Pereg a görög adósságóra, már készülődik az üzleti szféra

A Moody's nem sokat várt, hogy véleményt nyilvánítson a második görög mentőcsomaról, s három fokozattal leértékelte a görög államadósságot, oda, ahonnan már csak egy fokozat a teljes csőd. Eközben azonban megkezdődtek az előkészületek az üzleti szféra gyakorlati bevonására a görögök megmentésébe. Nem mindenki csatlakozik szívesen.

  • hvg.hu hvg.hu
Pereg a görög adósságóra, már készülődik az üzleti szféra

A mentőcsomag gyengíteni fogja a legerősebb európai államok hitelminősítését és csődbe viszi a megsegíteni kívánt Görögországot – közölte a Moody’s, miután három fokozattal rontotta a hellének besorolását, s már csak egy fokkal tartja a csődöt jelentő legalsó jel felett. Arra is figyelmeztetett az amerikai hitelminősítő, hogy a „ragály” megelőzésére tett lépések ellenére a múlt héten bejelentett lépések elvezethetnek a kölcsönadó országok leminősítéséhez, mert precedenst teremtettek a jövő mentőcsomagjaihoz. Ez nem túl jó hír a németeknek, és kifejezetten rossz a franciáknak, hiszen a francia AAA status leminősítésétől tart máris néhány befektető.

Gary Jenkins, az Evolution Securities vezetője a Financial Timesnek elmondta, hogy nevezhetik e kommentárokat önbeteljesítő jóslatoknak vagy ördögi körnek, de azt hangsúlyozzák, hogy középtávon a fertőzés tovaterjedésének valószínűsége nőtt és nem csökkent a múlt heti események miatt.

Uniós zászló az Akropolisz felett. A megmentéshez kibontják a magánlobogókat is
AP

Bár az elmúlt héten a minősítő cégek a Fitch kivételével arra figyelmeztettek, hogy a görög megoldás minta lehet Portugália és Írország számára is, a Moody’s most azt közölte, hogy az intézkedések nem befolyásolták az említett két ország megítélését.

Bár a Moody’s elismerte, hogy a mentőcsomag számos előnnyel is jár Görögország számára – például csökkenti az adósságszolgálat költségeit, növeli a bizalmat a következő évekre – de csekély behatással van a görög adósságteherre, amelynek mértéke akár a GDP-hez viszonyított 172 százalékot is elérheti.

Az eurózóna vezetői és a bankárok megegyeztek abban, hogy a magántulajdonban (javarészt a bankok kezében) lévő görög államkötvényeket önkéntesen átváltják hosszabb futamidejű papírokra pár héten belül, hogy minimalizálják azt az időszakot, amelyben Görögország részben csődben van. Az EU berkeiből származó információk szerint az átváltási műveletek augusztus végén kezdődhetnek és szeptember elejére be is fejeződnek.

Néhány európai banknak elég komoly „érdekeltsége” van a görög államadósságban. Ezek érthetően részt vesznek abban a magánbefektetői csoportban, amely vállalta, hogy 37 milliárd euró erejéig részt vesz a második görög mentőcsomagban. A brit Royal Bank of Scotland, a német DZ Bank és LBBW Bank, illetve az osztrák Erste Bank külön-külön is durván 3 milliárd euró értékű görög állampapírt birtokol, de ezek még nem kötelezték el magukat a programban való részvétel mellett.

A Forex Live szerint a német gazdasági miniszter, Philipp Roesler szerdára konferenciát kíván összehívni, amely a német befektetési lehetőségeket mutatná be Görögországban. A Handelsblatt hétfői tudósítása pedig az írja, hogy Roeslet több mint húsz különböző német üzleti társulás vezetőjével fogja megbeszélni, milyen feltételekkel fektethetnének be sokkal többet a cégek a görög piacon. A lap értesülése szerint a Német Ipari Egyesület (BDI) szintén a görög befektetéseket vonzóvá tévő ösztönzők kidolgozásán munkálkodik.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

2025. július 10-én lezárult a „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja” pályázat. Július 15-étől új forgóeszköz-finanszírozási lehetőség nyílt meg a feldolgozóipari mikro- és kisvállalkozások számára.