szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány nem számít arra, hogy a svájci frank erősödése nyomán a fogyasztás drámaian visszaesne – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca leszögezte azt is, hogy az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetés részét képezi majd és lehetnek változások.

Az NGM szerint a devizahiteleseket segítő árfolyamrögzítés lehetőségével a kormány egy hatékony eszközt állított fel arra, hogy az árfolyamgyengülés által érintett háztartások fogyasztásra fordítható jövedelme ne csökkenjen. A tárca szerint így tehát a kormány nem számít arra, hogy az árfolyamgyengülés nyomán a fogyasztás drámaian visszaesne, de természetesen a makrogazdasági kockázatok vizsgálatakor minden potenciális külső, illetve belső sokkot, valamint annak lehetőségét figyelembe vesz.

Mint írták, az elmúlt hetek nemzetközi eseményei, valamint a napvilágot látott legfrissebb makrogazdasági adatok a magyar növekedés körül a negatív kockázatokat erősítik. Megerősítették, hogy a vártnál alacsonyabb növekedés ugyanakkor nem veszélyezteti a magyar kormány által 2011-re vállalt hiánycél teljesítését; a kormány továbbra is elkötelezett az államadósság csökkentése és a költségvetési egyensúly helyreállítása mellett, amelyet a 2012. évi költségvetés tervezésekor is következetesen érvényesíteni kíván.

AP

Változhat a jövő évi makrogazdasági előrejelzés

Az idei növekedési prognózissal kapcsolatban azt emelték ki: az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét képezi majd, és "lehetnek benne változtatások a jelenlegi prognózisokhoz képest". Orbán Viktor miniszterelnök múlt szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az idei növekedés vélhetőn 2 százalék körül lesz, emiatt keletkezik legalább 100 milliárd forintnyi hiány; az infláció pedig a vártnál alacsonyabb, ezért az idei költségvetés megtartása további intézkedéseket igényel ősszel. Részleteket nem közölt, csak annyit jegyzett meg, hogy ezek a gazdaság működésének egyszerűsítése, könnyítése irányába hatnak.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt kedden közölt előzetes adatai szerint a második negyedévben a GDP stagnált az első negyedévhez képest és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Erre reagálva az NGM azt közölte, hogy a vártnál mérsékeltebb gazdasági növekedés közel 90 milliárd forintos negatív költségvetési hatása biztonságosan finanszírozható, ilyen esetekre számítva került sor korábban a Stabilitási Alap felállítására.

Júniusban már csökkent a kiskereskedelmi forgalom

Júniusban az előző havi pozitív adat után kismértékű csökkenés mutatkozott a hazai háztartások kiskereskedelmi keresletében – közölte még múlt héten az NGM a KSH adataira hivatkozva. Az értékesítés volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011. júniusban 0,5 százalékkal mérséklődött, az első félévben lényegében stagnált az előző év azonos időszakához képest.

A tárca akkor hozzátette, hogy fontos negatív tényező a svájci frank árfolyamában az utóbbi hónapokban bekövetkezett negatív változás. A növekvő törlesztőrészletek ugyanis kiszorítják a háztartások fogyasztásra fordítható jövedelmét, illetve az általuk generált bizonytalanság miatt a megtakarítások is előtérbe kerülnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!