szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mérséklődött a lízingpiac visszaesése 2010. első negyedévében az egy évvel korábbi hasonló időszakhoz képest, a csökkenés mértéke 43 százalék, a finanszírozott összeg értéke pedig 70 milliárd forint volt. Javuló tendencia figyelhető meg, hiszen a tavalyi év utolsó hónapjaiban még 57 százalékos volt a piac zsugorodása. A fordulat azonban még várat magára; a Lízingszövetség év végénél korábban nem számít élénkülésre.

Az év első negyedében nem élénkült meg sem a belföldi tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet, sem a beruházási hajlandóság. Mindezek következtében csökkenő mértékben ugyan, de tart még a lízingpiacon a visszaesés.

„A belső kereslet élénkülésére legkorábban 2010 végén, 2011 elején számítunk, erre az időszakra várható a lízingpiac magára találása is. Ugyanakkor a tavaly leggyengébben teljesítő gépjármű- és ingatlanlízing szegmensek javuló tendenciát mutatnak. A gépjárművek finanszírozásában nőtt a lízing piac részesedése; a kihelyezések csökkenése az országos átlag alatt van, míg az ingatlan finanszírozás a tavalyi egész éves 69 százalék helyett idén csak 59 százalékot esett vissza” – hangsúlyozta Hordós Zoltán, a Lízingszövetség elnöke.

A makrogazdaság gyenge helyzete és a még mindig negatív jövedelmi kilátások nem kedveznek a lakossági keresletnek. Ennek köszönhető, hogy a lízingpiacon a lakossági ügyfelek aránya eddig soha nem tapasztalt mértékben csökkent. Míg 2009 első negyedévében arányuk 33,7 százalék volt, addig 2010 első negyedévében már csak 20 százalék.

„A kis- és középvállalkozások részesedése, az exportorientált vállalatok keresletének köszönhetően ugyan emelkedett, de a kkv-k finanszírozásának könnyítése érdekében mindeddig csak kis lépések történtek: a mai napig csak korlátozott módon alkalmazhatják a lízing társfinanszírozást az Uniós pályázatokon és az Új Magyarország programokban annak ellenére, hogy az esetek többségében a lízing lenne a kkv-k számára az egyetlen reális forrásjutási lehetőség” – mondta el Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.

Dacára a jelentős visszaesésnek, mindeddig a piaci szereplőknek csupán elenyésző százaléka vonult ki a magyar piacról vagy egyes szegmensekből, csődre pedig eddig nem akadt példa.

Magyar Lízingzövetség

 

[[ Oldaltörés (2. oldal: Így teljesítettek a lízingpiaci szegmensek) ]]
Új kamion. Lízingben jobban megy
daimlerchrysler

A gépjármű finanszírozásban nőtt a lízingcégek súlya; az új kihelyezéseknél 42,7 százalékos volt a csökkenés, szemben az országos 55 százalékos visszaeséssel. A kihelyezések értéke 38,5 milliárd forint volt, amely 38,6 százalékkal marad el az előző időszaktól, ugyanakkor a kiskereskedelem esetében alacsonyabb volt a visszaesés szerződésszám tekintetében, mint a flottánál, előbbinél 33, utóbbinál 36 százalék.
„A flottafinanszírozásban gyakorlatilag megszűnt a hitelben való kihelyezés, az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva a kiskereskedelmi szegmensben 20 százalékról 35 százalékra emelkedett a lízing részesedése, míg a hitelé ugyanennyivel csökkent” – hangsúlyozta Hordós Zoltán. A szegmensben a PSZÁF-SREP szabályozásnak köszönhetően továbbra is emelkedik a 2-5 év közötti lejáratú szerződések aránya, 2010 első negyedévében a kihelyezések több, mint 60 százaléka ebben a konstrukcióban történt.

Idén az első negyedévben a lakásfinanszírozás értéke 2,46 milliárd forint, az ingatlanfinanszírozásé pedig 4,9 milliárd forint volt. Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez 50, illetve 59 százalékos visszaesést jelent. A szerződések számában a csökkenés előbbinél 25, míg utóbbinál 59 százalékos volt.

A gépek és berendezések finanszírozásában 2010 első negyedévében a kihelyezések 13,1 Mrd Ft-ot tettek ki, ez a teljesítmény 48,5 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A legnagyobb visszaesés a mezőgazdasági gépek piacán volt tapasztalható, ahol a kihelyezés több mint 60 százalékkal csökkent. A legkevésbé érintett szegmens az építőipari gépek és berendezéseké volt, ahol a visszaesés mértéke csupán 33 százalékot tett ki. A szegmensben enyhén csökkent az új kihelyezések részesedése. Az egyéb gépéknél 86 százalékról 76 százalékra, míg a mezőgazdasági és az építőipari gépeknél 85-ről 80 százalékra.

 A lízingben történő kihelyezések a mezőgépeknél 65 százalékról 50 százalékra növekedtek, az egyéb gépeknél pedig megduplázódott, 30-ról 60 százalékra.

A truck (azaz teherautók, buszok) szegmensben a kihelyezések értéke 11,3 milliárd forintot tett ki, amiből 9,9 milliárd jutott a nagy haszongépjárművekre, 1,43 milliárd pedig a buszokra. A visszaesés mértéke előbbinél 38, míg utóbbinál 48 százalékos az előző időszakhoz képest.  A truck szegmensben a lízingben való finanszírozás nulláról 44 százalékra emelkedett az elmúlt időszakban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Megtisztítanák a lízingpiacot

A Magyar Lízingszövetség etikai kódexeket dolgoz ki, amelyek kötelező érvénnyel saját tagjai etikus piaci magatartását szabályozzák. Mindezek mellett a piac minőségi tisztulása, átláthatósága és az ügyfelek számára a döntéshozatal megkönnyítése érdekében vállal aktív szerepet a Szövetség a készülő banki magatartáskódex és az ügynökszabályozás előkészületeiben.

hvg.hu Vállalkozás

Új kedvezmények a lízingelt lakásoknál

Nemcsak az autófinanszírozás, hanem a lakások lízingelése is visszaesett az elmúlt egy évben. De a jogszabályok egyszerűsödésének köszönhetően megfordulni látszik e kedvezőtlen trend a magyarországi lízingpiacon – állítja Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség elnöke. A lízing jogi hátteréről Lévai Gábor, a szervezet főtitkára beszélt. Mi változott és mi változik?

hvg.hu Vállalkozás

Új helyett használt eszközöket lízingelnek a magyarok

Az új üzletkötések volumene nemcsak Magyarországon, a környező országokban is a 4-5 évvel korábbi szintre esett vissza, függetlenül az adott ország lízingpiacának fejlettségi szintjétől. Milyen típusú lízingszerződéseket kötnek a magyarok és milyeneket a szomszédos országokban?

hvg.hu Gazdaság

A harmadára zsugorodott lízingpiac már a mélyponthoz közelít

Bár az idei év harmadik negyedévében folytatódott a lízingpiac negatív tendenciája, az utolsó negyedév teljesítménye javult az előzőéhez képest. Míg az év második negyedévében az előző év hasonló időszakához képest 70 százalékos visszaesés volt észlelhető, addig a csökkenés tavalyhoz képest csak 66 százalékos volt az elmúlt három hónapban.