Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
A válság sokat segített a lakossági takarékoskodás előremozdításában, ma már csökken a túlzott kockázatot vállaló hazardőrök száma, s egyre többen gondolkodnak hosszabb távon – vélekednek a KBC Equitas szakemberei.
„A kockázatvállalási hajlandóság alapvetően nyugatról kelet felé, illetve északról a Balkán felé nő. S bár a visegrádi négyek lakosságának befektetői szokásai nagymértékben hasonlatosak egymáshoz, nyugat-európai szemmel még mindig sok errefelé a szerencsejátékos” – summázta rövid regionális felmérésük fő megállapításait Tordai Péter, a KBC Equitas internetes brókertársaság vezérigazgatója.
Ezzel fordított arányban áll a lakosság befektetésre megtakarított pénze: nyugaton többet fektethetnének be az emberek, míg kelet felé haladva ez az összeg egyre mérsékeltebb. Így nem meglepő, hogy a kisbefektetők a kevésből gyorsan szeretnének pénzt csinálni, ennek megfelelően alig válogatnak az eszközökben. Nem ritka az 50-100 szoros tőkeáttétel működő devizapiaci tranzakció, melynek során a befektető egy kisebb árfolyam elmozdulással a többszörösét kaphatja vissza, vagy akár veszítheti is el a befektetett összegének.
„A tapasztalat azt mutatja, hogy a nyugat-európai lakosság inkább gondolkodik valódi megtakarításban, mint extra hasznot hajtó, ám kockázatosabb befektetésekben. Igaz ugyanakkor, hogy azok, akik egyszer már megégették magukat, hovatovább elveszítették szabad vagyonuk jelentős részét, óvatosabban közelítenek a tőzsdei befektetésekhez” – mondta Tordai Péter. A vezérigazgató szerint a magyar lakosság is hasonlóképpen reagált a válságot követően, a hitelfelvételek visszaestek, és ma már inkább a megtakarításokba áramlik a pénz.
A háztartások nettó megtakarítása az elkölthető jövedelmen belül, százalék
Forrás:OECD |
Jellemző a magyarországi kisbefektetőkre, hogy elsősorban a rendkívül alacsony díjakkal működő online brókereknél nyitnak számlát – akár néhány tízezer forinttal is –, és elsősorban a Budapesti Értéktőzsde nagyobb forgalmú papírjai között válogatnak. Nagyjából 50-100 ezer forint fölött már a befektetési alapokat is vásárolják, a milliós megtakarítást gyűjtők pedig az állampapírokkal is foglalkozni kezdenek.
„A kisbefektetők sok esetben érzelmi alapon közelítenek egy-egy részvényhez, ha az egyikben csalódnak, úgy megpróbálnak egy másik részvényt keresni. Mivel azonban a magyar tőzsdén viszonylag kevés a likvid papír, sokaknak hamar elfogy a türelmük, és vagy külföldi részvényeket kezdenek el vásárolni, vagy kockázatosabb befektetéseket keresnek. Ilyenek például a devizabefektetések, amelyeken a befektetők többsége hamar elvérzik” figyelmeztetett hozzá Tordai Péter.
A szakember kifejtette, hogy a tapasztalatok szerint – és ez különösen igaz a válságot követő időszakban – egyre inkább előtérbe kerül a valódi megtakarítás, az öngondoskodás, és némiképp háttérbe szorulnak a rövidtávon meggazdagodni kívánó befektetők. A közelmúltban bevezetett, és a megtakarítást elősegítő termékek, mint a tbsz (tartós befektetési számla) és nyesz (nyugdíj előtakarékossági számla) szintén segítheti a lakosságot az előrelátásban, illetve a januártól esedékes adómérséklés is az öngondoskodás felé viheti el az embereket – vélekedett.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések üzleti stratégiába építéséhez.
2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.
Olaszországi nyaralása idején történt végzetes baleset az osztrák extrémsportolóval.
Az Evergrande csődje óta tudhatjuk: elég nagy bajok vannak a kínai ingatlanszektorral.