Az adófizetők tarthatják el a jövőben a szlovák egyházakat

Az állam helyett az adófizetők finanszíroznák a jövőben az egyházak működését Szlovákiában. "Azt javasoljuk, hogy ne az adóból, hanem az adóalapból lehessen minden magánszemélynek felajánlania egy százalékot" - mondta Daniel Krajcer szlovák kulturális miniszter hétfőn Pozsonyban.

  • MTI MTI
Az adófizetők tarthatják el a jövőben a szlovák egyházakat

Szlovákiában most arra van lehetőség, hogy bizonyos konkrétan megjelölt szervezeteket az adófizető állampolgárok adójuk két százalékával támogassanak. Az egyházakat, a vallási társaságokat és a civil szférában tevékenykedő szervezeteket a jövőben az adóalap egy százalékával lehetne támogatni.

Minden adófizető konkrétan megjelölhetné, kinek szánja adóalapja egy százalékát. Aki nem jelöl be egyetlen szervezetet sem, annak az egy százaléka egy központi alapba menne, amelyből a kulturális örökség felújítását támogatnák.

Az egyházak finanszírozásának új modelljét tíz év alatt vezetnék be. Ez alatt a tíz év alatt a 2011-es szinten kellene tartani a támogatásokat. Ha az emberek kevesebbet adnának az egyházaknak, az állam saját forrásaiból kiegyenlítené az összeget.

Szlovákiában 18 egyház működik most. Képviselőik megismerkednek a javaslattal, és azután nyilatkoznak, elfogadják-e.

Krajcer elmondta: 2010-ben a kétszázalékos felajánlások összege körülbelül 15 millió eurót eredményezett együttesen a támogatott szervezeteknek, miközben az emberek többsége nem adott senkinek sem adójából. Ha életbe lépne az egyszázalékos adóalapot érintő modell, akkor 2010-ben például összesen 77 millió euró gyűlt volna össze erre a célra. A miniszter szerint az új modellel azt is el lehetne érni, hogy az egyházak pontosan tudják, milyen számú hívő támogatására számíthatnak.

A szlovákiai egyházakat pillanatnyilag egy 1949-ben elfogadott törvény alapján az államkasszából finanszírozzák. A kulturális minisztérium évente átlagban 37 millió eurót fordít erre a célra.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Ki a véglény és miért az?

Ki a véglény és miért az?

Ha a politikai ellenfelét cigányozva, zsidózva bélyegzi meg valaki, okkal felháborodást vált ki. Ha a fogyatékkal élőkhöz hasonlítja, nincs tiltakozás. Hogy éli meg ezt az, aki tényleg fogyatékkal él?