szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 68,11 pontos, 0,32 százalékos csökkenéssel, 21 124,39 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 56,9 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények vegyesen zártak az előző napi záráshoz képest.

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője felhívta a figyelmet arra, hogy Nyugat-Európában és a tengerentúlon a hangulat továbbra sem kedvező, míg a magyar piacon a belpolitikai hírek éreztetik a hatásukat. A pluszos nyitás után napközben lejtmenetbe fordult a BUX, a lejtmenet azonban csak Orbán Viktor miniszterelnök napközben tartott beszédéig tartott. Már a beszéd elejének a hatására, 10-15 perc alatt jelentős mértékben visszaemelkedtek az árak.

"A BUX és az OTP is szépen visszakúszott ekkor, majd a beszéd második részében közölt banki adó tervének a hatására az indexek - főleg a bankoké - újra lefelé vették az irányt" - magyarázta az elemző. Az OTP még így is 2 százalék pluszban tudott zárni, ami szép eredmény az elemző szerint, igaz, a Mol ennél nagyobb mértékben csökkent. Mivel a vezető részvények egyik része pluszban zárt, a másik része mínuszban, alig mutat elmozdulást a BUX - mondta Sőre Balázs.

A Buda-Cash elemzőjének véleménye szerint a régióban az élvonalban tudott végezni a magyar tőzsde a 0,32 százalékos csökkenéssel, gyakorlatilag "felülteljesített". A magyarországi irányt nagymértékben befolyásolhatja majd az amerikai piacok további iránya, illetve az amerikai gazdaság általános állapotáról szerdán este várható jelentés. Befolyásoló tényezőként említette még a csütörtökön várható kamatdöntést az európai és az angol jegybank részéről.

Nagy forgalmú, hektikus kereskedési napon vagyunk túl, ami nem meglepő, figyelemmel a miniszterelnöki beszédre - mondta Ágoston Róbert, a Cashline Értékpapír Zrt. üzletkötője. Az árfolyamok alakulásából az látszik, hogy nagy jelentőséget a piac nem tulajdonított a bejelentéseknek, pedig van, ezek hosszabb távon meghatározóak lesznek a következő néhány hónapban - hívta fel a figyelmet.

A két tőzsdén forgó bank, az OTP és az FHB előreláthatóan nem kevés profitjába kerül majd a keddi kormányfői bejelentés - emelte ki az elemző. Kifejtette: nehéz számszerűsíteni, hogy az egyes bankoknak mennyibe kerül a 200 milliárdos csomag, a bankoknak meg kell egyezniük, hogy ebből ki mennyit fizet be. (A kormányfő bankadó bevezetéséről beszélt, konkrétan arról, hogy a bankok, a biztosítótársaságok és a pénzügyi lízingcégek a költségvetésbe való befizetésének mértékét emeljék 13-ról idén 200 milliárd forintra.) 

A piacon van ugyan egy kis bizonytalanság azt illetően, hogy a miniszterelnök által bejelentett 200 milliárd forint 3 évre szól-e vagy erre az évre, valamint jövőre is és az utána következő évre, s utána kikerül a rendszerből. Az OTP-nek például - piaci súlyából kiindulva - nehéz elképzelni olyan megoldást, hogy 50 milliárd forintnál kevesebb összegbe kerüljön számára a "befizetés", ami hozzávetőleg az éves nyereség harmada - hívta fel a figyelmet Ágoston Róbert. A Cashline üzletkötője rámutatott, hogy a Richter ellentétesen mozgott a nemzetközi hangulattal és a magyar piaccal, komolyabb pluszt tudott elérni, a nagy forgalmat azonban az OTP generálta, a piac több mint felét a fenti okok miatt nem jó kilátásokkal kecsegtető bankpapír jegyzése adta.

A Mol 500 forinttal, 2,76 százalékkal 17 600 forintra csökkent, 5,6 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 101 forinttal, 2,09 százalékkal 4.925 forintra erősödött, forgalmuk 43,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 25 forinttal, 3,65 százalékkal 660 forintra esett, forgalma 4,2 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 1000 forinttal, 2,29 százalékkal 44 700 forintra nőtt, a részvények forgalma 2,8 milliárd forintot ért el. Szektortársa, az Egis 160,6 millió forintos forgalom mellett 200 forinttal, 1,08 százalékkal 18 700 forintra emelkedett. A BUMIX 1 916,21 ponton zárt kedden, ez 5,15 pontos, 0,27 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Orbán beszéde után: erősödés után újra gyengül a forint

A Fidesz kommunikációs baklövései nyomán zuhanásnak indult forint árfolyama pár napos tétovázás után a miniszterelnök gazdasági intézkedéseket bejelentő beszéde után gyors erősödésnek indult. Az euró értéke már 280-as határszint felé süllyedt. Aztán visszafordult a görbe.

hvg.hu Gazdaság

Íme Orbán 29 pontja

Orbán Viktor a parlamentben ismertette a napokban kidolgozott gazdasági akciótervet. A meghirdetett új gazdasági rendszer az első ütemben 29 intézkedésre épül.

MTI Gazdaság

A kormány akciótervére vár a forint

A forint a kormány akciótervére vár, miközben a pánikhangulat elcsitítása után stabilizálódni látszik az euró, a nemzetközi piacokon enyhül a befektetői kockázatkerülés.