Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Nagyot lépett tegnap az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed harmadik gazdaságélénkítő programja bejelentésével. A döntés segíthet a magyar eszközöknek is, és ezzel tovább csökkenti az IMF-megállapodás esélyét.
Történelmi lépésre szánta el magát a Fed - kommentálta Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény csütörtöki bejelentését. A Fed havi 40 milliárd dollárért jelzáloglevél vásárlásokat hajt végre addig, amíg a munkaerőpiaci helyzet nem javul. Ezzel láthatóan átszakadt minden gát, az eddigi fix lejáratú és összegű pénzmennyiség-növelő intézkedésekkel szemben a Fed egy időben és összegszerűségében nem limitált programot jelentett be.
A bejelentés szerint 2015 közepéig marad az alacsony kamat és ami különösen fontos: szükség esetén újabb monetáris ösztönző eszközök jöhetnek. A vártnál jóval erősebb a lépés - ezt mutatja a tegnap esti és ma reggeli piaci reakció is, ami a befektetői kockázatkeresés jelentős javulásáról árulkodik.
Mi áll a háttérben?
A Fed elnöke Ben Bernanke Jackson-Hole-i beszédében már utalt arra, mekkora aggodalmat jelent számukra az, hogy a munkanélküliségi ráta "beragadt" a 8 százalék feletti szinten, ráadásul a tartósan munkanélküliek magas aránya negatív hatással van a potenciális GDP-re és a társadalmi kohézióra is. A Fed pedig kettős mandátumának megfelelően (nemcsak az inflációra, hanem a növekedésre is tekintettel kell lennie) nem volt elégedett ezzel a helyzettel. Ugyanakkor magán a központi bankon belül is jelentős vita folyt arról, hogy érdemes-e egy újabb mennyiségi lazítást bejelenteni és hatékony tud-e ez lenni, nem erősebbek-e az inflációs kockázatok a potenciálisan magasabb növekedés nyújtotta előnyöknél? Móró Tamás szerint ezeket az aggályokat sikerült leküzdenie a döntéshozóknak.
Valószínűleg nem akarta a Fed, hogy a befektetők állandóan azzal foglalkozzanak, mikor mekkora mennyiségi lazítást vet be, ezért meghirdettek egy időben és összegben "végtelen", csak a munkaerőpiaci helyzet (és talán, remélhetőleg az infláció) által limitált lazítást. A monetáris lazítást (Quantitative Easing, QE program) válságkezelő eszközként kezdte el alkalmazni a Fed 2010-ben, és az első program lényegében azt jelentette, hogy a jegybank azzal növelte a gazdaságban levő pénz mennyiségét, hogy a gazdasági szereplők helyett nagy mennyiségű állampapírt vásárolt. A csütörtökön bejelentett már a harmadik Quantitative Easing, és ezúttal csak jelzáloglevél várálásról lesz szó.
A Fed az intézkedéssel egyidejűleg - annak hatásosságában bízva - megemeli a GDP növekedési várakozásait 2013-tól kezdődően. Vélhetően a lépés emeli a hosszú távú inflációs várakozásokat és magát az inflációt is – írja Móró Tamás. A Fed ezzel szeretné a gazdaság erőteljesebb stimulálását elérni, ugyanakkor a megemelkedő inflációs várakozások egyes országokban kamatemeléshez is vezethetnek - jó példa és előjel erre a tegnapi orosz központi banki lépés. Egyelőre azonban a fejlett országokban az inflációs adatok nyomottak, nem látszanak a jelei a klasszikus ár-bér spirálnak, ez pedig komoly muníció a Fed-nek.
Csökkent az IMF-megállapodás esélye
A bejelentés után komoly rally volt látható a fejlett piacokon is, de az emelkedés mértéke - valószínűleg az idei jó teljesítménynek köszönhetően is - nem haladta meg a 2 százalékot tegnap és ma reggel. A nemesfémekre is ráugrottak a spekulánsok, de itt sem látható elszállás – összegzi a Concorde vezető stratégája.
A Fed döntése segíthet a magyar eszközöknek is. Az 5 százalék alatti magyar dolláros hozam ráadásul azt is jelenti, hogy a devizalapú piaci finanszírozás nem lenne sokkal drágább az IMF/EU páros által nyújtott hitelnél és a kötvénybefektetők jelenleg nem kérdeznek sokat. Így a megállapodás esélye tovább csökkent (eddig sem volt túl nagy), ugyanakkor a piaci finanszírozás működhet - azaz létezhet az a bizonyos "vékony ösvény". Erősödhetnek viszont a további kamatcsökkentési várakozások, így a forinot nem várjuk tartósan 280 alá az euróval szemben. A magyar devizakötvények felárai továb szűkülhetnek – véli Móró Tamás.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.