szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A mostoha időjárás miatt kevesebb dohánytermés várható, az 5 750 hektáros termőterületről 20-30 százalékkal kisebb mennyiségű dohánylevelet takaríthatnak be a gazdálkodók – közölte Bényei Illés, a Pócspetri székhellyel működő Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének elnöke.

A múlt évben hektáronként 1,5 tonnás volt az átlagtermés, az idén viszont egyötödével-egyharmadával kevesebb lesz - mondta az érdekképviseleti szervezet vezetője. Pontosabb becslést még nem tudnak adni, mivel még csak a múlt héten kezdődött meg a dohánylevelek törése a 4 000 hektáros Virginia, valamint az 1 750 hektáros Burley dohányfajtával beültetett területen.

Bényei Illés tájékoztatása szerint a sok eső már a dohányültetést akadályozta, így időben sehol az országban nem tudtak végezni a tavaszi munkálatokkal. Később a csapadékos időjárás belvízi elöntéseket okozott, nem egy helyen kipusztultak az ültetvények. A növényvédelmet szintén hátráltatta a sok eső, majd jégverések, szélviharok okoztak károkat a dohányföldeken.

A szövetségi elnök kiemelte, hogy a dohány termőterületének 75 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található, több mint 18 ezer család foglalkozik dohánnyal, s az időjárás nekik okozta a legnagyobb károkat.

A töréssel egy időben megkezdődött a Virginia dohányfajta mesterséges szárítása is a termőkörzetekben, amit az feldolgozói előkészítés, az úgynevezett manipulálás követ.

Bényei Illés közlése szerint a dohány felvásárlását leghamarabb, augusztus végén a szolnoki fermentáló kezdi majd meg, míg a nyíregyházi gyár szeptember első napjaiban indítja a dohánylevelek átvételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Gyógyszert termeltetnek dohánynövénnyel

Génmódosított dohánynövénnyel termeltetnek szert 1-es típusú diabétesz gyógyítására - jelentették be olasz kutatók a BioMed Central Biotechnology című online tudományos portálon csütörtökön.

hvg.hu Világ

Botrány a Marlboro-birodalomban: gyerekek dolgoztak a dohányföldeken

Gyakran fizetés nélkül, hosszú munkaidőben és szinte embertelen körülmények között dolgoztak családtagjaikkal együtt azok a gyerekek, akiket a Philip Morris dohányipari multi kazahsztáni beszállítói alkalmaztak az ültetvényeken – állította szerdán közzétett jelentésében a Human Rights Watch emberi jogi szervezet. A beszámoló szerint a gyerekmunkások közül többen alig voltak 10 évesek. A jelentésre reagálva a dohánycég közölte, megváltoztatná felvásárlási szabályait.

MTI Karrier

Tízezer munkahely szűnhet meg egyes dohányfajták betiltásával?

Magyarországon mintegy tízezer munkahely szűnhet meg, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) változásai hatályba lépnek - állítja a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.