szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csaba László közgazdász szerint sosem voltunk olyan közel az euró bevezetésének célmutatóihoz, mint most. Szerinte három-négy éven belül be lehetne vezetni a közös valutát - hangzott el az m1 Ma reggel című műsorában.

"Ha fél éve csak arról tárgyalunk, melyik presszóban akarunk leülni, de a lakásról, vagy az autóról nem, akkor abból nem lesz üzlet" – jelentette ki Csaba László közgazdász az m1 Ma reggel című műsorában. Mint mondta: eltelt fél év, és az IMF-fel még mindig csak a tárgyalásról tárgyalunk. Emlékeztetett arra: 2008 novemberében nem 36 hét, hanem 36 óra alatt meg tudtunk állapodni a valutaalappal.

Úgy vélte: az IMF maga elé tolja az Európai Bizottságot, az pedig olyan kérdéseket vet fel, melyeknek a hitelfelvételhez semmi köze. Ilyen szerinte például a médiatörvény, a bírói rendszer átalakítása, vagy a „tengeri kikötők tisztaságáról szóló direktíva átültetése”. A feltételesség része minden ilyen megállapodásnak, éppen ezért szokás ilyet hajszolni, ha nincs más megoldás. Ha eltelt fél év, akkor mégiscsak van más megoldás, és nem annyira sürgető.

Fazekas István

Emlékeztetett arra: 2011 novemberében napról napra egyre gyengébb volt a forint, minden nemzetgazdasági mutatónk elég szörnyű volt, ami azért most nem áll fenn. A magyar papírok most meglehetősen vonzóak; míg az Európai Központi Bank egy százalékon tartja a kamatot, az amerikai jegybank pedig még ennyin sem, akkor a magyar papírok kiváló befektetést jelentenek – érvelt a közgazdász, aki szerint jelenleg tudjuk magunkat finanszírozni a piacról.

Csaba László hangsúlyozta: az euróbevezetés céldátumainak be nem tartása miatt a mindenkori magyar kormány hitelessége rendkívül alacsony, ugyanakkor ilyen még sosem volt, mint mostanság, hogy ennyire közel lettünk volna a célmutatókhoz. Van három-négy mutató, amit a közös fizetőeszköz bevezetéséhez teljesíteni kell. Most ki lehetne tűzni egy határidőt, álláspontja szerint 2015-2016 képviselhető.

2016. január 1-jétől be lehetne vezetni az eurót Magyarországon, ha erre olyan világverő gazdaságok, mint az észt vagy a szlovén is képesek voltak – szögezte le. Csaba László szerint ez sokkal könnyebb, mint az Európai Bizottságnak a politikai jellegű fenntartásait eloszlatni. Ez saját érdek, ezt magunk miatt kell megcsinálni. Ez egy olyan ügy, ha a saját feladatainkat ellátjuk, és ennek lesz plusz bónusz hozadéka, miért ne csinálnánk – érvelt a közgazdász.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!