Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
A Coface Nemzetközi Hitelbiztosító a napokban három feltörekvő országot – Törökországot, Brazíliát és Oroszországot – minősített fel. Törökországnak és Brazíliának már a válságot megelőzőhöz képest is jobb minősítése van, míg Oroszország, amelyet súlyosabban érintett a krízis, visszakapta a korábbi besorolását.
A Coface 2011-re igen erős, 6,1 százalékos növekedést prognosztizál a feltörekvő piacokon, ami rámutat az e körbe tartozóknak a fejlett országokhoz képest egyre növekvő autonómiájára, illetve a feltörekvő vállalatok kiemelkedő válságtűrő képességére.
A nemzetközi kereskedelem rendkívül erős visszaesése volt a fő oka, hogy a válság a fejlett ipari országokból a feltörekvő országokba is átterjedt. A válság nagyon mélyen érintette ezeket, de képesek voltak reagálni: többen közülük már 2009 elején átfogó anticiklikus monetáris és költségvetési politikát vezettek be.
Törökország felminősítése A4-re nagy ugrás hiszen most először szerepel a legjobb kockázati kategóriákban. A jelentős, kívülről jövő megrázkódtatás után az ország növekedési üteme ismét közel 7 százalék körül várható 2010-ben. Törökország hajtotta végre a legjelentősebb mértékű monetáris enyhítést a világon, 2008 novembere és 2009 decembere között 1025 bázis ponttal csökkentette irányadó kamatlábát. Törökország kiválóan kezelte deviza likviditását anélkül, hogy az IMF-hez fordult volna segítségért. Az ország bebizonyította, hogy dinamikus belső kereslettel és beruházásokkal elérhető a fellendülés. A Coface elismerésre méltónak tartja a török gazdasági élet szereplőinek helytállását és kimagasló fizetési fegyelmét. Azok után, hogy 2008 júliusa és 2009 márciusa között megháromszorozódott a nemfizetések száma, 2009 szeptemberére ez a mutató már visszaállt a válság előtti szintre. A legtöbb késedelmes fizetésbe eső vállalat rendbe tette pénzügyeit, és megszabadult adósságaitól. Idén az első félévében a nemfizetések aránya tovább csökkent, jóval a nemzetközi átlag alá.
Brazília szintén a valaha volt legjobb minősítését érte el (A3). A gazdasági élet nagyfokú diverzifikációja miatt a válság alig éreztette hatásait és a kilábalás is gyorsnak és átfogónak bizonyult. A Coface előrejelzése szerint 2010-ben mintegy 7,3 százalékos gazdasági bővülés várható, és 2011-re is 4,5 százalékos növekedést jósolnak a szakértők. A gazdasági fejlődés motorja főképp a beruházások és a háztartások fogyasztásának növekedése. Az idei szokatlanul erős gazdasági növekedés olyan monetáris politikával párosul, amely megóvja a gazdaságot a túlfűtöttségtől. A gazdasági élet minden szektora jól teljesít: az ipari termelés adja továbbra is a növekedés nagy részét, de a 2009-es évi visszaesés (aszálykárok) után az agrárium is fellendült, valamint a szolgáltatóipar is gyors fejlődésnek indult. A Coface előrejelzése szerint folyamatosan javul a brazil cégek fizetési fegyelme is.
Oroszország, amelyet a G20 tagállamok közül a legsúlyosabban érintett a válság, most visszaszerezte a válság előtti, B kategóriás besorolását. Ezúttal a újjáéledt belső fogyasztás bizonyul a fejlődés motorjának. A vállalatok folytatják adósságcsökkentő politikájukat a befektetéseket ösztönözve ezzel. A Coface megállapítása szerint a fizetési fegyelem az orosz gazdaságban – mely a válság ideje alatt nagymértékben leromlott – javuló tendenciát mutat és a válság előtti szintre tért vissza. Mindazonáltal Oroszország még mindig két besorolással elmarad a többi BRIC országétól (Brazília, India, Kína), mert a gazdaság átláthatósága nagymértékben hiányzik az üzleti életből.
Magyarország a Coface országkockázati rangsorában – 2010 júliusi adatok alapján – az A4 kategóriában helyezkedik el. Hazánk helyzete sajátságos, hiszen annak idején az A2-es kategóriából indultunk. Az ország megítélésnek változása a gazdasági erejének és súlyának eltolódását tükrözi közép-európai összevetésben. „Hogy mikor kerülhetünk vissza a válságot megelőző minősítéséhez az nagy részben függ a közeljövő gazdaságpolitikai intézkedéseitől” – mondta Bagyura András, Coface Hungary kereskedelmi vezetője. A szakember szerint a most felminősített országok piacára lépő magyar cégeknek érdemes a kockázatkezelésre hangsúlyozottan odafigyelni, mert a Nyugat-Európában megismerttől eltérő eljárási módokkal találkozhatnak, illetve a beszámolók megbízhatósága és az adatok valós tartalma is eltérhet a megszokottól.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.