szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tervek szerint az év közepéig lefolytatják a bankok válsággal szembeni ellenálló képességének újabb tesztjét az Európai Unióban - jelentették be kedden Brüsszelben a tagállamok pénzügyminisztereinek találkozóján.

Michel Barnier, az Európai Bizottság pénzügyi szolgáltatásokért is felelős tagja a soros magyar elnökség alatt lezajlott ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a korábbi tapasztalatokból okulva az eddigieknél szigorúbb és erőteljesebb próbákat kívánnak végezni. Idén is nagyon nehéz időszakban kerül sor erre a gyakorlatra - tette hozzá.

Olli Rehn pénzügyi biztos előzőleg, a magyar EU-elnökségi program vitájában fontosnak mondta, hogy a május végéig végezzék el az új teszteket.

A témában nem a pénzügyminiszterek döntenek. A tesztek elvégzését célzó munka most kezdődik az Európai Központi Bankkal, az európai bankfelügyelettel és az európai rendszerkockázati tanáccsal közösen.

Barnier beszámolt arról is, kedvező fogadtatása volt annak a felvetésnek, hogy a likviditási területre is terjesszék ki a próbát. Mint mondta, nagyjából ugyanazokat a bankokat fogják tesztelni, mint tavaly. Legalább 85 pénzintézetre terjed majd ki a vizsgálat.

Mint megfigyelők emlékeztettek rá, az EU tavaly is sikeresnek minősítette a tesztjét, de az ír bankágazatról azt követően kiderült problémák nem tettek jót a próbák hitelességének.

Megerősítette Barnier, hogy az unió az Egyesült Államokkal is folytat konzultációt a tesztek kivitelezésével kapcsolatban. A francia biztos a jövőbeni nehézségek megelőzése érdekében felelősségteljes hozzáállást és önmérsékletet kért a bankoktól is, elsősorban a vezetői jövedelmeket illetően.

Ami az ülés többi témáját illeti, nyilatkozatában több miniszter visszatért még kedden az euróövezet pénzügyi stabilitásának segítését jelenleg szolgáló alap hitelkeret-növelésének a kérdésére. Az euróövezeti miniszterek előző napi különtalálkozóján már tárgyaltak erről a témáról, és kiderült, hogy ezt a tagországok nem egyformán látják szükségesnek és sürgetőnek. A keddi - köztük német és francia - állásfoglalások lényege az volt, hogy a keret szélesítése előtt, illetve mellett szükség van az államháztartási fegyelem további szigorítására.

Rehn a sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy az EU gazdaságában kétirányú folyamatok mutatkoznak. Egyfelől gyorsul a talpra állás, ráadásul a növekedés egyre önfenntartóbbá válik, mert alapja a belső fogyasztás felé tolódik el. Másfelől viszont a pénzügyi piacokon, különösen a szuverén adósságok piacon még mindig súlyos feszültségek mutatkoznak.

Barnier pedig felhívta a figyelmet az EU egységes belső piacában rejlő lehetőségekre is. Hangoztatta, hogy azok teljesebb körű kihasználása hozzájárulhat a foglalkoztatás és a növekedés gyorsításához az unióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!