szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mecseki uránbányászat újraindítása számos gazdasági és társadalmi előnnyel járhat a Pécs környéke számára. Tíz érv, hogy miért is lenne jó a bányanyitás.

A bányászat megindulása a közvetlen és közvetett adóbevételeken felül több száz embernek és családjuknak biztosíthatna megélhetést Pécs környékén - írja az EnergaInfó. A szocialista idők környezetszennyező technológiája ugyanakkor már a múlté, ehelyett - a XXI. század igényeinek megfelelően - nagymértékű gépesítéssel és korszerű eljárásokkal, jelentős részben a föld alá telepítve zajlana majd a kitermelés.

És a 10 ok, hogy miért is lenne jó, ha újra uránt bányásznának a Mecsekben: új munkahelyek teremtődnének, lökést kaphatna a kereskedelem és szolgáltató szektor, bevételhez jutnának a helyi önkormányzatok, jelentős további adóbevetélekhez juthatna a központi költségvetés, jelentős export árbevétel keletkezhetne. Emellett a potenciális ausztrál befektető, a Wildhorse felelős vállalatként anyagilag is hozzájárulna a környező települések kulturális és társadalmi életéhez, a modern technológiának köszönhetően a bányakár veszélye gyakorlatilag fel sem merülne, számos munkafolyamat a föld alatt zajlana, kevesebb meddő kerülne a felszínen feldolgozásra és a bányászat hosszú távú bevételt és megélhetést jelentene.

A Mecsekben az 1950-es évek végétől 1997-ig folyt uránbányászat, a termelés gazdaságossági megfontolásokból állt le. A lelőhely készleteinek további hasznosítása az elmúlt évtized közepén vetődött fel. A kormány az idén június végén döntött arról, hogy ez év végéig állami és piaci szereplők bevonásával, vegyesvállalati együttműködés keretében vizsgálják meg a mecseki uránércbányászat esetleges újraindításának gazdaságossági feltételeit és társadalmi lehetőségeit. 

A Mecsekben és Pécs környékén a föld alatt 1000-1500 méteres mélységben 30 ezer tonnányi, kutatásokkal igazolt fémurán van, az ezt meghaladó, még nem kutatott készletet ugyanekkorára becsülik. A Wildhorse Energy Hungary nemrég közölte, hogy tervezett terepi kutatómunkája jelenleg a pécsi Kismélyvölgy területére terjed ki. A mecseki uránbányászat kapcsán ugyanakkor a hvg.hu nemrég arról írt, hogy az egykori bányászokat kritikus munkahelyterhelés érte, ezért is titkosíthatták az erről szóló jelentést 1986-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!