szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A növekvő kereslet miatt Kína felgyorsítja gázvezeték-építéseit, a működő vezetékek hossza az évtized közepére a jelenleginek több mint háromszorosára nőhet.

Az év első tíz hónapjában 104,1 milliárd köbméter gázt fogyasztott Kína, 20,1 százalékkal többet, mint 2010 hasonló időszakában - jelentette a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság a hétvégén. Az éves kereslet a becslések szerint 2015-re elérheti a 230 milliárd köbmétert, 2020-ra pedig az elsődleges energiafogyasztás 10 százalékát is adhatja a gáz, ez több mint 300 milliárd köbmétert jelent évente.

A jelenlegi gázcsövek csupán 100 milliárd köbméteres éves kapacitást biztosítanak, így a mind növekvő fogyasztás kielégítéséhez a gázvezeték-hálózat bővítésére van szükség, melynek teljes hossza a központi tervek szerint 2015-re a 100 ezer kilométert is eléri majd.

A fejlesztés részeként a két meglévő mellé 2013 végére készülhet el a harmadik, Nyugat-Kelet-gázvezeték. Az új cső évente 30 milliárd köbmétert szállít majd Közép-Ázsiából a dél-kelet-kínai Fucsien tartomány fővárosába, Fucsouba. A PetroChina és a CNPC nemzeti olajvállalat által üzemeltetett 5200 kilométeres vezeték hat nyomvonalat, három gáztároló létesítményt és egy cseppfolyósított gáz terminált foglal magában - írja vállalati forrásokra hivatkozva a China Daily. A Nyugat-Kelet-gázvezetékek stratégiai fontossággal bírnak, a nyersanyagban gazdag nyugati területekről szállítanak gázt az iparilag fejlett, energiahiánnyal küzdő keleti partra.

A PetroChina vezetékei
AFP

Az első Nyugat-Kelet-gázvezetéket 2004 októberében állították üzembe, annak 4200 kilométeres nyomvonala az ujgurok lakta Hszincsiang autonóm régió Tarim Basin gázmezőit köti össze Sanghaj városával. A második Korgasz városától a dél-kínai Kuangtung tartomány fővárosáig, Guangcsouig ível 8700 kilométeren át, ezt idén június végén adták át.

A negyedik és az ötödik gázvezetékeket a jelenlegi tervek szerint az évtized második felében kezdik el építeni, a másodikhoz és harmadikhoz hasonlóan azok is 30 milliárd köbméter kapacitással bírnak majd. Ezeken a csöveken keresztül elsősorban Kazahsztánból, Pakisztánból és Üzbegisztánból származó gázt szállítanak majd.

A nyugat-keleti mellett a következő években az észak-dél irányú energiaellátás terén is erősít Peking: várhatóan 2013-ban helyezik üzembe a Kína-Burma-gázvezetéket. A 2800 kilométeres cső a 12 milliárd tonna gáz mellett évi 20 millió tonna nyersolajat is szállít majd Mianmarból a dél-kínai Kuanghszi tartományba, enyhítve az északi szomszéd energiaéhségén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!