szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál erősebb európai gazdasági növekedést a szükséges reformok felgyorsítására kellene kihasználni, mindenekelőtt a közpénzügyek terén - javasolta Philippe de Buck, a negyven európai iparszövetséget tömörítő BusinessEurope vezérigazgatója Brüsszelben, a csütörtöki EU-csúcstalálkozó előestéjén.

A nyugdíjrendszereket és a munkapiacot is meg kell reformálni - tette hozzá az újságíróknak kiosztott írásbeli nyilatkozatában. A BusinessEurope az EU-csúcstalálkozók előtt rendszeresen megteszi ajánlásait az uniós vezetőknek, akik most csütörtökön egyfelől az EU stratégia partnerkapcsolatairól, másfelől a gazdaságpolitikák jobb összehangolásáról fognak tárgyalni. 

Philippe de Buck az európai iparszövetségek nevében egyebek közt óvta az EU állam-, illetve kormányfőit attól, hogy egyoldalúan, a nemzetközi partnerek - az Egyesült Államok, Kína, Oroszország - csatlakozása nélkül 30 százalékra emeljék 20 százalékról a szén-dioxid kibocsátáscsökkentésére vonatkozó saját kötelezettségvállalásukat. Ezzel a nagyon költséges klímavédelmi célkitűzéssel ugyanis - érvelt a vezérigazgató - aránytalanul nagy terhet raknának az európai vállalatok vállára. 

A BusinessEurope vezérigazgatója szerint uniónak megfelelő "gazdasági dimenziót" is kell társítania most formálódó külpolitikája mellé, és a létrehozandó Európai Külügyi Szolgálaton belül gazdasági osztályt is létre kell hozni, hogy az előmozdíthassa az üzleti együttműködést a kulcsfontosságú országokkal. Az unió és az európai üzleti körök figyelme most fokozottan irányul a világ olyan jelentős országaira, amelyeket gyakran "feltörekvő hatalmakként" jellemeznek, de megnövekedett súlyuk miatt lassan már ebből a minősítésből is "kinőnek". Az immár elismerten a globális főszereplők egyikének tekintett Kína mellett a leggyakrabban Indiát, Dél-Koreát, Brazíliát emlegetik ezen országok között. 

A BusinessEurope ajánlásai szerint az EU-nak és Kínának olyan gazdasági együttműködési akciótervet kellene kidolgoznia, amelyben konkrétan megfogalmazott célkitűzések és egyértelmű megvalósítási határidők vannak. Ezt az akciótervet évente felül kellene vizsgálni. Az Európai Bizottságnak, az unió legfőbb végrehajtó testületének az eddiginél keményebben kellene fellépnie annak érdekében, hogy Kína tartsa tiszteletben nemzetközi kötelezettségeit - olvasható a BusinessEurope ajánlásai közt. 

Az MTI tudósítójának érdeklődésére, hogy milyen kínai kötelezettségekkel kapcsolatban vannak leginkább aggályok, Philippe de Buck elmondta: elsősorban a szellemi tulajdon védelme terén, a műszaki szabadalmak oltalmával, illetve a termékhamisítás elleni felépés vonatkozásában várnának többet Kínától. Elégedetlenségének adott hangot a vezérigazgató a kínai közbeszerzési eljárások lebonyolítását illetően is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Brit miniszter: a BBC-nek is megfontoltan kell bánnia a közpénzzel

A politikusokhoz hasonlóan a BBC-nek is megfontoltan kell bánnia a közpénzekkel - mondta vasárnap a brit kulturális miniszter, aki a minap súlyos bírálatokkal illette a brit nemzeti közszolgálati médiatársaságot a cégnél folyó "pazarlás" miatt. Jeremy Hunt ugyanakkor a brit demokrácia elengedhetetlen kellékének nevezte a BBC teljes szerkesztői függetlenségét.