Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A világ második legjobban dotált közgazdasági díját alapította meg tavaly a Next brit divatház feje. A most győztest hirdető Wolfson-díj azt a megoldást jutalmazta, amely alapján a legkisebb súrlódás nélkül levezényelhető egy tagország kilépése az euróövezetből.
Egy brit közgazdász, Roger Bootle nyerte azt a 250 ezer font (300 ezer euró) díjazású pályázatot, melyet a Next londoni divatház igazgatótanácsának elnöke írt ki a legkisebb kárt okozó, tervezett keretek között zajló eurókilépés forgatókönyvének a megírására.
A díj néveadója a 43 éves Lord David Wolfson, aki a brit konzervatívok, a toryk ismert támogatója, tavaly novemberben tette közzé felhívását. A Wolfson-díj a Nobel-díj után a legmagasabb pénzösszeggel támogatott kitüntetés a közgazdaság területén. Az alapító felajánlását azzal indokolta, hogy szülessen olyan terv, melynek mentén egy övezeti tagállam eurózónából való kilépése a legkevesebb károkkal levezényelhető.
Eurószkeptikus díj
A pályázat végrajtásával megbízott Policy Exchange nevű think thank ellenzi az eurót, így a kritikusok részben amiatt támadták a kezdeményezést, hogy az a pro és kontra érvek mérlegelése nélkül az eurózóna felbomlása mellett kampányolt. Emellett a pályázat tisztán közgazdasági szempontok mérlegelését várta el, a politikai és társadalmi elvárásokat teljesen kikapcsolta a lehetséges forgatókönyvekből. A pályázat komolyan vehetőségét az is némileg befolyásolta, hogy a kiíró egy legfeljebb 25 ezer szavas esszé megírását kérte. Egyéb kritérium, azon kívül, hogy a pályázó vázoljon fel egy mestertervet az euróövezetből való kilépésre, nem volt.
A fanyalgóknak végül annyiban nem lett igazuk, hogy rengetegen, közel négyszázan jelentkeztek a pályázatra. A győztes Bootle és csapata, a Capital Economics tanácsadócég azt javasolta, hogy a kilépő ország az államadósságát paritásos alapon váltsa át nemzeti valutára, és 1:1-es árfolyamon vezessék át a béreket, árakat és hiteleket is. Az euróhoz csak a következő fél évben kötnék a nemzeti valutát, ezalatt az érintett országnak ki kellene alakítania egy független felügyeletet, mely az inflációs politikát alakítja. A győztes közgazdász nem ismeretlen Nagy-Britanniában, írja a díj odaítéléséről beszámoló Spiegel online, miután Roger Bootle-nak már több könyve megjelent, és számos televíziós fellépése is volt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Már egyetlen, megfelelően kiválasztott MI-eszköz révén is jelentős hatékonyságnövekedést érhetnek el a kisebb cégek is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.
15–9-re nyertek a mieink.