szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a válság miatt keményen megkövetelik a belépési kritériumok teljesítését az eurózóna kapuján kopogtató országoktól, a legtöbben csak az eredetileg tervezett időpontnál később nyerhetnek bebocsátást.

Az európai szuverén adósságválság vagy egy esetleges újabb euroövezeti recesszió a kelet-közép-európai eurovárományos országok valutauniós felvételének csúszását okozhatja, és Magyarország esetében külön gondot jelenthet, ha az államadósság-rátára meghatározott felső tűréshatárt a válság nyomán elkezdenék szigorúbban értelmezni – áll az egyik vezető londoni pénzügyi szolgáltató cég keddi átfogó elemzésében, amely szerint ugyanakkor Magyarország még így is az elsők között válhat eurozóna taggá a szűkebb közép-európai térségben.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege által kedden befektetőknek kiadott 98 oldalas konvergencia-helyzetértékelés szerint erőteljesen az európai ciklikus fellendüléstől függ az, hogy a közép-európai tagjelöltek teljesíteni tudják-e a maastrichti felvételi előírásokat. Így egy gyenge euroövezeti fellendülés, vagy éppen egy kettős mélypontú recesszió az euroövezeti csatlakozás fő kockázati tényezői között van.

A kockázatok azonban „itt nem érnek véget”: nemrégiben elhangzottak olyan javaslatok, hogy szigorúbban kellene alkalmazni a GDP-arányos államadósság-ráta 60 százalékos felső tűréshatárát, ami Magyarország euró törekvései szempontjából lehet kedvezőtlen – áll az elemzésben. A JP Morgan londoni elemzői mindent egybevetve 2016-ra jósolják a magyar eurocsatlakozást, ám Lengyelország és Csehország belépését még később, 2017-ben valószínűsítik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Judit Vélemény

Róna Péter: Mire bevezetnénk az eurót, már nem lesz

Mire adoptálnánk az eurót, már a többieknél sem lesz – vélekedik Róna Péter közgazdász (68), aki élesen bírálja a Nemzeti Bank monetáris politikáját, ellenzi az adócsökkentést, és nincs hasra esve a multiktól. Róna Péter 1986-tól 1990-ig a Schroder bankház elnök-vezérigazgatója, 1990 és 2004 között a magyarországi befektetésekkel foglalkozó Első Magyar Alapítvány elnök-vezérigazgatója volt.

MTI Gazdaság

Király Júlia: megfontolandó a devizahitelek korlátozása

Ha 20 év múlva visszatekintünk a mostani gazdasági helyzetre, akkor egy remélhetőleg sikeres válságkezelés tanulságaiból arra a következtetésre jutunk majd, hogy a lakossági szemléletváltás mellett a devizahitelezés bizonyos mértékű korlátozása is szükséges lépés volt − mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Debreceni Egyetem közgazdaságtani tanszékén rendezett mai konferencián.

MTI Itthon

Bajnai szerint nincsenek rejtett aknák a költségvetésben

Alapvetően elégedett a kormány teljesítményével Bajnai Gordon, aki a Blikknek adott interjújában megerősítette: nincsenek rejtett aknák az idei költségvetésben, a büdzsé szigorú, következetes politikával végigvihető, az államháztartási hiány a cél közelében maradhat, és így az euró 2014. január 1-jén bevezethető.

MTI Gazdaság

Equilor: 2015-ben lehet csak bevezetni az eurót

Az új kormányzati ciklusban nem, legkorábban 2015-ben lehet bevezetni az eurót Magyarországon az Equilor Befektetési Zrt. szerint. A cég szerint várhatóan 250-260 forint között csatlakozunk majd az euróövezethez.