szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kína két hét alatt „felélheti” az Európai Unió által nagy dérrel-dúrral beharangozott CO2-kibocsátás-csökkentési tervek majdani eredményeit - írta pénteki számában a Világgazdaság. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szakértői a saját számításaik alapján jutottak erre a következtetésre, miközben az EU a tavalyi koppenhágai klímacsúcson 2020-ra vállalt 20 százalékos visszafogást egyes tagállamai javaslatára 30 százalékra készül emelni.

Az Egyesült Államok és Kína szerepvállalása fontos az éghajlatváltozás elleni világszintű küzdelemben – hangsúlyozta Fatih Birol, az IEA vezető közgazdásza az ügynökség idei globális energiakörképének bemutatásakor Brüsszelben. Az ázsiai óriás felhasználása 2009-ben ugyan csak fele volt az amerikai szintnek, de hamarosan a világ legnagyobb energiafogyasztójává válhat.

Peking a 2005-ös bázisról 40-45 százalékos kibocsátás-csökkentésre hajlik 2020-ra, ugyanakkor gyors tempójú fejlődése alapján inkább emisszió-növekedésre számítanak a szakértők, már csak azért is, mert az egy főre jutó energiafogyasztás Kínában még mindig harmada az OECD-országok átlagának.

Egyidejűleg Kína vezeti a világranglistát a tiszta energetikai technológiák piacán, ugyanakkor a megújuló forrásokból nyert energiamennyiség nagysága mindaddig nem érezteti hatását a károsanyag-kibocsátás alakulásában, amíg ezek nem lesznek olcsóbbak. Ráadásul 2035-re összesen 600 gigawatt teljesítménnyel széntüzelésű erőművek sorát helyezi üzembe, ez csaknem egyenlő az EU, az USA és Japán jelenlegi együttes kapacitásnagyságával, és hatással lehet a világpiaci árak alakulására is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!