szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Svájc ezentúl nem engedi, hogy a frank euróval szembeni árfolyama az 1,20-as szint alá erősödjön. Az Svájci Nemzeti Bank (SNB) délelőtti közleményének hatására hatalmasat gyengült a frank.

A délelőtt 10 órakor megjelent közleményben az SNB hangsúlyozza, hogy a svájci frank jelenlegi igen erős felértékelődése jelentős veszélyt jelent a svájci gazdaság egyensúlya számára, ezért ezért a frank jelentős és tartós gyengítésére fog törekedni. A bejelentés a régen várt árfolyamkorlátról is szólt, azaz nem tolerálják tovább, hogy a frank euróval szembeni árfolyama az 1,20-as szint alá süllyedjen.

A közlemény megjelenése után a svájci frank árfolyama meredeken zuhanni kezdett. Kedden délelőtt az összes fontos devizával szemben gyengült az árfolyama. Röviddel tíz óra után forintban 226,57-re zuhant a hétfő délutáni 251,91 forintról. A frank azóta is 229 forint körül mozog.

Svájci mentőkutyák. Az átmeneti megoldás már megvan
AP

Hétfőn napközben a 250 forint szűk környezetében ingadozott a svájci frank árfolyama, majd az EKB kötvényvásárlásainak eurógyengítő hírére 252 forint fölé szökött. Az EKB az egy héttel korábbi 6,65 milliárd euró helyett az elmúlt héten 13,3 milliárd eurót fordított államkötvények, közöttük olasz és spanyol kötvények vásárlására a hozamok túlzott emelkedésének megakadályozására.

Az euró kedden erősödött, jegyzése svájci frankban 1,1040 környékéről 1,2100-re, dollárban 1,4050-ről 1,4200-re, forintban pedig a hétfő délutáni 278,50 forintról 274,47 forintra gyengült. A svájci frankkal szemben a dollár is erősödött kedden, a kora reggeli 0,7850 frank körüli jegyzésekről 0,8500-re. Forintban a dollárt kedden délelőtt 193,11-en jegyezték a hétfő délutáni 197,47 után. A japán jent 2,4977 forinton jegyzik kedden délelőtt a hétfő délutáni 2,5668 forinttal szemben.

Fontos a jó időzítés

Az Equilor pénzügyi szolgáltató a helyzethez fűzött magyarázatában felhívta a figyelmet, hogy a Svájci Nemzeti Bank (SNB) közleménye szerint a frank a megcélzott 1,20-as árfolyamszinten még mindig túlértékeltnek számít az euróval szemben. A minimális árfolyamcél elérése érdekében az SNB korlátlan likviditást bocsát a piacokra, és ezt a gyakorlatot a jövőben is fenn kívánja tartani. Kérdéses azonban, hogy hosszabb távon mennyire tartható fenn a svájci pénznyomda működtetése, így extrém árfolyam-ingadozásra érdemes felkészülni - írja az Equilor gyorselemzésében.

Véleményük szerint a svájci jegybank egyelőre csak a kommunikáció szintjén alkalmazza a korlátlan likviditást, a jelenleg is gigantikus méretű devizatartaléka (a svájci GDP 30 százaléka) pedig jelentősen leszűkíti a mozgásterét. Ezért az Equilor szakértői úgy vélik, hogy egy átmeneti időszakot követően visszatérnek a vevők az alpesi deviza piacára, ami próbára teszi majd a svájci jegybankot, s kérdéses, hogy ellen tud-e állni a nyomásnak.

Az időzítést elősegítette, hogy a 0,3 százalékra vártnál alacsonyabb (0,2 százalék) lett a svájci augusztusi (év/év alapú) infláció. Ennek következtében csökkent egy esetleges jövőbeni kamatemelés valószínűsége, ami a svájci frankot erősítő hatású lett volna - közölte az Equilor.

Sokba kerülhet az árfolyam lenyomása.

A piaci elemzők mindegyike felhívta a figyelmet, hogy a svájci jegybank akciójának a nehezét nem az jelenti, hogy a jelezett 1,20-as euróhoz mért árfolyamot elérje. Sokkal inkább az a kérdés, hogy e szint alatt lesznek-e képesek tartani az átváltási rátát. Ebben a játszmában változatlanul fontos szerepet játszik, hogy az eurózóna feszültségei enyhülnek-e vagy éppen fokozódnak. Ha a befektetők a svájci frankban továbbra is biztonságos menedéket látnak, az megnehezíti a helvétz jegybankárok dolgát.

„Ez egy állóképességi verseny, amelyben az SNB keményen harcol a piaccal, amely hamarosan tesztelni fogja a jegybank eltökéltségét” – mondta a Market Watch-nak Paul Mackel, a HBSC pénzpiaci elemzője. Közben az Európai Központi Bank is reagált a fejleményekre, s közölte, hogy értesült az SNB döntéséről, s egyben kijelentette, hogy a svájci jegybank saját felelősségére cselekedett.

Paul Mackel szerint hasonló helyzetre már volt példa, amikor 1978-ben az SNB az akkor még „hivatalban lévő” lévő német márka elleni erősödés miatt lépett fel, s 100 márkáért 80 svájci frankos átváltási rátát határoztak meg maximumként. A lépés azután következett be, hogy a márka 1,37 frankos szintről zuhant 0,80-ra. A művelet elég rossz éget ért, mert 1981-re az infláció 7 százalék fölé emelkedett. Az inflációs nyomás egészen addig megmaradt, amíg az USA be nem avatkozott a pénzromlás ellen. Ez biztosan emlékeztetni fogja a svájci döntéshozókat, hogy a devizaárfolyam alacsonyan tartásának magas ára lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Estére stabilizálódott a forint

Stabilizálódott hétfő estére a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi piacon azt követően, hogy a hétfői kereskedésben folyamatosan gyengült a magyar fizetőeszköz.

MTI Gazdaság

251 forint a svájci frank reggel

Alig változott a forint a főbb devizákhoz képest kedd reggelre a nemzetközi bankközi piacon; az eurót 277, a svájci frankot 251 forint körül jegyezték.

MTI Gazdaság

Sokan elkerülik Svájcot az erős frank miatt

Júliusban az egy évvel korábbihoz képest 4 százalékkal csökkent a svájci hotelekben eltöltött vendégéjszakák száma; elsősorban az európai turistákat riasztotta el a rekorderős frank és az esős időjárás.