szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leginkább egy szerencsejátékra hasonlít a felszámolók júliustól működő, sorsolásos kiválasztása. A felszámolók tiltakoznak az új rendszer ellen: bár a jó szándék vitathatatlan, a szabályozás veszélyezteti az eljárások szakszerű lebonyolítását, ráadásul tönkre teheti az ágazatban működő gazdasági társaságok jelentős részét is.

Szabó Zsolt, a Felszámoló-REORG Zrt. vezérigazgatója szerint a felszámolókat véletlenszerűen kijelölő módszer nem véletlenül egyedülálló Európában. Az uniós országok gyakorlatát a hozzáértés elsődlegessége és az ezen alapuló kiválasztási szisztéma jellemzi. A júliusban életbe léptetett magyar szabályozás viszont olyan mértékben koncentrál az eljárások tisztaságának biztosítására, hogy az már a munkavégzés minőségét és a felszámoló cégek működőképességét is veszélyezteti – állítja a vezérigazgató.

A tiltakozó szakmabeliek szerint az új kiválasztási rendszer legellentmondásosabb elemei az elektronikus sorsolás és az ügyek cégmérettől független, egyenlő elosztása. Egy tisztán sorsolásos szisztéma lehetetlenné teheti ugyan az összejátszást az ügyek elosztásánál, azonban a jelenlegi magyar gyakorlat nem képes figyelembe venni a szakmai kompetenciákat, így csupán egyfajta szerencsejátékká alakítja át a kiválasztás folyamatát.

A jogalkotói szándék ismeretében érthetetlen, miért került be egy olyan kivétel a csődtörvénybe, amely bizonyos, a meghatározás szerint speciális szaktudást igénylő esetekben lehetővé teszi az elektronikus sorsoláson kívüli kijelölést – magyarázza Szabó Zsolt. Mivel a jogszabály abban nem ad eligazodást, mely ügyek lebonyolításához szükségeltetnek egyedi ismeretek, egy jókora kiskaput sikerült beépíteni a törvénybe. Ráadásul a szabályozásnak ez a része értelmezhetetlen is, hiszen a felszámolónak a jogban és a közgazdaságban kell elmélyült ismeretekkel, valamint gyakorlattal rendelkeznie, nem pedig az eljárásban szereplő cég gazdasági profiljába tartozó tevékenységekben, hiszen egy űrtechnológiával foglalkozó cég felszámolása ugyanazon szabályok szerint kell történjen, mint egy malomipari vállalkozásé.

„A szakmára nézve tragikus következményei lehetnek annak is, hogy az új jogszabály az egy évben vállalható ügyek számát 300 és 350 között maximalizálta úgy, hogy Magyarországon a felszámolási ügyek 90 százalékában az eljárás olyan kiürült, vagyontalan cégekkel szemben indul, melyekben jó, ha a ráfordítás költségei megtérülnek” – magyarázza a vezérigazgató. Amennyiben egy felszámoló vállalkozás hadilábon áll a szerencsével, eljuthat odáig is, hogy a teljes portfoliója úgynevezett nullás ügyekből áll majd. Ugyanakkor az állandó költségei továbbra is rendkívül magasak lesznek, hiszen szintén jogszabályi előírás szerint, nagyszámú specialistát kell foglalkoztatnia, akik ráadásul a munkaerőpiacon más profilú cégeknél is rendkívül keresettek.

Az érvényben lévő szisztéma a szakmai múlt mellett a cégek kapacitását sem képes figyelembe venni. Az eljárásokat cégmérettől függetlenül, egyenlően osztja szét a piac szereplői között, több száz ügyet zúdítva pár tucat eljárásra méretezett cégek nyakába, míg az eddig ezres nagyságrendben teljesítő vállalkozások hihetetlen méretű leépítésekre kényszerülnek a jövőben.

Megjósolható, hogy a gazdasági szereplők megkísérlik kivédeni a negatív hatásokat: a nagyok kapacitásuk megőrzése érdekében cégfelvásárlásba kezdenek és az is természetes, hogy – a területi listára kerülés érdekében – telephelyeket létesítenek majd a táblabíróságok körzetében. Összegzésként a vezérigazgató elmondta, a vitathatatlan jó szándék mellett a jogszabály több része kifejezetten káros, ezért mielőbbi átgondolásra és átalakításra szorul.

A minisztérium szerint olcsóbb és gyorsabb a sorsolás

 

A csődtörvény tavalyi módosítása tette kötelezővé azt, hogy ez év közepétől a felszámolókat a bíróság elektronikusan, véletlenszerű kiválasztással jelölje ki. A használt programot az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak kell jóváhagynia. A program által kezelt adatbázisba valamennyi, a névjegyzékben szereplő felszámolót fel kellett venni. A véletlenszerű kiválasztás prioritások alapján történik. Ilyen például az, hogy a felszámolás alá került céghez földrajzilag közel legyen a felszámoló székhelye. Ezáltal gyorsabb lesz az eljárás és a költségeket is lehet csökkenteni – indokolta a módosítást tavaly a szaktárca.

 

Így a felszámolók megyei, illetve fővárosi listákra kerülnek, de emellett két kiegészítő lista is lesz. Az egyikbe az ítélőtáblák illetékességi területe szerint sorolják be a felszámolókat, például három megye felszámolói kerülnek erre a listára. A második kiegészítő listára pedig az ítélőtábla illetékességi területén székhellyel rendelkező felszámolói fióktelepek kerülnek.

 

A listákon szereplő felszámolók szorzószámot kapnak, és a magasabb szorzószámú felszámoló céget nagyobb valószínűséggel választják ki. Például ha a megyében van megfelelő felszámoló, akkor ő előnyt élvez az ugyan azon ítélőtábla alá tartozó, de másik megyében honos felszámolóval szemben. Legkisebb valószínűséggel a fióktelepek közül választ a program. Ha van olyan felszámoló, amelynél a leterhelés az átlagos háromszorosát meghaladja, akkor azt csak minden hónap 10. napjáig veszi figyelembe a program. Egyébként a gép által "kisorsolt" felszámoló nem utasíthatja vissza a feladatot azzal az indokkal, hogy nincs rá kapacitása, ilyenkor bővíteni kell a cégét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Karrier

Nem tud fizetni a dolgozóknak a Bognár Szörp Kft. felszámolója

Hónapok óta nem tudja kifizetni a dolgozók elmaradt béreit a pölöskei Bognár Szörp Kft. felszámolója, mert az üzem volt ügyvezetője a törvényes határidőt többszörösen túllépve sem adta át a zárómérleget, az ingatlanvagyon értéke pedig nem fedezi a követeléseket - közölte a felszámoló Marosholding Kft. ügyvezetője.

MTI Gazdaság

Júliustól kisorsolják a felszámolókat

Július elsejétől elektronikus úton, véletlenszerűen jelölik ki a felszámolókat, ám a szakértők szerint így nem érvényesülhetnek a törvényben megkövetelt szempontok – írja a csütörtöki Világgazdaság.

MTI Itthon

Júliustól számítógép jelöli ki a felszámolókat

A csődtörvény tavalyi módosítása tette kötelezővé azt, hogy ez év közepétől a felszámolókat a bíróság elektronikusan, véletlenszerű kiválasztással jelölje ki - a részletszabályokat tartalmazó rendelet tervezete megtalálható az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján.

hvg.hu Itthon

Vesztegetésért ítéltek el egy felszámolót

Három év börtönbüntetésre ítélték Kovács Péter felszámolót vesztegetés miatt, mivel saját zsebbe kért több millió forintot azért, hogy egy fűrésztelepet bebiztosítson az arra pályázó vevőnek. A Vas Megyei Bíróság első fokú, nem jogerős ítélete a férfit eltiltotta foglalkozásának gyakorlásától is. Az ügyész súlyosbításért fellebbezett.

hvg.hu Gazdaság

Külföldi cég fióktelepe is lehet felszámoló Magyarországon

Nemcsak magyarországi székhelyű, hanem az Európai Gazdaság Térség (EGT) és az OECD államaiban székhellyel rendelkező cég is pályázhat arra, hogy felszámoló legyen Magyarországon, feltéve, hogy van fióktelepe a Magyar Köztársaság területén - egyebek mellett ezt tartalmazza az a kormányrendelet tervezet, amely az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján olvasható.