Svájci lap: eddig is "konfliktusokban gazdag" volt az Orbán-IMF viszony

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a magyar kormány közötti előkészítő tárgyalások megszakadásáról számolt be hétfői számában a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) című svájci napilap.

  • MTI MTI
Svájci lap: eddig is

A sürgősen várt hitelről kezdett előkészítő tárgyalások meglepetésre idő előtt félbeszakadtak, hivatalos indoklás nélkül - írta a nemzetközi kiadás nyomtatott változatában megjelent budapesti keltezésű tudósításában Katrin Lauer.

"Elemzők szerint a botrány oka Orbán Viktor legújabb terve, hogy megfossza a hatalomtól Simor Andrást, a Magyar Nemzeti Bank elnökét" - írta. Az MNB-törvény tervezett módosításáról a tudósító azt írta, az gyakorlatilag a jelenlegi formájában megszüntetné a nemzeti bankot és összevonná a PSZÁF-fel, ezzel Simor posztja feleslegessé válna.

Az IMF és a miniszterelnök viszonya korábban is "konfliktusokban gazdag" volt - írta az NZZ. "Idén novemberben mindenesetre Budapest segítséget kérve fordult az IMF-hez" - írta. Az ok az volt - állt a cikkben -, hogy az állam alig tudott már a piacról megfizethető hitelt kapni.

Az államadósság az utóbbi hónapokban erősen emelkedett, részben a forint gyors leértékelődése miatt is. A tudósító megfogalmazása szerint múlt péntek reggel, a Magyar Rádiónak adott heti interjújában Orbán Viktor megpróbálta kisebbíteni az egyeztetések jelentőségét.

Katrin Lauer ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a miniszterelnök azt mondta, hogy az IMF egy bank, s Magyarország nem tesz mást, mint "a saját bankjával tárgyal". Orbán állította, hogy az előzetes egyeztetéseken a gazdaságpolitikáról nem esik szó - írta a tudósító.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.