szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok már majdnem kifut az időből az adósságplafont érintő vitát illetően - mondta péntek délutáni beszédében Barack Obama amerikai elnök, aki hozzátette, bízik benne, hogy az augusztus 2-án lejáró határidőig sikerül feloldani a jelenleg kialakult politikai patthelyzetet.

Többféle megoldás is létezik a krízis megoldására, illetve a politikai patthelyzet feloldására - mondta az amerikai elnök a rendkívül rossz GDP-adatok megjelenése után tartott beszédében. "Ez nem olyan téma, amelyben a két párt túl messzire áll egymástól" - tette hozzá Obama a demokraták és a republikánusok közötti vitával kapcsolatban. Az adóságplafonnal kapcsolatos helyzet Obama szerint fogva tartja az Egyesült Államokat. Az elnök arra kérte a törvényhozás demokrata és republikánus tagjait, mihamarabb találjanak kétpárti, közös állásponton nyugvó megoldást a helyzetre.

Mint mondta, ha leminősítenék az országot, az olyan lenne, mintha adót emelnének.

Az USA-ban a szövetségi törvények jelenleg 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafont szabnak meg, ezt a pénzügyminisztérium szerint május 16-án el is érte az ország adósságszintje. A tárca korábban közölte, hogy átmeneti intézkedésekkel augusztus 2-áig tudja finanszírozni az állam működését. A kormánynak augusztus 3-án kell jelentősebb összeget kifizetnie, többek között az idősebb lakosok, háborús veteránok és rokkantak szociális juttatásait. Augusztus 2-át követően már szükség lehet egy megemelt adósságplafonra, illetve az emeléssel egy időben, azt kiegészítve kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedésekre is szükség lehet. Az USA-ban viszont politikai patthelyzet alakult ki azzal kapcsolatban, hogy megemeljék-e az adósságplafont, vagy sem.

AP

Az újabb adósság felhalmozására a 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafon jelent akadályt, amelynek emeléséről - a politikai erőviszonyok alapján - csupán a pártok megegyezése esetén van lehetőség. Az adósság mértéke és az adósságplafon körüli vita miatt az USA azt kockáztatja, hogy kiesik annak a 17 országnak a csoportjából, amelyeknek a legjobb, AAA szintű a hitelminősítése mind a Moody's, mind pedig a Standard&Poor's hitelminősítő értkelésében.

Nem javít az USA jelenlegi helyzetén, hogy a vártnál kisebb mértékben nőtt a hazai össztermék (GDP) a második negyedévben a kereskedelmi minisztérium pénteken ismertetett első becslése szerint. Elemzők 1,8 százalékos bővülést vártak az egy évvel korábbihoz képest, ezzel szemben a gazdaság mindössze 1,3 százalékkal gyarapodott. Ugyanakkor a tárca az első negyedéves végleges adatot 1,9 százalékról 0,4 százalékra módosította, és felülvizsgálta az elmúlt nyolc év növekedési adatait is. Eszerint a recesszió mélyebb volt az amerikai gazdaságban, mint amit előzőleg jeleztek: a GDP 3,5 százalékkal zsugorodott 2009-ben a korábban közzétett 2,5 százalék helyett.

Egy friss felmérés szerint a fogyasztói hangulat is romlott az Egyesült Államokban júliusban. A hangulatindex 63,7 pont volt júliusban, lényegesen kevesebb a júniusi 71,5, illetve a májusi 74,3 pontnál. Elemzők 64,0 pontos júliusi értékre számítottak. Befektetők és gazdasági elemzők fontos mutatónak tartják a várható fogyasztói magatartást is jelző indexet, főként azért, mert az amerikai gazdaság teljesítményének több mint kétharmada a fogyasztási kiadásokból áll össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!