szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem volna ördögtől való dolog, ha Görögország államcsődöt jelentene, de annak rendezett keretek között kell lezajlania - mondta Forián Szabó Gergely, a Pioneer Befektetési Zrt. befektetési igazgatója "Az eurózóna válsága" címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen szerdán.

A szakember az Európai Bizottság magyarországi képviselete és a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) által közösen szervezett eseményen kifejtette: az Európai Uniónak kifejezetten szolid adóssága van például az Egyesül Államokhoz képest, azonban a gond egyes országokkal, a gyenge láncszemekkel van. Ha kihúznánk ezt a méregfogat, akkor megoldható lenne a probléma - tette  hozzá.

Forián Szabó elmondta, hogy technikailag semmi akadálya nincs az euróövezeten belüli államcsődnek. Az euróövezetből való kilépés azonban jelentős akadályokba ütközne, többek között azért, mert titokban kellene előkészíteni egy komplett valutacserét; ha nem így történne, akkor az összes görög kivenné megtakarításait a bankokból, amelyek így bedőlnének és ez hatással lenne az egész európai bankszektorra - érvelt az elemző.

Jankovics László, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének gazdasági attaséja a beszélgetésen elmondta: az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközt (EFSF) 2013-ban felváltó állandó euróövezeti stabilitási mechanizmus, az ESM fontos mérföldkő abban a tekintetben, hogy a piaci szereplőket is bekapcsolja a kockázatvállalásba. Teljesen kitaposott jogi ösvényt ad abban a tekintetben, hogy egy államcsődnek milyen következményei vannak a befektetőkre nézve - mondta a szakember.

Ferkelt Balázs, a BGF rektorhelyettese optimistán nyilatkozott a görög helyzettel kapcsolatosan. Elmondta: Görögországnak nem könnyű kilábalnia a válságból, de érzik, hogy az utolsó pillanatban vannak. "Senkinek sem érdeke, hogy csőd álljon elő" - fogalmazott az oktató.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!