szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországnak immár bizonyosan nem kell megfizetnie a New York várossal szemben korábban megállapított, több tízmillió dolláros ingatlanadó-elmaradását, miután egy manhattani kerületi fellebbviteli bíróság kedden helyben hagyta az amerikai külügyminisztériumnak a külföldi kormányok ingatlanjaira vonatkozó adómentességi határozatát.

A manhattani 2. körzeti fellebbviteli bíróság megállapította, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma nem lépte túl hatáskörét, amikor 2009-ben adómentességet biztosított az ENSZ-nek és a külföldi államok kormányainak az általuk New Yorkban birtokolt, diplomáciai feladat ellátását, valamint a személyi állomány elszállásolását szolgáló ingatlanok után.

A mentességet visszamenőleges hatállyal adta meg a diplomáciai tárca. Az amerikai külügyminisztérium azután avatkozott közbe, hogy egy bíró 2008-ban olyan ítéletet hozott, miszerint India, Mongólia és Pakisztán összesen 57,6 millió dollárnyi elmaradt ingatlanadóval adós. Ebből több, mint 42 millió dollár volt az indiai ENSZ-misszió tartozása.

New York városa kitartott amellett, hogy az ingatlanok, a külügynek a külföldi képviseletekre vonatkozó törvény alapján hozott határozata ellenére is adókötelesek. New York 2003 kezdett pereskedni az ingatlanadó ügyében, s négy évvel később az amerikai legfelsőbb bíróság jogosnak ismerte el követeléseit.

A fellebbviteli bíróság keddi ítéletének indoklásában egyebek mellet megállapította: a vita azzal fenyegetett, hogy az Egyesült Államok kormányának, amely minden államnál több ingatlannal rendelkezik külföldön, kölcsönös adóztatás esetén több száz millió dollárra tehető ingatlanadót kellene kifizetnie. A törvényszék szerint Amerika profitál a legtöbbet abból a nemzetközi gyakorlatból, hogy a nemzetközi képviseletek személyzetének rezidenciái mentesek az adóztatás alól.

Magyarországnak az 1991 óta falhalmozott adóhátralékát 121 millió dollárra (mintegy 26 milliárd forintra) taksálta a New York-i önkormányzat. A magyar külügyminisztérium 2009. márciusában felfogadta a H. Elliott Greene & Associates ügyvédi irodát, amely mintegy 80 millió dollárt lealkudott a követelésből.

Miután a washingtoni diplomáciai tárca elengedte az ingatlanadó-tartozásokat, az ügyvédi iroda beperelte a magyar külügyet, amiért az nem volt hajlandó kifizetni előre megállapított tiszteletdíját, ami a Greene és társai szerint a lealkudott összeg fele. A felek utóbb kiegyeztek néhány tízezer dollárban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Amerikai városokat fenyegetett meg a pakisztáni tálibok vezére

A pakisztáni tálibok vezetője amerikai városok elleni támadásokkal fenyegetőzik egy olyan videofelvételen, amely dátumozása szerint április elején készült, és azután került nyilvánosságra, hogy szombat este New Yorkban találtak egy robbanószerrel megrakott autót - közölte hétfőn egy iszlamista médiumokat figyelő amerikai szervezet.

hvg.hu Világ

A bűnözés drasztikus visszaszorítása egy év alatt. Hogyan?

1992-ben furcsa dolog történt New York legbalhésabb részein. Egy titokzatos, kritikus ponton a bűnözési ráta megfordult. Öt éven belül a gyilkosságok száma 64,3 százalékkal csökkent, az összes elkövetett bűncselekményeké pedig a felére. Mindez úgy, hogy a bűnözési hullám csúcsán és mélyén ugyanannyi pszichológiailag sérült és ugyanannyi bűnözésre hajlamos ember élt a városban, és mégis, valami okból több tízezer ilyen ember abbahagyta a bűnözést. Mi történt? És főleg hogyan? Részlet Malcolm Gladwell Fordulópont című művéből, mely a HVG Könyvek kiadásában jelent meg.

MTI Világ

New York-i merényletkísérlet: őrizetbe vettek egy férfit

Őrizetbe vettek egy férfit a New York-i merényletkísérlettel kapcsolatban - jelentette be kedden Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter. Shazhad Faisal a rendőrségnek azt mondta, hogy egyedül követte el a merényletkísérletet, és nem fűzi semmilyen kapcsolat sem pakisztáni radikális szervezetekhez.