egyébként javulást ígérnének. A hosszabb távú javuláshoz valószínűleg szükség volna az EU gazdasági növekedésnek jelentősebb gyorsulására valamint a belső fogyasztás egyben a beruházások élénkülésére. Amíg ezen elemek számottevően nem változnak a magyarországi cégek kockázati megítélésben érdemi javulás nem várható − tette hozzá Bagyura András, a Coface kereskedelmi vezetője.

A Coface a világgazdasági növekedés várható mértékét 2010-re már 3 százalékra teszi. „A válság végét jellemzi a 4,5 pontos pozitív növekedés, amely példa nélküli, de megtévesztő. A feltörekvő országokban már elérik a válság előtti növekedési szintet, az Egyesült Államok egy elismerésre méltó, de kockázatokkal terhelt kilábalást mutat, míg Európában a válság vége még fájdalmas” − hangsúlyozza Francois David, a Coface elnöke.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Coface: még nem érte el csúcsát a csődhullám

Jelentősen, 2009 első kilenc hónapjában 36 százalékkal nőtt a fizetésképtelenséggel kapcsolatos magyar cégeljárások száma a Coface Hungary szerint, ám a csúcsot még nem érte el, azt 2009 végére, esetleg 2010 elejére várja a társaság.

MTI Gazdaság

A Coface rontott Magyarország besorolásán

Rontott Magyarország besorolásán is - több országgal együtt - a hitelminősítéssel és hitelbiztosítással foglalkozó Coface, az ország kockázati besorolását A3-ról A4-re változtatta - közölte a Coface Hungary.

MTI Gazdaság

Coface: várhatóan tovább romlik a cégek fizetési fegyelme

A szűkülő finanszírozási lehetőségek és fokozódó likviditási problémák következtében várhatóan tovább romlik az magyar cégek fizetési fegyelme 2009-ben - mondta Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője a cég által szervezett üzleti találkozón.

MTI Gazdaság

Coface: némileg csökkent a kockázatos cégek aránya

A régiós átlagnál még mindig magasabb a kockázatos cégek aránya Magyarországon, de a Coface Hungary legfrissebb adatai némi javulást mutatnak: a tavaly novemberi 52,44 százalékos arány az idén februárban 49,51 százalékra csökkent.